טיפה בים

0
133
מקווה לטוב. קובי עמר

בין תקווה לייאוש והבור התקציבי המאיים על עתיד הקבוצה, החליטו שניים מאוהדי הקבוצה לעשות מעשה ולהתרים.

קשה מאוד לדמיין מה עובר בראשם של מנכ"ל מכבי נתניה עו"ד רועי דניאל ואיש העסקים קובי בלדב, שבערך בכל יום מחדש ניחתת מכה כלכלית חדשה. עשרה מיליון שקלים – זהו הבור התקציבי של מכבי נתניה. בעוד שהשניים הצילו בעור שיניהם את עתיד הקבוצה בשבוע שעבר – עם סיומה הזמני של שביתת השחקנים ועסקת ההלוואה הסיבובית של איש העסקים יוסי מאור – המכות הכלכליות ממשיכות להיערם.

קובי עמר וניר רוזן טל נחשבים לחלק מגרעין האוהדים הוותיק יותר. השניים, שכתבו פוסט תמים בפייסבוק בו ביקשו מהציבור בכלל ומאוהדי מכבי נתניה בפרט להירתם ולתרום, אספו נכון ליום שני מעל 4,000 שקלים. את הכספים הם מייעדים לעובדי המועדון הפחות מוכרים – אלה שלא זוכים לכותרות במדורי הספורט והם, כמעט, העובדים השקופים. בראיון לנתניה און ליין – ksn מדבר קובי עמר על תחושות התסכול, רגשות הזעם וגם על התקווה שעדיין לא אבדה. וכן, גם הוא יודע שמדובר בטיפה בים.

כאוהד הקבוצה כיצד מצטיירת בעיניך שביתת השחקנים?

"אני חושב שמה שאני אומר עכשיו משותף לי ולכלל אוהדי הקבוצה: אנחנו לגמרי איתם, עם השחקנים ועם העובדים כמובן. אי-אפשר לשפוט אנשים שעובדים, שמשקיעים מזמנם ומכוחם ולא מקבלים משכורת כמה חודשים. שימי לב שהשביתה הגיעה אחרי כמה חודשים. רק עכשיו שילמו להם משכורת ".

בניסיון שלכם לגייס כסף, מעין קופה קטנה, החלטתם להתמקד דווקא בעובדי המועדון "הזוטרים". למה דווקא בהם?

"הם אלה שנמצאים מאחורי הקלעים. השחקנים, מעצם היותם שחקנים, מקבלים במה בתקשורת ונחשפים יותר. הם מציפים את הנושא גם בלי לדבר מעצם נוכחותם. העובדים האחרים ממשיכים לעבוד ולא לקבל כסף. הם מחוץ לאור הזרקורים, אבל הם, בדיוק כמו השחקנים, המאמנים ואנשי המועדון האחרים אשר סובלים מהמצב הכלכלי העגום, נמצאים לפני חג הפסח ובמינוס שלושה משכורות. אנחנו, האוהדים, מנסים לזעוק את זעקתם"

בראייה של אוהד, את מי אתה מאשים, בצורה ישירה או עקיפה, במצב הנוכחי?

"למרות שאין זה הזמן לחפש אשמים, התמונה – בעיני לפחות – די ברורה. בראש ובראשונה האחריות למצב הקיים היא על כתפיו של בעלי הקבוצה אלי שגב. הוא הראש ועליו מוטלת האחריות לעמוד בהבטחות שניתנו. גם אם המצב קשה מנשוא ודברים לא מסתדרים, תפקידו של בעלים לעשות הכל כדי לשמר את המינימום הקיים – משכורות ויציבות. השחקנים, על אף המאמצים שלהם להשאיר את הבעיות בצד טרם עלייתם לכר הדשא, מושפעים ממצב הקבוצה – מה שלא מאפשר להם להגיע רגועים ולהתמקד במטרה. ברמה הפרקטית יותר, זה עופר אורליצקי יו"ר הבקרה התקציבית האחראי לאישור צעדים והוצאתם לפועל. הגיע הזמן לשנות החוקים והתקנות כדי שמקרים כאלה לא יקרו".

על-פי דברי הנהלת מכבי נתניה, מדובר בבור תקציבי של כעשרה מיליון שקלים. האם זה ריאלי לצלוח את המהמורה?

"אין ספק, שהמצב הקיים ממש לא נורמלי. אסור לתת לאף קבוצה בארץ להגיע למצב כזה, ולכן חייבים שינוי ברמה ארצית. ברמת האוהדים, אנחנו באמת מקווים ומאמינים שזה מצב זמני אליו נקלעה מכבי נתניה. מה שחשוב הוא, לעניות דעתי, שכל אחד ואחת מאוהדי מכבי נתניה יתגייסו ויסייעו. אני די בטוח, שאם יגיעו משקיעים שיביאו להחלפת הבעלים, ניתן יהיה לבנות תכנית הבראה לטווח בינוני וארוך. כעת, ההתמודדות היא עם הטווח הקצר ותזרים המזומנים הקשה".

אם הייתה ניתנת לך האפשרות לקבוע מי ינהל את הקבוצה, את מי היית רוצה לראות?

"הייתי מאוד שמח לראות את יוסי מאור, שמחזיק כיום ב-25% ממניות מכבי נתניה, לוקח את המושכות. הוא, בעיני, ראוי לכל המחמאות. יחד עם עו"ד רועי דניאל, מנכ"ל הקבוצה, יכולים השניים לעשות קסמים. ברמה פרקטית יותר, אני מאמין שלמכבי נתניה דרושים בעלי קבוצה שאכפת להם, קבוצה עם תקציב הגיוני ומותאם למידותיה והקטנת התלות עד כמה שניתן בבעליה. כל בעל בית חדש יכניס רוח חדשה ואנרגיה טובה יותר מזו שיש עכשיו".

אם כבר "קסמים", האם רוני לוי הוא בעיניך סוג של קוסם?

"הדבר הכי טוב שיכולנו לבקש, כאוהדים, זה את רוני לוי כמאמן הקבוצה אני די בטוח ששחקני הקבוצה יסכימו איתי. הוא מקצועי, הוא רציני והוא משלנו. הוא חזר הביתה ואני בכל ליבי מקווה שהוא יישאר איתנו עוד הרבה זמן. העונה הוא הצליח לעצור את ההידרדרות שלנו למטה וההישארות בליגת העל היא די בזכותו. הוא קיבל את הקבוצה מפורקת וידע לאחות את הקרעים ולגבש אותה לאחד".

מה אתה מאחל למועדון?

"כמו כל אוהד אני מאחל, שהמועדון ידע ימים טובים יותר, שנתחדש בבעלים חדשים לקבוצה, שנטפס כמה שיותר גבוה ושבחג הפסח הזה תצא הקבוצה מעבדות לחירות כלכלית".