בועטים בסביבה

0
149

אלפי ילדים ובני נוער משחקים כדורגל ביישובים סביב נתניה. חנן ליבוביץ' יצא למסע מופלא בעקבות הכדור העגול

הכדורגל הישראלי זכה בשבועות האחרונים לכותרות רבות: לצד הכותרות השליליות והעגומות בעקבות התנהגות האוהדים במשחקי הדרבי של תל אביב ואוהדי בית"ר ירושלים בדוחא מול סכנין, הייתה גם ההופעה ההרואית של נבחרת ישראל מול בוסניה, שהעלתה את מפלס הגאווה הלאומית.

העיר נתניה ידועה מזה שנים רבות כעיר של כדורגל וכדורגלנים רבים יצאו ממנה, אבל מבט לעומק הכדור מגלה תופעה מיוחדת: הכדורגל פורח ביישובים שסביב לנתניה, ובגדול. יתרה מזאת, חלק ניכר מהכוכבים הצעירים של מכבי נתניה וטוברוק מגיעים, בעיקר, מאותם יישובים. חנן ליבוביץ' יצא למסע בין טייבה לחדרה וחזר עם תובנות מעניינות.

 הלהיט של טייבה

העיר טייבה הייתה בשנות התשעים בליגת העל. השנים חלפו והעיר ירדה מנכסי הכדורגל. אנשים טובים החליטו לקחת יוזמה והקימו את מ.ס צעירי טייבה. הקבוצות של המועדון, שמפעיל למעלה משלוש מאות בני נוער וילדים, עושות חיל בליגות של ההתאחדות לכדורגל. גולת הכותרת היא קבוצת שנתון 2001 שעלתה לליגה הבכירה השנה. בטייבה מאמינים, שתוך מספר שנים הילדים של היום יביאו את המועדון שוב לקדמת הבמה.

המפעל של מוצרפי

עינב מוצרפי מנהל את הפועל פרדסיה כבר למעלה מ-13 שנה. מוצרפי החל עם קבוצת ילדים אחת וכיום מונה המועדון הצנוע תשע קבוצות ליגה ועוד קבוצת בוגרים. הילדים של פרדסיה משחקים, אמנם, בליגות המשנה. אולם, הבולטים ביניהם יוצאים לשחק בקבוצות מהליגות הבכירות. גולת הכותרת של יוצאי פרדסיה הוא, ללא ספק, אופק מרום המככב בבית"ר טוברוק ובנבחרת הנוער.

 קדימה לאיכות

היישוב קדימה צורן מפעיל את מועדון הכדורגל עשר שנים. המפעל שהחל כיוזמה של הורים, הפך לאימפריה של ממש. במועדון כיום פעילים 300 ילדים ובני נוער, כשקבוצות הנערים של המועדון מככבות בליגות הבכירות. המועדון מפעיל תכניות מיוחדות של כדורגל לצד הפיתוח האישי של השחקנים וללא ספק יש עתיד לכדורגלנים המוכשרים של המועדון.

שמח בכפר

קבוצת נערים א' של מכבי כפר יונה מובילה את טבלת ליגת השרון. המועדון שמפעיל 250 ילדים ובני נוער הוא מהוותיקים באזור. במהלך השנים ייצר לא מעט כדורגלנים מוכשרים. הקבוצה הבוגרת הייתה בנויה שנים רבות משחקני הבית, וכיום יש עתודה מצוינת בבית הספר לכדורגל בניהולו של, אלי גרידיש, כדורגלן העבר של מכבי נתניה. כפר יונה היא מקום מצוין בו משולבים החינוך והכדורגל בכפיפה אחת.

העמק פורח

המועדון המתפתח ביותר באזור בשנים האחרונות הוא ללא ספק, מכבי עמק חפר. ממועדון קטן וצנוע עד לפני ארבע שנים, הפך המועדון שהמאגד את יישובי עמק חפר, למועדון בסדר גודל עם 14 קבוצות ליגה בשני מוקדים גבעת חיים ובת חפר. משה גלאם מאמן את קבוצת האיכות של המועדון ובנוסף מופעלות תכניות פיתוח אישיות. ויקי גלאם מנהל את המועדון זו השנה החמישית, והמטרה העיקרית שלו היא טיפוח וייצור של כדורגלנים.  גולת הכותרת של המועדון היא השילוב בין יהודים לערבים – תוך כדי פלורליזם מושלם.

חדש בברקאי

 ישראל צרפתי, מהמאמנים המובילים במחלקות הנוער בארץ, לקח לידיו בקיץ האחרון את ניהול מחלקת הכדורגל של מכבי ברקאי. תוך פחות מחצי שנה הפך צרפתי את ברקאי למועדון מצוין, שמפעיל כיום חמש קבוצות ליגה ובית ספר מעולה. יודעי דבר אומרים, שבתוך שלוש שנים גם לברקאי יהיה מה לומר במישור הארצי.

בתי הספר

בתי הספר ביישובים השונים מאגדים בתוכם מאות ילדים. בתי הספר מופעלים בעיקר על-ידי מפעילים פרטיים, כשהמוביל בתחום הוא עודד מכנס שמפעיל מספר בתי ספר כאלה בבית יצחק, בכפר ויתקין ועוד. לאחרונה התפתח בית ספר יפה במושב אביחיל על ידי גיל זילברמן, וישנם כאמור עוד בתי ספר טובים.