לא מוותר

1
89

הרחקת שלושה מאוהדי מכבי נתניה ל-90 יום מהמגרשים, היא תוצאה ישירה של התיקון לחוק לאיסור אלימות בספורט. חה"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) בראיון לנתניה און ליין – ksn על הספורט ותחלואיו.

 את חבר הכנסת יואל רזבוזוב פגשתי, לראשונה, לפני כשלוש שנים בשעה ששימש כחבר מועצה ומחזיק תיק הספורט בנתניה. כיום, כחבר כנסת מטעם 'יש עתיד', במידה וייבחר, יהפוך רזבוזוב לחבר הכנסת היחיד עם זיקה ישירה והבנת התנהלות הספורט בישראל – הן כספורטאי מחונן וקפטן נבחרת ישראל לשעבר בג'ודו, והן בשל הניסיון הפוליטי שצבר בתרומתו בשינוי פני ענף הג'ודו בישראל בכלל ובנתניה בפרט וכמובן כחבר כנסת אשר על שמו רשומה שורה ארוכה של הישגים מקצועיים – ביניהם – שיפור מעמד הספורטאים האולימפיים והתיקון לחוק לאיסור אלימות בספורט שדוגמא לשימוש בו התקבלה במשחק האחרון בין מכבי נתניה לבאר שבע.

 יואל, כל חייך עסקת בספורט, כך עשית גם בקדנציה הראשונה שלך כחבר כנסת. אנחנו יכולים להיות בטוחים שתמשיך לקדם את הספורט בישראל גם לאחר הבחירות?

"ספורט הוא כלי ראשון במעלה לקיום אורח חיים בריא, לגיבוש חברתי ולהנחלת ערכים של שיתוף פעולה, הזדהות, מצוינות וכיבוד כללי משחק. חברה המרבה בפעילות ספורטיבית היא חברה בריאה יותר, פיסית ונפשית. השלכות הרוחב החיוביות שנלוות לפעילות ספורטיבית יש תרומה גדולה במספר תחומים. אם נשקיע כסף קטן בקידום הספורט, נביא לחיסכון עתידי במערכת הבריאות, נביא להצלחתה של מערכת החינוך, להכנתם של בני הדור הצעיר לשירות הצבאי ולגיבושה של זהות מקומית וחברתית. אנחנו קושרים קשר ברור בין ספורט לאלפים – שכולל בתוכו את הרחבתה של הפעילות הספורטיבית לכלל החברה באמצעות מערכת החינוך, לבין ספורט לאלופים, המתבטא בעידוד ספורטאים מצטיינים ובהישגיהם בארץ ובחו"ל. הצלחתם של ספורטאים מקצוענים ואולימפיים היא קצה הפירמידה. פירמידה שחייבת להיבנות על בסיס רחב ואיתן של ספורטאים מתוך כלל האוכלוסייה. הצלחתם של ספורטאים מקומיים היא שתיצור מודלים לחיקוי עבור הנוער ותודעה ספורטיבית של ממש בקרב האוהדים".

 במהלך השנה האחרונה עבר תיקון לחוק איסור האלימות בספורט, שאתה עומד מאחוריו. האם תהיה לכך השפעה?

"ברור שכן. מרגע שהתיקון לחוק נכנס לתוקפו, חל שינוי מהותי ברמת הענישה. אני נכחתי באותו משחק דרבי בתל-אביב וראיתי במו עיני כיצד קומץ אוהדים הורס לאלפים אחרים – לכן היה לי חשוב להשקיע בחקיקת תיקון לחוק איסור האלימות בספורט, שהעברתי כנגד כל הסיכויים, בשלוש קריאות בכנסת, ביום האחרון של הכנסת ה-19. כעת, לאחר שהחמרתי את הענישה בגין עבירות של תקיפה באירועי ספורט, נקבע בחוק כי עבירה זו תגרור עונש של עד שלוש שנות מאסר. חוק זה דורש ממערכת המשפט, שעד כה נהגה כלפי החוליגנים בסלחנות, להתייחס לעבירות כאלה ביד תקיפה ובחומרה. ואכן, כבר היום רואים במגרשי הספורט שהחוק חיזק את ההרתעה, ולדעתי בחודשים האחרונים נוצרת, אט-אט, סביבה ספורטיבית בריאה וחיובית, ויתכן שגם תדמיתו של הספורט הישראלי תשתפר בהמשך".

 האם מעצרם והרחקתם ל-90 ימים של שלושה אוהדי מכבי נתניה, החשודים לכאורה במעורבות בהכאת אוהד באר שבע, הם ניצני השימוש בתיקון לחוק?

"כן, בוודאי. לפי החוק שהעברתי, יכול שוטר להרחיק מהמגרשים אוהד שעבר עבירת אלימות ל-60 ימים באופן אוטומטי. לאחר מכן, ניתן יהיה לפנות לבית משפט ולבקש צו ל-180 ימים נוספים. התיקון לחוק מקנה אפשרות להגשת תביעה כנגד אוהדים שמגיעים למגרשים תחת השפעה של אלכוהול או סמים, על מנת להחזיר את מגרשי הספורט וליציעים את קהל הילדים והנוער. כך אירועי הספורט יחזרו להיות חוויה משפחתית, שהורים ירגישו בנוח לצפות במשחקים ללא חשש".

עדיין, הטענה המרכזית היא שבארץ מענישים את האגודות על התנהגות האוהדים.

"אין ספק שיש עוד הרבה מה לעשות, לכן אני נמצא בקשר עם מנהלת הליגה בכדורגל ויחד הכנו חקיקה נוספת אשר תאפשר הרחקה לצמיתות ממגרשי הספורט של גורמים שליליים הנוהגים באלימות בגזענות ובספסרות. לצערי, על אף שהגשתי את הצעת החוק שנלחמת בספסרות, אאלץ לקדם אותה שוב מהתחלה – בגלל שראש הממשלה החליט לקחת אותנו לבחירות, לטעמי, מתוך שיקול של הישרדות פוליטית אישית, מבלי לחשוב בכלל על הציבור".

 במידה ותיבחר לקדנציה נוספת בכנסת, מה בכוונתך לעשות לטובת הספורט?

"בכנסת הבאה חבריי ואני בתנועת 'יש עתיד' מתכוונים לפעול ליצירת מערך בו יוכשרו שופטים ייעודיים לספורט, שיופקדו על הדיון בתיקים של מקרי אלימות באירועי הספורט ושל עבירות הקשורות בספורט בכלל. המטרה היא למצות את מלוא חומרת הדין, ולהגיב לעבירות אלימות בספורט בענישה מרתיעה. אני בטוח, שכשיהיה שופט ספורט בכל בית משפט מחוזי, כשם שישנו שופט מיוחד לענייני תעבורה, החוליגנים יחששו לנהוג ביציעים כזירות קרב. רע ככל שזה נשמע, רק כשמישהו יישלח לכלא בגלל עבירות אלימות שהוא ביצע באירוע ספורטיבי, אפקט ההרתעה יעבוד".

 אפרופו בחירות, מפלגות רבות מדי אינן מציגות מצע, וחלק מאלה שמציגות לא נותנות מענה לספורט בישראל שמצבו לא מזהיר בלשון המעטה

"בימים הקרובים נפרסם את המצע הכולל שלנו, ובו פרק שלם עם ספורט. אני לא חושב שלמעט 'יש עתיד' יש לעוד מפלגה תוכנית סדורה וברורה בנושא הספורט. לצערי, בכנסת הקרובה, הרבה אנשים שהיו שותפים איתי לדרך קידום הספורט, לא ממשיכים בפעילותם הפרלמנטארית. בראשם, נמצאת שרת הספורט לימור לבנת, איתה קידמתי את "חוק המרכזים" ובכדי להביא להתייעלות הכלכלית בספורט, ואת הגדלת המלגות של "קרן ההקדש" לספורטאים צעירים. גם ח"כ עמרם מצנע ששימש כיו"ר ועדת החינוך והספורט, היה שותף חשוב לעשייה לקידום הספורט בקדנציה האחרונה. הוא קידם בוועדה את הצעת החוק שיזמתי למניעת האלימות בספורט. יחד איתו ניהלנו מרוץ נגד הזמן לטובת הספורט בישראל, ובסופו הצלחנו להעביר את החוק החשוב הזה לפני שהתפרקה הכנסת. היו, כמובן, עוד רבים שתרמו לעשייה בתחום הספורט, אבל כעת, כששניהם לא יהיו בכנסת הבאה, ייתכן שאני וחברי למפלגה, ח"כ עפר שלח, נשאר האחרונים שהספורט נמצא בראש מעיינינו. היה שבוע בו חשבתי שספורטאי לשעבר נוסף יצטרף אלי לקידום הספורט בישראל, אבל הפרסה סביב הצטרפותו ופרישתו של אלי אוחנה מהבית היהודי, משאירה אותי לבד בכנסת מבין הספורטאים".

 

 

תגובה 1

  1. ספורט זה דבר חינוכי שמשריש לילדים את החשיבות של העניין ולכן אסור שדברים כאלה ישמשו לדוגמא לילדים וזה לא נותן שם טוב לקבוצה שהאוהדים העבריינים קשורים אליה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן