המחאה מתעצמת: מבוי סתום בדיונים על עתיד הספורט הימי בעיר

3
107
"שומרים על קונטיקי" מתוך דף הפייסבוק המחאתי

ביום שישי הקרוב, בשעות הצהריים, ישתתפו תלמידי והורי אגודות הספורט הימי בנתניה וכן מאות גולשי גלים וסאפ למחאה על הכוונה להזיז את סוכת המציל בחוף הרצל – קונטיקי דרומה, דבר שלטענת אגודות אלה יסתום את הגולל על הספורט הימי בנתניה.

מזה כשבועיים סוערות הרוחות בקרב צעירים, גולשי גלים וחותרי סאפ וכן מנהלי אגודות הספורט הימי בנתניה – בעקבות החלטה חד-צדדית שהתקבלה במנהלת החופים להעתיק את סוכת המציל הממוקמת בחוף הרצל-קונטיקי, מהצד הצפוני לכיוון דרום. במינהלת החופים טענו, כי מדובר בהחלטה מקצועית הנובעת מכך, שהשמש מסנוורת את המצילים והם אינם רואים את המתרחצים בצד הדרומי. מנגד טוענים העוסקים בספורט הימי, כי מלכתחילה לא אמורה להיות סוכת מציל באזור המדובר כיוון שמדובר בקטע רחצה מסוכן בשל זרמי המים. עוד הם טוענים, כי הגיעה העת להכריז בצורה רשמית על חוף קונטיקי כחוף לפעילות ימית בלבד – מה שיצמצם לחלוטין כל סיכוי לפגיעה במתרחצים. ההחלטה, כאמור, שפורסמה לראשונה באתר נתניה און ליין – ksn, עוררה סערה ואלפים העוסקים בספורט הימי טענו שהמהלך יחסל את הספורט הימי בנתניה – ספורט שהביא ומביא כל כך הרבה כבוד לעיר.

ביום חמישי לפני כשבוע התקיימה פגישה בין נציגי הגולשים והספורט הימי בנתניה לבין חבר מועצת העיר, יוסי דורון, הממונה על החופים ומנהלת החופים.

יוסי זמיר, יו"ר ארגון הגלישה הארצי, איש עסקים בן נתניה, מסר אז למערכת נתניה און ליין, כי הפגישה לא הביאה להתקדמות בבעיה שנוצרה. "יוסי דורון בדק את האפשרות לבטל את סוכת המציל במקום ולהפוך את החוף לחוף לספורט ימי, אולם המצילים עדיין בעמדתם. נציג משרד הפנים שהיה בפגישה אמר שאין לו בעיה לבטל את החוף לרחצה, אבל יש בעייתיות. לטענתו, היו שם טביעות וקשה מאד לבטל חוף מוכרז מבלי להמליץ על חוף מוכרז אחר. הצענו את חוף בלו ביי, אולם לא התקדמנו. במשרד הפנים לא רוצים לקחת אחריות וגם המצילים לא רוצים לקחת אחריות. כרגע הסיסמא שלהם היא 'חיי אדם קודמים לכל'. גם בחוף ארבע עונות, בשעות אחר הצהריים, אם המצילים מסתכלים לכיוון דרום מערב השמש תסנוור אותם".

במקביל פתח חבר מועצת העיר, רפי ימין, עמוד פייסבוק מחאתי – "שומרים על קונטיקי" והועלו בו מספר פוסטים קשים נגד ההחלטה. למערכת נתניה און ליין נודע, כי התסיסה בקרב הגולשים, אנשי הספורט הימי ובעלי בתי המלון באזור מאד גדולה. עוד נודע, כי אם תבוצע ההחלטה וסוכת המציל תוזז ממקומה, עלולות חלק מהאגודות הפעילות לוותר על פעילותן בעיר נתניה.

חבר המועצה ימין, גולש בעצמו, זועם ומתנגד למהלך העירוני. לנתניה און ליין מסר: "אעשה הכל שהמהלך לא יקרה. זה החוף הכי טוב בארץ ויש בו בכל רגע נתון כ-300 פעילי ספורט וגולשים. הגולשים מצילים חיי אדם יותר מכל מציל".

חבר המועצה דורון, מסר למערכת נתניה און ליין, כי "היו בפגישה כל הגורמים – גם נציג משרד הפנים שהוא האישיות הבכירה ביותר בנושא זה. באזור המדובר יש זרימה של מים שחוזרים מהצד השני של השובר וזה יוצר מערבולות. רק בשנה האחרונה היו במקום שלושה מקרי טביעה. יש בעיה של השתקפות השמש על המים והמצילים לא רואים את המקום. המצילים התריעו וחוששים לקחת אחריות. גם ראש העירייה וגם אני רוצים שיהיה ספורט ימי. הסברתי לנציג משרד הפנים את העניין. הסברתי לו ששיעורי ימאות וגלישה הם חלק מתוכניות הלימודים שלנו. שאלתי אותו מה יקרה אם החוף יהפוך לחוף לספורט ימי בלבד ומנגד נוסיף חופים לרחצה בבלו ביי, באיילנד ועמדה נוספת – כנראה בפולג. נציג משרד הפנים אמר שאין לו בעיה. אולם, לדבריו, משרד הפנים לא ייקח אחריות והאחריות תחול רק על הרשות. הוא טען שמדובר בחוף מוכרז שנים רבות ואי-אפשר יהיה למנוע מאנשים להגיע לחוף".

לדברי דורון, גם הצעתו לתגבר מצילים ואנשים פיקוח בחוף כל ימות השנה, בהובלת קמפיין יקר, שיודיע לאנשים שהחוף לא לרחצה, נתקלה בהתנגדות נציג משרד הפנים. הישיבה הסתיימה בלא כלום ונקבע, כי פגישה נוספת תתקיים בחוף עצמו, בעת שהים יהיה גלי על מנת לבחון את הנושא בשטח. אולם, פגישה כזו עדיין לא התקיימה.

יתרה מזאת, בתחילת השבוע שלח נציג משרד הפנים מכתב רשמי לעיריית נתניה מכתב, בו הנחיה להסטת סוכת המציל דרומה – באופן מיידי. חבר המועצה יוסי דורון אישר לנתניה און ליין, כי אכן התקבל מכתב המורה לעירייה לפעול באופן מיידי ואף אוסר על הפיכת החוף הקיים לחוף המיועד לספורט ימי בלבד. לעיתון מסר, כי "נזיז את הסוכה לאן שיהיה הכי נוח לאנשי הספורט הימי. צופי ים והאגודות מסודרים, יהיה להם שביל של 50 מטר, עם הגולשים גם אפשר לבוא לפתרון. זו גזירה שנכפתה עלינו, אבל לא נעבור על החוק. ברגע שמקבלים מכתב כזה זו אחריות. אפשר למצוא פתרון, החברה עם הסירות יקבלו תמיכה, יהיה להם מסלול להוביל את הסירות. אנחנו נהיה שם ונעזור להם. עם הגולשים אני עדיין מחכה להם על מנת שיוחלט היכן הכי נוח. אנחנו רוצים את הגולשים והספורט הימי. אנחנו מחבקים אותם, אבל יש דברים שהם מעל היכולת שלנו ולא בתחום האחריות שלנו".

בעקבות מכתב זה הורה ארגון הגלישה הישראלי ליועציו המשפטיים לפעול בכל האמצעים המשפטיים הנדרשים לעצירת המהלך. בידי ארגון הגלישה חוות דעת מקצועיות המצביעות על-כך, שבאזור האמור כלל לא צריך היה להעמיד סוכת מציל מלכתחילה. כמו כן, בהיבט המשפטי, החוק מאפשר לרשות מקומית להכריז על חוף כמיועד לספורט ימי – בכפוף לאישור מועצת העיר וכן משרד הפנים – כך, שלטענת מובילי המאבק הציבורי, מעבר לוויכוח המקצועי הלגיטימי יש את עניין המדיניות אותה אמורה לקבוע מועצת העיר. במקביל, כאמור, ביום שישי, תתקיים מחאה המונית ראשונה בחוף – לצד גולשים צפויים לעמוד עשרות הורים לחניכי צופי ים, הפועלים בחוף קונטיקי. כמו כן, ממתינים כל נציגי ארגוני הספורט הימי בעיר לפגישה עם ראש העיר, מרים פיירברג-איכר.

3 תגובות

  1. נמאס כבר מהעיר המסריחה הזו!! כל דבר שיכול לקדם את הנוער והציבור נרמס ברגל גסה ואם אפשר על הדרך להרוס איזו שמורה או שטח פתוח לטובת עוד בנינים למלביני הון דוברי צרפתית אז אדרבא,הלו !! מרים !! תפתחי את העיר לטובת פעילות בסופי שבוע ועסקים שיעבדו כמו בכל עיר תיירות ,פה זה לא בני ברק!!

  2. חשוב חשוב לשתף ולבוא לתמוך, הילדים שלנו חשובים לא פחות. יש להם חוף אחד לשימושם. די לביזיון.

  3. היתכן? שבנתניה שיש בה כל כך הרבה חופי רחצה לא יהיה אפילו חוף אחד לפעילות ימית? היתכן שהמיפעל המבורך של צופי ים שמחנך בני נוער לערכים במקום לקבל תמיכה עומד בפני סכנת כליון? שהעיריה עומדת להרוס את מה שעבור בני נוער רבים הוא מיפלט ובית שני? וכל זה מנימוקים פחדניים וחוסר עמוד שדרה.פשוט לא יאמן. מרים פיירברג, זאת העיר שלך, קחי אחריות ותפסיקי להשתפן!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן