29 שנות מאסר ליצחק שפק שרצח את פרודתו

יצחק שפק, שרצח את פרודתו עליזה שפק ב-15 דקירות סכין, נדון הבוקר (חמישי) ל-29 שנות מאסר; בנוסף ישולמו 258 אלף שקלים פיצוי לילדיהם של בני הזוג

1
77
עליזה שפק ז"ל. צילום מתוך פייסבוק

במעמד של שלושה שופטים נדון הבוקר (חמישי) יצחק שפק ל-29 שנות מאסר בפועל, בגין רצח עליזה שפק בדקירות סכין.

מכתב האישום עולה, כי החל משנת 2008 התגוררו בני הזוג שפק יחד עם ילדיהם בנתניה. במהלך חיי נישואיהם התגלעו קשיים ובשלב מסויים ביקשה עליזה להתגרש. מנד ביקש הנאשם לשמר את חיי הנשואים.

בתחילת חודש מאי 2018 עזבה עליזה את הבית ועברה להתגורר עם בתה בדיקה אחרת. באותו חודש חתמו בני הזוג על הסכם גירושין ונקבע מועד לדיון לצורך קבלת גט.

במהלך החודשים שקדמו לדיון הביע הנאשם רצונות לשלום בית וניסה לשכנע את עליזה, אולם היא סירבה.

בחודש אוקטובר 2018 נסעו בני הזוג לפגישה בתל אביב. בדרכם חזרה התפתח ויכוח בניהם. כשהגיעו לדירתה של עליזה סילק אותה הנאשם מהרכב.

בני הזוג המשיכו להתווכח באמצעות הודעות טקסט. בשעות הערב למחרת שלח הנאשם לעליזה הודעות טקסט, אולם היא לא הגיבה. בהמשך צלצל אליה, אך היא לא ענתה.

מאוחר יותר הגיע הנאשם לדירתה. הוא נכנס לדירה דקר את עליזה באמצעות סכין בשר חדה 15 דקירות בפלג גופה העליון. הדקירות חדרו בין היתר לריאות, לכיפת הסרעפת, לכבד, לכליה ולמעי הגס. כמו כן נגרמו לעליזה שברים בצלעות ובחוליות. כתוצאה מהדקירות התפתח דימום מאסיבי ומהיר, אשר גרם להלם תת נפחי והביא למותה של עליזה.

לאחר שהנאשם הבין שעליזה לא בחיים, יצא מדירתה, נעל את הדלת והשליך את המפתחות למקום מסתור סמוך. הנאשם שב לביתו, החליף חולצה ונסע לכיוון אביחיל, שם התחבא מפני רשויות החוק.

מתסקיר שבוצע לנאשם עולה, כי מעשה הרצח לא היה הפעם הראשונה שבה נחשפו ילדיהם של בני הזוג שפק להתנהגותו האלימה של הנאשם. מהתסקיר עולה, כי לאורך השנים נהג הנאשם באלימות פיזית, רגשית ונפשית כלפי אשתו והילדים.

בעקבות הרצח סובלים ילדיה של עליזה שפק מתסמינים פוסט טראומטיים.

מהתסקיר עולה, כי "חלפו כשנתיים ומחצה מאז הרצח. בני המשפחה עדיין חווים את האבל והאובדן, אם כי חלקם מבטאים אופטימיות ותקווה לחיים טובים יותר. לנוכח תמונת הנזק הקשה, מומלץ לחייב את הנאשם לפצות את נפגעי העבירה".

אחת מבנותיו של הנאשם ביקשה מבית המשפט שלא ינהג במידת הרחמים כלפי אביה. הבת סיפרה שאביה גרם להרס חיי כל המשפחה וגזל מהילדים אם למופת. עוד סיפרה לבית המשפט, כי במהלך השנים "ספגה" אמה את ההתפרצויות של אביה. לרוב שתקה ובכתה ובמקרים בודדים נמלטה, אך תמיד שבה וסלחה לו.

התביעה ביקשה להטיל על הנאשם מאסר עולם וכן להפעיל מאסר על תנאי שעמד נגדו. בנוסף עתרה התביעה לחייב את הנאשם בפיצוי לנפגעי העבירה – בני משפחה וילדיו.

פרקליטו של הנאשם ביקש לא לקבל את עמדת התביעה וטען בנוסף, כי כתב האישום תוקן ומותן. פרקליטו של הנאשם הוסיף, כי אין מקום לקבוע שהרקע למעשה הוא רצונה של המנוחה להיפרד מהנאשם, שכן הרקע להמתה הוא הכעס של הנאשם על כך שהמנוחה לא מקדישה די זמן לילד אומנה, שהיה ברשותה.

שופטי בית המשפט המחוזי, קבעו בגזר הדין, כי "במעשו זה לא רק שהנאשם קטל את חייה של המנוחה, אשתו ואם ילדיו, שהיתה כתב 53 שנים, אלא גרם לשבר קשה בכל התא המשפחתי: הילדים המשותפים והוריה של המנוחה".

השופטים לא מצאו לנכון לקבל את עתירת התביעה להטיל על הנאשם את העונש המרבי הקבוע בחוק-מאסר עולם. השופטים פירטו את החלטתם: "מצאנו להעניק משקל להודייתו שייתרה את העדת חלק מבני המשפחה וחסכה זמן שיפוטי, וזאת על אף קושי מסוים באופן שבו בחר הנאשם להביע חרטה. החלטנו אפוא למקם את עונשו של הנאשם באמצע מתחם העונש".

כאמור שופטי בית המשפט המחוזי, סגנית אב בית הדין, ליאורה ברודי והשופטים מיכל ברק-נבו ומיכאל תמיר, גזרו על הנאשם 28.5 שנות מאסר בפועל. השופטים הפעילו מאסר בן 6 חודשים שהוטל על הנאשם. בנוסף קבעו השופטים פיצוי לנפגעי העבירה בסך 258 אלף שקלים, שיחולק בחלקים שווים בין שלושת ילדיהם.

תגובה 1

  1. אז בגלל שהוא הודה, ויתרו לו על מאסר עולם? בושה וחרפה למערכת המשפח הישראלית!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן