נתניה: אושרה תוכנית להקמת כ-2800 יחידות דיור

שכונת המגורים המתוכננת בצפון נתניה כוללת 2800 יחידות דיור, 500 יחידות דיור מוגן ו-60 אלף מ"ר לתעסוקה ומוסדות ציבור; המתנגדים: זו תהיה בכיה לדורות.

0
209
צפון נתניה - שכונה חדשה. הדמיה -
הדמיה - "משרד מילוסלבסקי אדריכלים"

שכונת המגורים המתוכננת בצפון נתניה כוללת 2800 יחידות דיור, 500 יחידות דיור מוגן ו-60 אלף מ"ר לתעסוקה ומוסדות ציבור; המתנגדים: זו תהיה בכיה לדורות.

הועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור אישרה בשבוע שעבר את תכנית רשות מקרקעי ישראל להקמת שכונת חבצלת בצפון נתניה.

לתכנית עצמה הייתה התנגדות עזה מצד תושבי צפון נתניה וכן מצד תושבים ופעילי איכות סביבה מעמק חפר. בין השאר, לטענת המתנגדים, התכנית משנה את צביון האזור, פוגעת באיכות החיים וכן בנוף הטבעי.

טענות נוספות קשורות לעומסי התחבורה הצפויים. לטענת המתנגדים מדובר "בבכייה לדורות והעדפת הבטון על איכות החיים". מבחינת התומכים: מדובר בתכנית שתיתן מענה למגורים, תחזק את המסחר ותיצור איזון בין ערכי טבע לצרכי תושבי האזור.

התכנית כוללת כ- 2,800 יחידות דיור, 500 יחידות דיור מוגן, 60,000 מ"ר תעסוקה, מבנים ומוסדות ציבור, שטחים פתוחים, מתקנים הנדסיים ומרכז תחבורה. התוכנית אושרה על ידי הותמ"ל (הועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור).

מרשות מקרקעי ישראל נמסר למערכת נתניה און ליין, כי התוכנית מאזנת בין הצורך להוסיף יחידות דיור חדשות בבניה עירונית רוויה בצפון נתניה. בנוסף, את הצורך להרחיב את היישובים בעמק חפר. לצד זה, כך נטען, שמירה על השטחים הפתוחים, על הגן הלאומי ועל רצועת החוף באזור.

בתכנית תמהיל של מבנים בגובה עד תשע קומות. בנוסף, מגדלי מגורים בגובה 15-22 קןמות בעלי חזית מסחרית, דיור מוגן וכן אזורי תעסוקה.

צפונית לנתניה, על-פי מינהל מקרקעי ישראל, מתוכנן כביש שיתחיל מהמחלף שייבנה על כביש 2. הכביש מגיע לכיכר מרכזית, שהשילוב ביניהם יביאו ליצירת ציר מרכזי בעל עירוב שימושים.

בניצב לכביש זה, מתוכננת דרך עירונית אשר תשלב מסחר, מגורים, תעסוקה ודיור מוגן של 500 יח"ד. בשולי השכונה בינוי מרקמי בגובה של עד תשע קומות.

התכנית שמה דגש על יצירת חיי קהילה איכותיים, הכוללים עירוב שימושים מגוון, פיתוח הכולל שבילי אופניים לשמירה על איכות החיים של התושבים. תכנון דיור מוגן כחלק מהשכונה, על מנת לשמר את הקשישים כחלק אינטגרלי מהקהילה.

כמו כן התכנית מרחיבה שלושה ישובים במועצה האזורית עמק חפר. תוספת יח"ד ליישוב חבצלת השרון, צוקי ים וכן שושנת העמקים. הצפיפויות הנעות בין 4.5 יח"ד לדונם נטו ל- 14 יח"ד לדונם נטו בשטחי המועצה האזורית עמק חפר.

תמהיל יחידות הדיור בנוי מבתים צמודי קרקע ודירות בבניה רוויה מרקמית בגובה 4-5 קומות. יחידות דיור אלה מתווספות לסך כל יחידות הדיור המאושרות ביישובים. התוספת המוצעת הינה בהתאם למתאפשר בתמ"א 35. תכנון זה מוסיף 72 יחידות דיור לחבצלת השרון (הרחבה צפונית), 165 יחידות דיור לצוקי ים ו- 112 יחידות דיור לשושנת העמקים.

התכנית מתבססת על ציר תנועה מאושר לפי עח/1/128/א הנקרא כביש חבצלת. מנגד, היא מסיטה אותו צפונה על מנת לאפשר את השלמת הרקמה הבנויה בנתניה בצורה מיטבית. במקביל, להרחיק את הכביש ממושב אביחיל. זאת בנוסף להרחבת מחלף חבצלת כדי לאפשר את היקפי הבינוי במרחב.

התוכנית מייצרת, מצפון לשכונה החדשה, רצועת שטחים חקלאים. היא כוללת הנחיות מיוחדות שמטרתן לשמור על פרוזדור אקולוגי היוצר רצף שטחים פתוחים בין הגן הלאומי אביחיל במזרח לבין רצועת החוף במערב. בין היתר, על ידי שינוי יעוד משטחי מגורים לשטחים פתוחים וריכוז הבינוי בבנייה רוויה בצמוד לישוב הקיים.

תכנון השכונה הופקד בידי האדריכל גיא מילוסלבסקי.

פי אלמליח, מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ"י, ציין, כי "מדובר בתכנית שבמסגרתה ניתן מענה להגדלת היצע יחידות הדיור באזור ביקוש באופן משמעותי".

"התכנית כוללת מס' רב של יח"ד, דיור מוגן תעסוקה ועירוב שימושים מגוון. כמו כן, מרכז תחבורה ציבורית אשר מתוכנן באופן יעיל וקישורי תוך שמירה על איכות החיים של התושבים, ויצירת חיי קהילה איכותיים."

 

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן