64 חכ"ים חתמו על עצומה לחון את יונתן היילו

0
195
יונתן היילו הפגנת תמיכה
הפגנת התמיכה ביונתן היילו. צילום באדיבות "צדק חברתי - חדר מצב"

64 חברי כנסת חתמו השבוע על מכתב שנשלח לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, ובו בקשה לשקול מתן חנינה ליונתן היילו בן 29 מנתניה, אשר נדון ל-12 שנות מאסר בגין הריגת ירון איילין, בטענה, כי עשה זאת מתוך הגנה עצמית וכי איילין אנס אותו פעמיים.

במכתב שיזם חה"כ יואל חסון, ביקשו חברי הכנסת מנשיא המדינה לשקול להעניק חנינה ליונתן היילו. במכתב כתבו חברי הכנסת: "סיפורו של היילו ודאי מוכר לך היטב, צעיר בן העדה האתיופית, ללא עבר פלילי, שהיה חשוף להתעללות מילולית, פיזית ונפשית מתמשכת מצד ביריון שכונתי, עד שבשלב מסויים בהחלטה נמהרת פנה נגד אותו בריון ובאלימות נטל ממנו את חייו".

עוד נכתב: "הסיפור של היילו הוא לא רק מקרה טרגי פרטי. הוא משקף היטב את מציאות חייהם הקשה של רבים מבני ובנות העדה האתיופית, אנשים שהמדינה ורשויות הרווחה מזניחות, שהמשטרה לעיתים מתנכלת להם ושבמקרים רבים מעדיפים לסבול בשקט פשוט משום שהם מרגישים שאין להם אל מי לפנות. אנו קוראים לך להשתמש בסמכותך כדי לבחון האם יש מקום לקצר את עונשו של יונתן היילו מתוך התחשבות בנסיבות הטרגיות שהובילו למעשיו".

המכתב נשלח לאחר שלפני כשבועיים קיבלו שופטי בית המשפט העליון, את ערעורו יונתן היילו, שש שנים לאחר שהרג את ירון איילין, בטענה, כי עשה זאת מתוך הגנה עצמית וכי איילין אנס אותו פעמיים. מעבירת רצח שונה סעיף האישום להריגה ועונש 20 שנות מאסר שהוטל עליו קוצר ל-12 שנות מאסר.

ממטה המאבק לשחרורו של היילו נמסר, כי "פנייתם של הח״כים מוכיחה, כי למאבק הציבורי כוח רב וכי העם תומך ביונתן היילו ומעוניין לראותו חופשי וזוכה לטיפול הראוי כנפגע תקיפה מינית. אנו קוראים לחברי כנסת נוספים לחתום על המכתב הפונה לנשיא. בקרוב תוגש בקשת החנינה הרשמית ואנחנו לא נפסיק להאבק עד שיונתן ישוחרר".

המכתב חתום על ידי חברי הכנסת. באדיבות מטה המאבק לשחרור היילו
המכתב חתום על ידי חברי הכנסת. באדיבות מטה המאבק לשחרור היילו