30 חודשי מאסר לרואה חשבון שמעל בכספי לקוחות

0
207
בית משפט נתניה
בית משפט שלום - נתניה. צילום רן אליהו

רואה חשבון תושב נתניה, נדון ל-30 חודשי מאסר בפועל בגין מעילה בכספי לקוחותיו וכן בגין עבירות מס. רואה החשבון הורשע, על פי הודאתו בעבירות גניבה בידי מורשה ובעבירות של השמטת הכנסה. בנוסף הודה במסירת דוחות לא נכונים, בלא הסבר סביר, במטרה להתחמק ממס. רואה החשבון העלים הכנסה של למעלה משני מיליון שקלים

שופט בית משפט השלום בנתניה, עוז ניר נאווי קבע, כי יש לראות במעשי המעילה הרבים, בהם הודה, ריבוי עבירות: "הנאשם פעל באופן סדרתי ויזום, ביצע לא פחות מ-215 עבירות גניבה ומסר תשעה דוחות כוזבים לרשויות מס הכנסה, ועשרות דוחות כוזבים לרשויות מס ערך מוסף. ברי, אם כן, כי הנאשם פגע פגיעה קשה בערכים המוגנים במקרה דנן".

במסגרת הדיונים הצהירה קשישה בשנות ה-80 לחייה, כי רואה החשבון גנב ממנה כ-65 אלף שקלים, הקשישה הצהירה, כי היא מתקשה בהליכתה ואין באפשרותה לממן לעצמה כסא מותנע חשמלי, מערכת שיניים חדשה ואף עזרה נוספת בבית שיכולה היתה לממן בסכום שנגנב.

התביעה מצידה ביקשה לגזור על הנאשם עונש של 55 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות הגניבה ו-15 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות המס.

פרקליטו של הנאשם ביקש, להקל בעונשו של רואה החשבון ואף טען, כי האינטרס הציבורי יבוא על סיפוקו אף אם יושת עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. עוד טען, כי רואה החשבון לקח אחריות על מעשיו וביקש מבית המשפט שינהג בו במידת הרחמים.

השופט ניר נאווי ביקר קשות את התנהלות רואה החשבון: "אני מוצא במעשיו של הנאשם חומרה רבה, שכן מדובר באדם משכיל, אשר בחר לנצל את כוחו ומעמדו על מנת לפגוע באלה אשר שמו בו מבטחם. זאת ועוד, אין מדובר במי שעשה את העבירות בשל קשיים כלכליים. להיפך, מדובר באדם מבוסס, בעל נכסים ובעל ממון. התרשמתי כי הנאשם ביצע את מעשיו מבצע כסף גרידא, וממילא הנאשם לא הצביע על כל מניע אחר לגניבת הכספים".

השופט ניר נאווי דן את רואה החשבון ל-21 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות הגניבה ותשעה חודשי מאסר בפועל בגין עבירות מס. עונשי המאסר ירוצו במצטבר. בנוסף נדון הנאשם לשנת מאסר על תנאי וקנס בסך 100 אלף שקלים. זאת ועוד רואה החשבון ישלם פיצוי כספי לכל אחד מקורבנות העבירה אשר הגיש תצהיר של נפגע עבירה.