שחור בעיניים

1
110

הצעתו של חבר הכנסת, יואל רזבוזוב, לתיקון חוק איסור אלימות בספורט, מעוררת הדים רבים. רזבוזוב לנתניה און ליין: בארץ עושים צחוק מהחוק.

 

ביום ראשון אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעה לתיקון חוק איסור אלימות בספורט, המבקשת להכפיל את הענישה על עבירות המוגדרות כ"עבירה הקשורה לספורט". את ההצעה לתיקון החוק, שככל הנראה תשולב עם הצעתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, הגיש חבר הכנסת יואל רזבוזוב. במסגרת חוק זה, הענישה על עבירה של כניסה למגרש יוכל השופט לפסוק על עונש של עד שנתיים מאסר ולא רק שנה כפי שקיים היום. דוגמא נוספת, על תקיפה באירוע ספורט, יעלה מדרג הענישה משנתיים לארבע שנים, על פציעה משלוש שנים לשש שנים ועל תקיפה שגורמת חבלה משלוש שנים מאסר לשש שנים. כאשר הכפלת הענישה לא תעלה על עשר שנים.

"בכל הקשור לאירועי אלימות בספורט, אפשר להגיד שהכתובת הייתה על הקיר. לכן, הגשתי את הצעת החוק כבר לפני כמה חודשים. אני בטוח שאם בעבר מתפרעים היו נשלחים לכלא, ומקבלים עונש כפול על העבירות שביצעו, אף אוהד היה מעז לפרוץ למגרש ולתקוף ככה את ערן זהבי", הסביר חה"כ רזבוזוב, המשמש גם כיו"ר שדולת הספורט בכנסת.

 "בגלל הסלחנות של מערכת המשפט, שנותנת לגיטימציה לכל המתפרעים להגיע לאירועים ספורטיביים ולהשתמש בהם כזירת קרב, היה לי חשוב לאפשר לבתי המשפט בישראל, כלי משמעותי למיגור האלימות באירועי ספורט. אני משוכנע שכאשר חוק זה יעבור בכנסת, הוא יביא לשינוי משמעותי. מדובר בפריצת דרך של ממש, גם מבחינה משפטית וגם מבחינה חוקית, שמניעה סוף-סוף את גלגלי המערכת כולה למען תרבות הספורט בישראל".

 רזבוזוב, המתגורר בעיר נתניה, מוכר לאוהדי הספורט בעיר ולקוראי נתניה און ליין – ksn, גם ברמה האישית, בתקופה בה מילא את תפקיד מחזיק תיק הספורט כחבר מועצת העיר נתניה. בתקופתו, זכה הספורט העירוני לתנופה רבה ולשינוי התייחסות כולל. כעת, בזירה הלאומית, בכנסת ישראל, מיישם רזבוזוב את הידע שצבר גם ברמה המוניציפאלית וגם כקפטן נבחרת ישראל לשעבר בג'ודו – כזה המכיר היטב את נבכי העסקנות במרבית ענפי הספורט בארץ.

"אם הפעם לא נצליח למגר את האלימות, באמת שכבר לא תהיה לנו כל ברירה, חוץ מלסגור הספורט הישראלי"

אתה לא חושב שהספורט הישראלי זקוק לזעזוע משמעותי יותר?

"אין ספק שהספורט הישראלי צריך שינויים ושיפורים רבים, אבל בסיטואציה שנוצרה לאחר הדרבי התל אביבי, אני חושב שבראש ובראשונה אנחנו צריכים להחמיר את הענישה, כמו שמבקשת הצעת החוק שהגשתי. יחד עם זאת, ישנם מהלכים נוספים שאני מתכוון לדרוש".

 מהם המהלכים הנוספים, שבכוונתך לדרוש?

"האחד הוא מינוי "שופט ספורט" לכל מחוז – כפי שיש שופט לתעבורה. על הדבר הזה דנו בעבר בשדולת הספורט. אני מדבר על שופטים, שיהיו מוכוונים לטיפול באלימות בספורט. הם, לטעמי, לא יקלו ראש בתיקים המגיעים אליהם. היום, כששופט מגיע ביום ראשון בבוקר לעבודה, הוא מקבל לידיו תיק על אירוע דקירה או רצח, אז מה זה בשבילו דיון בתיק של אוהד שפרץ למגרש?! הוא מעביר את הדיון כמה שיותר מהר, לתיק הבא. אני מאמין, ששופט ייעודי לספורט, יוכל לדון בזה בחומרה הנדרשת וכך גם מהירות הטיפול תהיה מהירה יותר".

 רבות דובר על הקמת יחידה משטרתית מיוחדת. האם זה ימגר את התופעה?

"אכן, זהו המהלך השני שאני מתכוון לקדם והוא הקמת יחידה משטרתית שתעסוק במניעת עבירות הקשורות לספורט. החל מאיסוף מודיעין, ועד לאכיפה של ממש בשטח. אלה צריכים להיות שוטרים אשר מוכנים, גופנית, לטיפול באירועי אלימות. הם יצטרכו לעבור הכשרה משמעותית לשמירה על הסדר באירועי ספורט בסדרי גודל משמעותיים".

 אז אני מבין שאתה תומך בהחזרת השוטרים למגרשים.

"אני בהחלט חושב שזה צעד נדרש. בתחילת השבוע הייתי במשחק הכדורגל של מכבי נתניה מול מכבי ת"א בבלומפילד. ישבתי ביציע עם אוהדי נתניה, וראיתי, באמת, איך לפני שהמשחק התחיל, כיצד הסדרנים עומדים יפה, משגיחים על הקהל – אבל כשהמשחק התחיל, כולם הסתובבו ועמדו כצופים מול כר הדשא. מעבר לזה, ביציע עמדה סדרנית צעירה, קטנת מימדים, ואני בטוח שאם אוהד, בגודל של זה שתקף את ערן זהבי, היה מנסה לחדור לתחומי המגרש, היא לא הייתה יכולה לעצור אותו. גם השוטרים שמגיעים כעת לאבטח, לא בדיוק מסתכלים על הקהל".

 

אתה לא חושב שבמדינה בה אנו חיים מבוצעים פשעים אלימים וחמורים יותר מאשר שאנחנו רואים בספורט? זה נכון בכלל להפריד את האלימות בספורט ממקרי אלימות אחרים?

"אין ספק שאלימות, בכל מקום שהיא, היא פסולה ואסורה. אני מאמין, כספורטאי בעברי, שדווקא מקרי האלימות בספורט, חמורים יותר משאר ממקרי האלימות. בתקשורת לא מדווחים על אדם שהרביץ לאחר ברחוב, אבל אין מישהו במדינה שלא שמע על אירועי הדרבי התל אביבי".

 נדמה שבכל פעם מחדש, כבר עשרות שנים, הקו האדום נקבע מחדש. עד מתי?

"אין ספק, ששוב פעם הגענו לקו אדום, אבל זו ההזדמנות שלנו לשנות מהיסוד את כל ההתנהלות סביב הספורט. היום יש קונצנזוס גדול מאוד לשינוי. קולגות שלי בכנסת, כמו יו"ר ועדת החינוך והספורט, ח"כ עמרם מצנע ויו"ר הוועדה המשותפת של חינוך ופנים למניעת אלימות בספורט ח"כ דוד צור, וכמובן שרת הספורט לימור לבנת וגם שרת המשפטים ציפי לבני, שמתכוונת להגיש הצעת חוק ממשלתית שתנסה לעצור את התופעה המכוערת הזו – כולם עושים כולם עבודה חשובה כדי למנוע מהאלימות להרוס לנו את הפורט. לכן, אם הפעם לא נצליח למגר את האלימות, באמת שכבר לא תהיה לנו כל ברירה, חוץ מלסגור הספורט הישראלי".

 

 

תגובה 1

  1. צודק יש להעמיד שוטרים במקום כל מיני שומרים מחברות אבטחה ראינו במשחק האלים את חוסר התפקוד שלהם. למה יש לנו משטרה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן