ראשי רשויות נגד השריפות הלא חוקיות

0
86
לוחם אש. צילום דוברות כיבוי אש נתניה

ראשי רשויות מאזור השרון ומערב השומרון, המייצגים כמיליון תושבים, פנו ביום שלישי בבוקר במכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודרשו את התערבותו כנגד תופעת שריפות הפסולת משני עברי הקו הירוק.

ראשי הרשויות ציינו בפנייתם, כי התופעה הולכת ומחריפה, עד כדי פגיעה יוםיומית בתושבים. מפנייתם עולה, כי "בשנה האחרונה, בעקבות החמרת התופעה, מתקבלות תלונותיהם הרבות של התושבים המודאגים מזיהום האוויר, העשן וריחות השריפה המאלצים אותם להסתגר בבתיהם, בתריסים מוגפים ובחלונות סגורים".

ראשי הרשויות הוסיפו כי התושבים מדווחים על תחושת מחנק, קשיי נשימה, גירויים בעור וצריבות בעיניים. במכתב קבלו ראשי הרשויות על אזלת ידן של רשויות האכיפה בטיפול בתופעה ומציינים, כי היקף תופעת שריפות הפסולת באזור עצום, אולם משרדי הממשלה השונים מגלגלים את האחריות מהאחד למשנהו. ראשי הרשויות קראו לראש הממשלה להתערב באופן אישי ולהעלות את הנושא לסדר היום בדחיפות כדי למגר את התופעה.

מוועד הפעולה אזרחים למען אוויר נקי נמסר, כי בחודשים האחרונים הולכות ורבות תלונותיהם של תושבי האזור על ריחות חריפים של שריפות, בין היתר של דלק, גומי, פלסטיק וחומרים כימיים. בשריפות, המתחוללות במשך כל ימות השבוע וכל שעות היממה, מועלים באש גם חומרים רעילים ומסרטנים כגון דלקים, צמיגים, אסבסט, פלסטיק, חומרי הדברה וחומרים כימיים. פגיעים במיוחד לרעלים אלו הם אוכלוסיות בסיכון כגון ילדים,תינוקות, נשים בהריון וחולים במחלות כרוניות. על פי ההערכה, עשרות שריפות מובערות באזור בכל יום – בידי בעלי עסקים, בידי חקלאים, בידי גורמים עברייניים ובידי התושבים עצמם, ביישובים ללא תשתיות מוסדרות לפינוי פסולת.

בנוסף נמסר מוועד הפעולה שיזם את המכתב, כי "אנחנו מברכים את ראשי הרשויות על הירתמותם למאבק ומקווים להמשך שיתוף פעולה בין ראשי הרשויות בנושא. המצב הבלתי נסבל, שבו בריאותם של מיליון תושבים במדינת ישראל נפגעת והמדינה אינה עושה דבר, חייב להיפסק".

ראשי הרשויות החתומים על המכתב מאזור השרון: ראש עיריית נתניה מרים פיירברג-איכר, ראש מועצת דרום השרון ד"ר מוטי דלג'ו, ראש מועצת לב השרון עמיר ריטוב, ראש מועצת קדימה-צורן שביט מס, ראש מועצת כוכב יאיר צור יגאל שימי אליאל, ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן,  ראש עיריית כפר-סבא יהודה בן-חמו, ראש עיריית הוד השרון חי אדיב, ראש עיריית ראש העין שלום בן משה, ראש עיריית טייבה שועאע מסארווה מנצור, ראש מועצת שומרון יוסי דגן,  ראש עיריית טירה מאמון עבד אלחי,  ראש עיריית כפר קאסם עאדל בדיר, ראש עיריית קלנסווה עבד אל באסט סלאמה, ראש מועצת ג'לג'וליה פאיק עודה, ראש מועצת אורנית שלומי לנגר, ראש מועצת אלפי מנשה שלמה קטן, ראש מועצת כפר ברא מחמוד עאסי.