נתניה: נתפס רופא שיניים שלא דיווח על הכנסותיו

1
7

במבצעי ביקורת וגבייה ארציים שערכה רשות המיסים גילו החוקרים עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים ; כ-87 מיליון שקלים נגבו ממאות עסקים

כ-500 עובדי יחידת ביקורת חשבונות ממשרדי מע”מ ברחבי הארץ ערכו השבוע מבצע ביקורת ספרים בענף הביטוח, לאחר שבדיקה העלתה כי בקרב סוכני הביטוח קיים פערים משמעותיים בין הסכומים עליהם דיווחו כהכנסות לבין הסכומים שחברות הביטוח דיווחו כי שילמו להם וכן, מאחר שזה ענף המקובלים בו בונוסים כספיים או שווי כסף בסכומים גבוהים החייבים במס, בניהם מענקים, טיולים בחו”ל והלוואות, שלא תמיד נכנסים לדיווח, על אף דרישות החוק. הביקורות בענף בוצעו אצל כ-270 סוכני ביטוח ברחבי הארץ, כאשר בבדיקה ראשונה, ב-64% מהמקרים הנחקרים נמצאו ליקויים. לאחר מיצוי הטיפול על ידי יחידות מע”מ, הממצאים כולם יועברו לטיפול גם על ידי משרדי מס הכנסה.

רופא שיניים מנתניה, שסגר את תיקו במע”מ לפני שנה, אך המשיך לעבוד ללא דיווח על הכנסותיו, נתפס אף הוא. מרשות המיסים נמסר, כי הכסף המזומן שנמצא במשרדו עוקל וינקטו נגדו הליכים פליליים, בנוסף לאמצעי גבייה אזרחים.

סוכן ביטוח שכיהן בעבר בתפקיד ציבורי באזור ראשון לציון, “שכח” לדווח על עסקאות בהיקף של כ-3,000,000 שקלים בשנים האחרונות – עובדה שנתגלתה בעקבות הצלבות מול חברות הביטוח השונות עמן עבד וכן בשל פערים בין מחזור העסקאות שדיווח למס הכנסה מול זה שדיווח למע”מ. מייצגו של הסוכן אימת את החשדות אך טען כי נשלחו דוחות מתקנים בשמו של הסוכן אך הוא עצמו לא ידע שהם לא נקלטו.

במסגרת הביקורות, הגיעו מבקרי החשבונות גם אל סוכן ביטוח מחדרה שדיווח על מחזור עסקאות נמוך מהמקובל בענף, אך הגיש קבלות עבור הוצאות פרסום בהיקף של כ-900,000 שקלים – היקף לא סביר ביחס לגודל המשרד ופעילותו, דבר שעורר את חשדם של המבקרים. מבדיקת החשבוניות, נמצא שמספר העוסק המורשה המצוין בהן אינו קיים במע”מ והאדם שעל שמו החשבוניות הנו פושט רגל. מבירור מעמיק יותר, התגלה כי הוא גם בעלים משותף יחד עם אביו של חברת ביטוח נוספת, שגם בספריה דרש ניכוי הוצאות פרסום מטעם אותו “ספק”. סוכן הביטוח הועבר להמשך טיפול במישור הפלילי.

ביומו השני של המבצע, עובדי היחידה הארצית לאכיפת הגבייה ברשות המסים ערכו מבצע גבייה בקרב למעלה מ-900 עוסקים, חלקם בעלי חובות מס גדולים שאינם משולמים לאורך שנים רבות. כך, במקרה של חברה קבלנית גדולה ממרכז הארץ שצברה חובות מס כבדים לרשויות מע”מ ולא הסדירה חובותיה למרות שאושרו לה הסדרי תשלומים מקלים, נתפסו 12 רכבים השייכים לה, על אף שהיו רשומים על שם חברת הליסינג, במטרה לחמוק מאפשרות עתידית של עיקול כנגד חובותיהם. בזכות מעקב דקדקני שבוצע במסגרת ההכנות למבצע, הוכחה בעלות החברה על הרכבים וכך התאפשר עיקולם. בא כוחה של החברה הגיע מידית למשרדי מע”מ ושילם מיליון שקלים במזומן ועוד שלושה מיליון שקלים בהסדר תשלומים על מנת לשחרר את הרכבים ובכך לאפשר את המשך פעילות החברה.

מרשות המיסים נמסר, כי המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיה למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע”י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

תגובה 1

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן