נתניה: אימת העבריינים מכה שנית

2
648
אימת העבריינים בנתניה - ראובן סומך
אימת העבריינים. רכז המודיעין לשעבר במשטרת נתניה, ראובן סומך. צילום ועיבוד גרפי: נתניה און ליין

חמישה ראשי ארגוני פשיעה עצורים, עשרות "חיילים" ובכירים בעולם התחתון מבועתים. נתניה און ליין בראיון מיוחד עם ראובן סומך, רכז המודיעין לשעבר במשטרת נתניה, שעמד מאחורי גיוסו של האיש שהביא למעצרם של עשרות החשודים.

הטלטלה שעבר ועדיין עובר העולם התחתון בישראל, היא אחת הטלטלות הגדולות ביותר שידעה ישראל. מי שעמד מאחורי גיוסו של האיש שהביא למעצרם של עשרות חשודים המזוהים עם ארגוני פשע, הוא ראובן סומך, אשר שימש בעבר כרכז מודיעין במשטרת נתניה ואף כונה "אימת העבריינים". המקור שגייס סומך, שבשלב זה חל איסור פרסום על חשיפת שמו ואיש אינו יודע היכן הוא מוסתר בתכנית העדים הישראלית, הביא למעצרם של למעלה מ-60 חשודים – חמישה מהם מוגדרים על-ידי המשטרה כראשי ארגוני פשיעה וחלקם "חיילים" בארגוני הפשיעה בישראל. הפרשה עצמה כונתה פרשה 512.

בין העצורים בפרשה זו, האחים יצחק, מאיר, אייבי ודני אברג'יל, החשודים בעבירות של סחר בסמים וחלקם אף בהלבנת הון. האחים אברג'יל מזוהים במשטרה כראשי ארגון פשע. שני חשודים נוספים שנעצרו ומזוהים אף הם כראשי ארגוני פשע הם ריקו שירזי, שנעצר בחשד למעורבות בניסיון החיסול של אסי אבוטבול בפראג בשנת 2004 וניסים אלפרון, ממשפחת אלפרון המפורסמת. אלפרון חשוד בקשירת קשר לרצח פליקס אבוטבול בפראג בשנת 2002. אסי אבוטבול, שבימים אלה מרצה עונש מאסר ארוך, נעצר בחשד למעורבות ברצח משה הדס (2000) וניסיון לרצח יורם אלעל (2001).

בנוסף אליהם נעצרו עשרות חשודים, חלקם חשודים בהשתייכות לארגון פשע, בעבירות של סחר בסמים. בין העצורים ארבעה תושבי נתניה החשודים במעורבות ברצח דורון סרוסי בשנת 2004. חלקם אף נחקר בעבר בחשדות דומים ולא הוגשו כתבי אישום.

זרעי החשיפה, כך על-פי ראובן סומך, נשתלו בשנת 2006 בעת שפנו אליו קציני משטרה בכירים וביקשו ממנו לסייע לגייס סוכן סמוי, שיחשוף את כל הפרשיות הבלתי פתורות ואת סבך הקשרים בעולם הפשע הישראלי – עולם המבוסס על ארגוני פשיעה, ללא חלוקה מוגדרת, עם יחסי אהבה-שנאה ונקמה.

זו אינה הפעם הראשונה שסומך מגייס מקור, אשר מפליל עבריינים. סומך נמצא עם כל מקורותיו בקשר מתמיד לדבריו והם סומכים עליו בעיניים עצומות. את אמונם של העבריינים, אלה שביקשו לחצות את הקווים ולבגוד בחבריהם, הוא השיג בזכות שנים ארוכות של עבודה יומיומית.

"מדובר בחשיפה של הרבה פרשיות. – פרשיות מאד גדולות. ככל שאדם נמצא ברמת פשיעה גבוהה, כך הוא חולש על הרבה חומרים מודיעיניים מסווגים ועל הרבה מעשים של פשע. בתור ראש מודיעין הצלחתי לחדור לעולם הפשע ולגייס מקור ברמה כזו. במקרה שלנו מדובר במקור שרמת הפשיעה שלו חובקת עולם, ולכן הפרשיות כל כך גדולות ומסועפות", הסביר סומך לנתניה און ליין – ksn. "אני מאמין שמתוך אותן פרשיות, יהיו עוד ועוד עדי תביעה ואני מאמין שמתוך הפרשיות האלה יחשפו גם אנשי חוק".

כיצד הצלחת לשכנע את המקור לחשוף כל-כך הרבה מידע על כל כך הרבה גורמים?

"יש אנשים שאתה עומד מולם ומסביר להם שהם במצב נתון. בהתחלה,אף אחד לא מסכים. הוא ידע שהחיים שלו הולכים להשתנות וזה לא קל. אצלו זה התבשל מספר שנים".

הוא לא חושש לחייו ולחיי משפחתו?

"כל עדי המדינה וכל אלה שמציעים להם להיות עדי מדינה או סוכנים, יש להם בעיה. מחד אנחנו רואים טלטלה ומאידך אנחנו מגיעים כך לעשרות סוכנים. החשש קיים, אבל יש דרכים להגן עליהם. הייתה תקופה שבשנה אחת הופעלו על ידי ארבעה סוכנים וכולם מסתובבים באופן חופשי ברחבי העולם".

אתה בקשר איתם?

"מתמיד, כל הזמן אנחנו בקשר"

מה התמורה שמקבל מקור או סוכן שחושף פרשיות פליליות?

"היה לי אדם שעצרתי אותו עם 300 גרם קריסטל נקי. לא נראה עבריין. דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא לא רוצה תיק פלילי והסביר לי שהוא משתמש בעצמו בקריסטל. הוא אמר לי שהוא יתן לי את שמותיהם של כל נהגי המוניות שעוסקים בסחר בסמים. אחרי חצי שנה נעצרו 30 נהגי מוניות ולו ויתרו על התיק".

איך אתה רואה את עולם הפשע אחרי הטלטלה?

"עבריינים תמיד יהיו. נכון שהעולם העברייני יעבור טלטול וזעזוע קשה, אבל עדיין, לצערי הרב, הדרך ארוכה מאד עד להגשת כתבי אישום. יש סיכוי שחלק ישתחררו ללא כתבי אישום, למרות שהיום גם המשטרה וגם השופטים יהיו זהירים.  לגבי הוואקום שייווצר בעולם התחתון, תמיד יהיו כאלה שירצו למלא אותו, הוא לא יישאר ריק. מניסיון שלי באחד שרק ינסה להרים את הראש צריך לטפל מיד, אסור לתת לו לצמוח. לצערי, הציבור והתקשורת נותנים להם לא פעם במה. לא משנה אם זה מפחד או מהערצה, זה מה שבונה אותם. האהבה שמרעיפים עליהם נותנת להם המון כוח. צריך להראות להם שהם כלום ולהילחם בהם".

אין ספק שגיוסו של אותו מקור הוא אחד השיאים הגדולים בקריירה שלך, איך אתה מרגיש עם זה?

"במהלך השרות שלי השתדלתי לעשות דברים שהם יותר שיאים בשביל האזרח, לא בשבילי. השוטר האידיאלי עובד בשביל האזרחים. המשטרה קיימת כדי לתת מענה לצרכים של האזרחים. לעיתים, לצערי זה לא כך. אני חושב שכל אזרח שמשלם מיסים צריך ליהנות מהחיים פה ולחיות בביטחון".

עדיין לא הצטרפתם ועשיתם לייק לעמוד הפייסבוק שלנו? זה הזמן: נתניה און ליין – ksn מבית נתניה און ליין

2 תגובות

Comments are closed.