לניאדו: מחקר פורץ דרך למחלת הרגל האיסכמית

0
119
בית חולים לניאדו - נתניה
בית חולים לניאדו - נתניה צילום באדיבות דוברות לניאדו

מחלת הרגל האיסכמית נוצרת במיוחד אצל חולי סוכרת ומעשנים, והיא יכולה לגרום לנמק בכף הרגל של החולים. כלי הדם הקטנים המובילים את הדם לחלקי כף הרגל מתקשים לבצע את תפקידם בעקבות המחלה וכתוצאה מכך נגרם נמק שעלול להוביל לקטיעת כף הרגל, קטיעה של השוק כולה ואף יכולה במצבים חמורים לגרום למוות.

חברת ביוג'נסל הפועלת מבי"ח לניאדו פיתחה טכנולוגיה בה מוזרקים תאי אב לשריר הרגל של החולים, תאי האב הללו מצליחים לייצר כלי דם חדשים שעוקפים את כלי הדם הסובלים מהמחלה.

צוות המעבדה ביחד עם הצוות הרפואי בהנהלתו של ד"ר מרק ניבן , מנהל המחלקה לסכרת ואנדוקרינולוגיה השלימו ניסוי 'ראשון באדם' בו הוזרקו תאי אב מהחולה עצמו לשריר הרגל של החולים על מנת לאפשר לתאי האב הללו לייצר כלי דם חדשים שיעקפו את כלי הדם הסובלים מהמחלה.

הטיפול ניתן לאחר לקיחת מנת דם בבדיקת דם פשוטה, טיפול בדם שנלקח מהמטופל במעבדת המחקר והזרקה של הדם בחזרה לתוך שריר הרגל כשהוא מכיל תאי אב, תאים שמייצרים כלי דם חדשים.

פריצת הדרך המשמעותית במחקר הוצגה בכנס הבינ"ל של האגודה האירופאית לסכרת. ההרצאה הציגה את תוצאות המחקר על חמישה חולים אנושים ללא שום אפשרות טיפולית אחרת, לאחר שהסתיים שלב המחקר על בעלי חיים.

מבית חולים לניאדו נמסר, כי תוצאות המחקר נראות מעודדות מאד, כל החולים שטופלו בתאי האב לא נזקקו לקטיעה בתקופת המחקר, ואף יותר מכך – אחד החולים, שהגיע ללא סיכוי מאחד מבתי החולים הגדולים בארץ, ולא הצליח לצעוד יותר ממטרים ספורים, הצליח ללכת ואפילו לרקוד.

מחלת הרגל האיסכמית הינה מחלה ממנה סובלים מליוני בני אדם ברחבי העולם, פוטנציאל המטופלים שיזדקקו לטיפול הינו משמעותי והשלב הבא במחקר יכלול 25 מטופלים ממגוון פרופילים בניסוי מבוקר פלסבו על מנת לוודא את המשך פיתוח הטיפול בצורה מיטבית.

ד"ר מרק ניבן מסר, כי "אני נרגש לקראת השלב הבא במחקר ומאמין כי אנו מציגים פריצת דרך שתביא בשורה אמיתית למליוני בני אדם ברחבי העולם".

ד"ר יעל פורת, יזמית ומנכלית ביוג'נסל מסרה: "אנו עובדים כבר מספר שנים על פיתוח הטיפול הזה, עברנו כבר מספר שלבים במחקר ואנחנו עומדים בפני שלב מכריע. אני גאה להיות חלק מהצוות שמביא את הבשורה הזו למטופלים".

נדב חן, מנכ"ל לניאדו הוסיף ומסר, כי "המחקר והפיתוח בלניאדו הם חלק מהותי מהעבודה הקלינית שלנו. אני מברך את הישגי צוות המחקר ומאמין כי מדובר בפריצת דרך משמעותית שתביא בשורה למליוני חולים ברחבי העולם".

ד"ר מרק ניבן, מנהל היחידת לסוכרת בבית חולים לניאדו. צילום דוברות בית חולים לניאדו
ד"ר מרק ניבן, מנהל היחידת לסוכרת בבית חולים לניאדו. צילום דוברות בית חולים לניאדו

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן