הקרב על הרעש הוכרע: ברקס לעיריית נתניה

6
44
צילום fotolia

מדיניות “נתניה-בלוף” תופסק: נאסר השימוש במרסס מים, שבעיריית נתניה שימש כתחליף למפוח עלים – מטרד רעש ממנו סובלים אלפים.

 הישג למחזיק תיק הגנת הסביבה, חבר המועצה עו”ד אדיר בנימיני, בעקבות ישיבה שיזם לפני כשבועיים בעניין השימוש באביזרי רעש מרעישים. בניגוד לעמדת הלשכה המשפטית העירונית, הודיעה הלשכה המשפטית במשרד להגנת הסביבה, כי “מרסס” המים” בשימוש העירוני, דינו כשל מפוח עלים האסור בשימוש על-פי חוק.

חבר מועצת העיר נתניה, עו"ד אדיר בנימיני. צילום סטודיו ליאורית
חבר מועצת העיר נתניה, עו”ד אדיר בנימיני. צילום סטודיו ליאורית

 הוועדה העירונית לאיכות הסביבה, התכנסה לפני כשבועיים בעקבות תלונות רבות של תושבים בעניין השימוש באביזרי גינון רועשים והיעדר אכיפה כנגדם. על הפרק עמדה שאלת חוקיות השימוש במכשיר “מרסס המים”, שלטענת תושבים בעיר, הינו “מפוח אוויר” לכל דבר ועניין, הגם שאינו מכונה ככזה. בפתח הישיבה הציגו את דבריהם ראשי ומובילי המחאה הציבורית בעניין: יפעת שמר, פעילה מובילה במשמר החברתי בנתניה ותושבת רמת פולג, וכן עמיר פרי, נציג ועד שכונת קריית השרון. השניים טענו בתוקף, כי מדובר “לכל הפחות בסוג של ‘נתניה-בלוף’ והתחכמות לחוק”. הוכחה לכך ניתנה בישיבה עצמה, בשעה שלבקשתו של עו”ד בנימיני, על בסיס הצעה שהועלתה בעיתון נתניה און ליין, הובא המכשיר עצמו והופעל לעיני הנוכחים.

 למערכת נתניה און ליין – ksn מסר בתגובה עו”ד בנימיני, כי “לא היה ספק בלבי, שהפרשנות התכליתית של החוק היא לצידי. אני מודה למובילי המאבק הציבורי, יפעת שמר ועמיר פרי, על שסייעו בידי להוכיח כי מדובר, בפועל, באותו המכשיר שעושה את אותו הרעש וגורם לאותו זיהום אבק. כעת, הכדור עובר ליחידת הפיקוח העירונית ולתביעה, שתפקידם לאכוף האיסורים בחוק”.

על-פי הערכות עירוניות צפוי ביטול השימוש במרסס מים במתכונת הנוכחית, לייקר משמעותית את עבודת הגינון – זאת לאור הטענה שבכדי להחליף אדם אחד המפעיל מרסס מים או מפוח עלים, תצטרך עיריית נתניה להעסיק ארבעה שינקו באופן ידני. בעניין זה הציע במהלך קיום  אותה ועדה, חבר המועצה חיים פרידריך, כי קיימים מפוחים חשמליים, המבצעים פעולה הפוכה – דהיינו, שואבים את האבק ואת העלים – מה שיכול לשמש כפתרון ירוק (שימוש בחשמל במקום במנוע בנזין) ואשר ימנע העפת האבק והעלים, ויבצע, בפועל, מה שלא נעשה כיום – ניקיון אמיתי.

 

 

6 תגובות

  1. תודה ענקית לחבר המועצה אדיר בנימיני, מחזיק תיק איכות הסביבה, על היותך קשוב לתושבים, על העשייה וכמובן ההישג!
    מעתה כשאתם שומעים מפוח, תתקשרו למוקד ותתלוננו!

  2. אני רוצה לשלוח תודה אישית ליפעת שמר מרמת-פולג ולרועי פרי מוועד קריית השרון, על הצפת הנושא והצגתו בפני חברי הוועדה.
    הכדור עובר עכשיו לרשויות האכיפה ולתביעה העירונית, שיצטרכו לגבש מדיניות אכיפה בהתאם למצב המשפטי הקיים.

  3. תודה ויישר כוח לכל העוסקים בעזרה לציבור חסר האונים בדרך כלל. עכשו המבחן עובר לאכיפה, שאם חלילה לא תמומש, לא תצמח תועלת מכל המאבק הצודק.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן