גנב כספים באמצעות מחשב ונדון ל-31 חודשי מאסר

0
124
האקר, קורס סייבר בנתניה
צילום fotolia

בית המשפט המחוזי בת"א גזר, ביום ראשון השבוע, על אחמד מסווארה בן 28 מערערה, 31 חודשי מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו, מאסר על-תנאי וחילוט כספי.

מסארווה הורשע בשורה של עבירות מחשב מתוחכמות, שכללו הונאות פישינג (דיוג), חדירה לחשבונות בנקים של עשרות לקוחות והונאות בכרטיסי האשראי שלהם. הרשעתו של מסווארה הושג, במסגרת הסדר טיעון ולאחר הליך גישור, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאה בכרטיס חיוב, גניבה, התחזות, פגיעה בפרטיות, עבירות לפי חוק המחשבים והלבנת הון.

במסגרת ההסדר, שאומץ ע"י בית המשפט, יחולטו סופית 100 אלף שקל מהכספים שנתפסו אצלו במזומן, וכן כרטיסי אשראי, מחשבים, טלפונים ומוצרים שרכש בכספי המרמה והגניבה.

מכתב האישום המתוקן, שהוגש באמצעות עוה"ד אסתי שלאין, יוני חדד ואיתי גוהר ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, עולה כי מסארווה הגה תוכנית עבריינית מתוחכמת שכללה פעולות דיוג (פישינג), במסגרתן שלח לטלפון ולכתובות דואר אלקטרוני של לקוחות בנקים שונים, מסרונים כוזבים והודעות דוא"ל כוזבות, אשר נחזו להיות הודעות מאת הבנק או גוף פיננסי אחר. הודעות אלה קראו ללקוח להיכנס לקישור המצורף ולהזין את פרטיו האישיים, לרבות קוד המשתמש והססמה להתחברות לחשבון הבנק, וכן את פרטי כרטיס החיוב שלו. אלא שהכניסה לקישור הפנתה את הלקוח, ללא ידיעתו, אל עמוד בעל כתובת אינטרנט הנחזית להיות עמוד הכניסה לאתר הבנק.

לאחר הזנת פרטיו האישיים, הועברו הפרטים אל הנאשם מסארווה. בשלב השני חדר מסארווה לחשבונות בנק שונים באמצעות הפרטים האישיים שדלה מקורבנותיו והעביר מהחשבונות סכומי כסף גדולים לחשבונות שנרשמו על שם אנשים שונים, אך נמצאו למעשה בשליטתו.

שיטת הונאה זו, המכונה "הונאת פישינג", איפשרה למסארווה לחדור לחשבונות בנק של עשרות לקוחות ולגנוב מהם בדרכים שונות כספים בסך כולל של כ-338 אלף שקל.

בגזר הדין קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, מרדכי לוי, כי "העבירות שבוצעו ע"י הנאשם הן חמורות ביותר. במעשיו בולטות מספר נסיבות לחומרה, ובהן בעיקר התכנון וכן התחכום הרב שבמעשים, הנזק הרב שנגרם בפועל ופוטנציאל הנזק הנוסף שעלול היה להיגרם למספר רב של אנשים".

בנוסף גזר בית המשפט על הנאשם 28 חודשי מאסר על תנאי. הנאשם יחל לרצות את מסרו בחודש יולי השנה, זאת במסגרת ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים.

תפיסתו של מסווארה התאפשרה בעקבות חקירה שהתנהלה במחלקת הסייבר של לה"ב 433. כמו כן מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, אשר הוקמה לפני כשנה, ויועדה לטפל בעבירות מחשב, למגר ולצמצם את נזקיהן, ליצור הרתעה ולפעול להעלאת רף הענישה בתחום.