בשורה טובה: מפעל אורלייט לא יעתיק פעילותו לנתניה

1
347
טלי מולנר, אלי דלל,אורלייט,אורדן,
הישג ירוק. מ"מ ראה"ע אלי דלל והמשנה לראה"ע טלי מולנר

מפעל אורלייט בנס ציונה, שעבר בשנת 2016 שימוע במשרד להגנת הסביבה בשל טענות לזיהום אוויר והודיע כי יעתיק מיקומו לנתניה עד שנת 2020, לא יגיע לנתניה. על פי התכנית המקורית, המפעל, המייצר מוצרי פלסטיק וגומי ומשתמש בחומרים המוגדרים "מסוכנים", אמור היה לעבור בתחילת שנת 2020 למתחם מפעל "אורדן" לתעשיות מתכת וליציקות פלדה, הממוקם באזור התעשייה הישן בנתניה. אורדן וכן אורלייט הן חברות אחיות.

לאחר סדרת פגישות בין אלי דלל, סגן ומ"מ ראש עיריית נתניה, להנהלת אורדן – נתניה, הודיע מנכ"ל החברה כי מפעל "אורלייט" לא יעבור למתחם המפעל בנתניה. מנכ"ל "אורדן" אף התחייב בפני דלל כי המפעל ימשיך להשקיע מאמצים ומשאבים בכל הקשור להגנה על הסביבה, בשיתוף פעולה מלא עם עיריית נתניה.

מי שהעלתה את סוגיית העברת מפעל אורלייט למתחם "אורדן" לסדר היום הציבורי בנתניה, הייתה הפעילה החברתית טלי מולנר, כיום חברת מועצת העיר והמשנה לראש העירייה.

מולנר סיפרה בזמנו, כי עובדים במפעל "אורדן" פנו אליה והביעו חשש מהמעבר המתוכנן של אורלייט, ומחתה בתוקף נגד המהלך.

מפעל אורלייט, הממוקם בלב נס ציונה ומשמש את התעשייה הצבאית, היה מושא לביקורת מצד תושבים בשנים האחרונות, בשל טענות על אוויר מזוהם שנטען כי הוא פולט וכן רעש הבוקע ממדחסי האוויר.

בשנת 2016 ערך המשרד להגנת הסביבה שימוע למפעל "אורלייט", בעקבות פליטת חומרים מזהמים לאוויר. לאחר השימוע, הצהיר המפעל כי יעתיק את פעילותו למתחם אורדן בנתניה, בתחילת שנת 2020. עם חשיפת פרטי השימוע והצהרת המפעל, עלה הנושא לסדר היום הציבורי באמצעות מקומוני נתניה – כאשר מולנר ופעילי ציבור נוספים מובילים את ההתנגדות.

למפעל אורלייט יש היתר רעלים מטעם המשרד להגנת הסביבה כבר יותר מ-20 שנה, ובו מפורטים החומרים המסוכנים בהם מותר לו לעסוק. המפעל מחזיק בעיקר בחומרים מסוכנים דליקים, גזים וחומרים אורגנים.

קודם לסיכום בין דלל להנהלת אורדן, הגיש אורלייט בקשה לרישיון עסק בנתניה, שעברה לאישור מחוז מרכז של המשרד להגנת הסביבה. הנהלת המפעל אף נפגשה גם עם גורמים במשרד להגנת הסביבה ובאגף לאיכות הסביבה בעיריית נתניה, באשר לסוגיות הריחות והרעש, וכן לטענות אנשי אורלייט בדבר הקושי של המפעל לפעול בנפרד מאורדן. במסגרת המפגשים התבקשו באורלייט להסדיר את הארובות בניטור, כולל מערכת לטיפול בריחות וזיהום, כתנאי לפתיחת בקשה להיתר, שנדחתה בהמשך עקב אי עמידה בדרישות. כאמור, בעקבות הודעת מנכ"ל אורדן לדלל, יופסקו כל המאמצים להעברת המפעל לנתניה.

דלל ומולנר מסרו בתגובה, כי "אנו שבעי רצון מכך שמנכ"ל אורדן הבין את המשמעויות של העברת פעילות מפעל אורלייט לתחומי העיר נתניה, והודיע שהמעבר לא ייצא לפועל. אנו מעודדים כניסת עסקים לנתניה, אך לא על חשבון איכות הסביבה ובריאות התושבים".

כתבות נוספות העשויות לעניין את קוראי נתניה אונליין – ksn 

חיי פעוטה מנתניה ניצלו ע"י חתול שחיסל נחש צפע

בחינם או בכסף: פסטיבל נתניה הבינלאומי לתאטרון רחוב וליצנות: כל ההופעות השוות

תגובה 1

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן