2014: נתניה במקום השני הארצי בקליטת עלייה

4
98

2923 עולים חדשים בחרו להתגורר בנתניה; למרבה האבסורד נתניה עדיין לא מוגדרת עיר קולטת עלייה. ח"כ רזבוזוב: "נתניה שוב מופלית לרעה"

שלושים שנים ברציפות, שהעיר נתניה ברשימת חמש הערים המובילות בקליטת עלייה; למרות נתונים מרשימים אלה היא אינה מוגדרת עיר קולטת עלייה. בעקבות הבחירות שנכפו, נתקע ההליך שאמור היה בסופו של דבר להכיר בנתניה כעיר קולטת עלייה.

במשרד העלייה והקליטה ובסוכנות היהודית שביעות רצון ממספר העולים החדשים שהגיעו לישראל במהלך שנת 2014. מהנתונים הרשמיים עולה, כי בשנת 2014 עלו לישראל 26,500 עולים חדשים. מהנתונים שפרסם משרד העלייה עולה, כי בראש הרשימה העולים מצרפת (6,600 עולים), קצת אחרי ממוקמים העולים החדשים מאוקראינה (5,840 עולים). הנתונים מצביעים על גידול כולל של כ-88% בעלייה ממדינות מערב אירופה, וכן גידול של כ-20% בעלייה מבריטניה. גם מבחינת הגיל שינוי דרמטי. מניתוח הנתונים על-ידי נתניה און ליין – ksn עולה, כי מעל מחצית העולים בשנת 2014 הינם פעוטות ותינוקות, נוער וצעירים עד גל 34. כ-2500 מהעולים עוסקים בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה וכאלף נוספים רופאים ובעלי מקצועות פרא-רפואיים.

צילום פוטוליה
צילום פוטוליה

 העיר נתניה, כאמור, ממוקמת בשנת 2014 במקום השני במדד הערים קולטות עלייה, עם 2,923 עולים חדשים. בראש הרשימה העיר תל-אביב (3,054 עולים) ובמקום השלישי ירושלים (2,808). בניתוח אחוזי (מספר העולים ביחס למספר התושבים בעיר) נתניה ממוקמת במקום הראשון.

 "זה לא חדש לי שנתניה היא אחת הערים אליהן מגיעים עולים חדשים רבים. הנתונים מראים שוב עד כמה נתניה מופלת לרעה, בכל הקשור לחלוקת המשאבים לפי הקריטריון של עיר קולטת עלייה" – כך קבע יו"ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות, חבר הכנסת יואל רזבוזוב (יש עתיד).

 למערכת נתניה און ליין – ksn הוסיף רזבוזוב, שכיהן בעבר כחבר מועצת העיר נתניה, כי "אין ספק שמדובר במחדל של ממש, ולכן בוועדת העלייה הקליטה והתפוצות קיימתי שלושה דיונים בכדי שמשרד הפנים יחליף את רשימת הערים קולטות העלייה. לצערי, התחלפותו של שר הפנים לפני מספר חודשים, עצרה את התהליך. אין ספק שגם ההחלטה של ראש הממשלה, ללכת לבחירות רק בגלל אינטרסים פוליטיים אישיים, תקעה את השינוי, כשם שהוא תקע את תקציב 2015 – התקציב החברתי ביותר שהיה פה בשנים האחרות. התקציב שהיה אמור לעבור, כמו גם הוספת העיר נתניה לרשימת הערים קולטות העלייה, היו מגדילים את התקצוב לנתניה, ולתושבי העיר בכלל. על אף כל זאת, יום לאחר הבחירות, אני מתכוון להמשיך להיאבק על הכללתן של ערים שבאמת קולטות עלייה לרשימת הערים שנהנות מתקצוב הולם, וכמובן שהעיר נתניה בתוכן".

4 תגובות

  1. כל הכבוד ליואל! הוא תמיד מעלה את השאלות החשובות באמת. אני בטוחה שהוא ישלים ויתקן את המחדל הזה של משרד הפנים!

  2. אני ממש מחזיקה מיואל! הוא עשה המון לעיר נתניה (ולא רק) ולתושביה. שמעתי המון על מקרים בהם יואל התערב והביא עזרה ממשית לכל מי שפנה אליו. יואל, הישר כוח!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן