13% מהעסקים לא דיווחו על הכנסות

2
73
ארנק מס הכנסה כסף רשות המסים
צילום fotolia

במבצע של רשות המסים לתפיסת מעלימי מס, ביקרו חוקרי רשות המסים בבתי עסק בנתניה, בעמק חפר ובטייבה. במהלך המבצע נתגלו הכנסות של עשרות אלפי שקלים שלא נרשמו כחוק. במבצע שנוהל על ידי פקיד שומה נתניה, נערכו ביקורות ב- 209 עסקים ממגוון תחומים. במהלך המבצע נמצא, כי 13% מבתי העסק שנבדקו לא דיווחו על הכנסותיהם כדין.

"הקבלן חייב לי כסף ועדיין לא התחשבנתי איתו, זה ברח לי", כך הסביר בעל חנות לחומרי בניין מטייבה את העובדה שלא רשם הכנסות בסך של כ- 60,000 שקלים, שנתקבלו ב- 18 צ'קים, וכן את קניית הביקורת הסמויה, שנערכה במסגרת מבצע ביקורת בנתניה ובסביבה.

בביקורת שנערכה במינימרקט בנתניה, נמצא כי בעל העסק לא רשם הכנסות שנתקבלו ב- 5 צ'קים דחויים בסך כולל של 15,000 שקלים. להגנתו טען בעל העסק, כי הצ'קים הינם החזר הלוואה של מישהו שנקלע לקשיים כספיים.
ביקורת בחשבון בנק של בעל נגרייה בעיר גילתה שתי הפקדות של מזומנים בסך כולל של 16,000 שקלים שלא נרשמו בספרי העסק. בתגובה טען הבעלים: "צריך לבדוק".

חוקרי רשות המיסים הגיעו גם לבתי עסק בעמק חפר. בביקורת שנערכה בחנות שעונים בעמק חפר נמצא, כי בעלי החנות לא דיווחו על הכנסות בסך 6,759 דולרים שהתקבלו ממכירות שעונים באתר האינטרנט. בעל החנות מסר לחוקרים: "אני מדווח בסוף החודש".

"אני מעביר לרואה החשבון את כל הניירת והוא מסדר מה שצריך" טען מנהל עסק לפתרונות הנדסת אנוש מנתניה כשנתפס שאינו מדווח על הכנסותיו כדין. בביקורת שנערכה בעסקו נמצא כי הכנסות בסך 7,995 שקלים שנתקבלו בהעברות בנקאיות לא נרשמו בספרי העסק.

נמסר, כי המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.