נתניה: שוטר רשם דוח לנכה שנאבק על חייו

0
58
עו
מייצג עו"ד עמי מלול

בחודש יולי שנה שעבר נסע תושב נתניה על כביש החוף לכיוון צפון. הנהג, נכה בכיסא גלגלים, נהג ברכב עם מעלון, אשר הותאם לצרכיו. כיסא הנהג הוחלף בכיסא הגלגלים שלו. בסמוך למכון וינגייט על כביש 2, אירעה לנהג תקלה, כאשר בסיבוב בדרך השתחרר מוט מכיסא הגלגלים שלו ונתקע בין דוושת הגז לדוושת הברקס.

כתוצאה מכך הואצה מהירות הרכב והנהג לא הצליח להאט את נסיעתו. הנהג ניסה לשחרר את המוט, אולם ללא הצלחה. כשהבין, כי לא יוכל לעצור את הרכב בדרך המקובלת, סטה לשול הימני, נצמד לגדר ההפרדה ותוך כדי שפשוף בגדר ההפרדה הצליח לעצור את הרכב.

שוטר, ממשטרת התנועה הארצית, שעבר במקום הבחין במהירות הגבוהה בה נסע הנהג. הוא אף הבחין, שנהג הרכב נצמד לגדר ההפרדה בשול הימני. השוטר בדק בממל”ז את מהירות הנסיעה והגיע לרכב הנכה לאחר שהצליח לעצור. הנהג סיפר לו את מה שקרה, השוטר אף סייע לו ושחרר את המוט התקוע. למרות זאת, רשם השוטר לנהג דוח בגין מהירות – 157 קמ”ש והזמנה לדין. למחרת פסל קצין משטרה את רישיונו של הנהג, פסילה מנהלית ל-30 ימים.

ההחלטה מעוררת המחלוקת של המשטרה, הגיע לפתחו של בית המשפט. פרקליטו של הנהג, עו”ד עמי מלול, הגיע להסדר טיעון עם התביעה – על פיו הורדה המהירות מ-157 קמ”ש למהירות של 140 קמ”ש. שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, רות וקסמן, קיבלה את טיעוניו של עו”ד מלול ואישרה את הסדר הטיעון בין הצדדים, ובפועל אישרה 30 ימי פסילה החופפים לפסילה המנהלית אותה ריצה. בכך, יצא הנהג ללא עונש או שלילת נקודות ורישיון.

עו”ד מלול מסר למערכת עיתון נתניה און ליין – נתניה און ליין, כי “אני מצר ותמה מאופן קבלת ההחלטות של שוטרי התנועה, ואי-הפעלת שיקול הדעת של שוטר במקום האירוע. נהג ברכב נכה, אשר יושב עם כיסא גלגלים במקום כיסא נהג, עשה דרכו בכביש החוף, במהלך הסיבוב יצאה הרגל של הכיסא הגלגלים באורח נדיר. המוט ברזל נתקע בין דוושת הגז לברקס. הנהג, בקור רוח ובתושייה מדהימה, הוריד את ההילוך לניוטרל ובעזרת מעקה הבטיחות בשול הדרך – תוך שהוא נצמד אליו, הצליח לייצב את הרכב עד כדי עצירה מוחלטת, מבלי שגרם לפגיעה במשתמשי הדרך. השוטר שהגיע לנהג, ראה את המקרה, ואף סייע לנהג לצלם את התקלה וחילץ את המוט מהדוושה. אולם, במקום לתת לנהג צל”ש על תושייתו, בחר באופן מפתיעה לתת לנהג הזמנה לבית משפט, ואף למחרת נשלל מנהלית 30 יום רישיונו של הנהג. המשטרה הוסיפה חטא על פשע. השופטת רות וקסמן, קיבלה במלואם את טיעוניי. לא יתכן, ששוטר יגרום לניהול הליך משפטי מיותר כל-כך בגלל חוסר הפעלת שיקול דעת. חמורה מכך, היא החלטתו של הקצין הממונה, ששלל מנהלית 30 יום את רישיונו של הנהג”.

עו”ד מלול הוסיף: “אני שמח, שבית המשפט וב”כ המדינה היו יותר אנושיים ומקצועיים מאותו שוטר חסר שיקול דעת. הם הבינו מיד, כי מדובר בכשל טכני שאינו באשמת הנהג – בכך יצאנו ללא יום אחד של שלילה. במקרה הנ”ל הייתי נכון להגיע עד לעליון במידת הצורך. אני שמח שהעוול תוקן והצדק נעשה”.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן