רחובות בנת/ 542 יקראו על שמותיהם של חסידי אומות עולם

7
167

מועצת העיר אישרה בישיבתה לפני חג הפסח מספר שמות חדשים לרחובות ברחבי העיר ; זאת בהתאם להחלטת ועדת שמות בראשותו של עו"ד אדיר בנימיני

על פי החלטת מועצת העיר נקבע כי הרחובות במתחם נת/ 542, יקראו על שמות של "חסדי אומות העולם". בכך אימצה מועצת העיר את הצעת ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, כפי שזו הוצגה במהלך טקס חנוכת "הפלנטריום החדש". פיירברג-איכר ביקשה שהרחובות בשכונה זו ינציחו את מי שחרפו נפשם, והצילו יהודים במהלך תקופת השואה, תוך נטילת סיכון אישי כביר. שלושת הרחובות הראשיים בשכונה יקראו על שמותיהם של ראול וולנברג, אוסקר שינדלר ואירנה סנדלר. לכך תתווסף גם הנצחתו של ניצול השואה ו"צייד הנאצים" – שמעון ויזנטל. עוד אושרה בקשתו של ח"כ יואל רזבוזוב להנצחת ארגון הפרטיזני "החלוץ הלוחם", שנלחם בנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

בנוסף אישרה מועצת העיר מספר רחובות חדשים שיקראו על שמם של דמויות חשובות מדור הקמת המדינה ובהם פנחס רוזן, איסר הראל ומאיר עמית, שיונצחו ברחובות באזור צפון העיר.

פנחס רוזן, שר המשפטים הראשון במדינת ישראל, כיהן במסגרת תפקידיו הציבוריים גם כחבר במנהלת העם, והיה לאחד מ-37 האישים החתומים על מגילת העצמאות. בתפקידו כשר משפטים היה שותף בכיר ואקטיבי בעיצוב מערכת המשפט הישראלית וראשית חקיקת "הקודנקס האזרחי" הישראלי.

איש המודיעין המיתולוגי, איסר הראל, היה מאבות קהילת המודיעין הישראלית. הראשון והיחיד שעמד במקביל הן בראשות הביטחון הכללי והן בראש המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים. בתקופתו זכו ארגונים אלה להישגים מפליגים. מחליפו בראשות "המוסד" היה האלוף, מאיר עמית, שכיהן אף הוא כחבר כנסת.

הרחוב המוביל לאצטדיון העירוני החדש, יקרא "שדרת היהלומים" – יוזמתו של חבר המועצה, עו"ד אדיר בנימיני שציין, כי "היהלומים" היה הכינוי של שחקני מכבי נתניה, שניתן על רקע תעשיית ליטוש היהלומים ששגשגה בעבר בעיר נתניה.

עוד אושרה הנצחתו של אל"מ בן- ציון פרידן (בנץ), ברחוב באזור הסמוך לאנדרטת "חטיבת אלכסנדרוני", לפי בקשת ראש העירייה, ושל בימאי הקולנוע הצרפתי, קלוד לנצמן וכן הרב שלמה מכלוף אורגד.

לנתניה און ליין – ksn נמסר, כי מתוך מטרה להגדיל את מלאי הרחובות הקיימים להנצחה אישרה הוועדה את הצעתו של חבר המועצה עופר אורנשטיין, אשר יעמוד בראש צוות שיעשה מיפוי בעיר, ויביא לוועדה רשימת שמות של רחובות שהם בעלי "שם סתמי" שניתן להחליפו.

יו"ר הוועדה, חבר המועצה עו"ד אדיר בנימיני מסר, כי "הוועדה בראשותי בוחנת כל בקשה לעומק, והחלטותיה התקבלו עד כה בקונסנזוס מלא. שמות האישים שנבחרו מייצגים את ערכיה היפים של העיר נתניה, הן במובן האוניברסלי והן מבחינת האתוס הציוני והתרומה למדינת ישראל".

7 תגובות

 1. יוזמה ברוכה, רק שלא הבנתי למה הכוונה ב״שם סתמי״. האם שם של פרח, עץ, חודשי השנה, הרים ונחלים, הם שמות סתמיים?
  האם אותם שמות לא הוחלטו באופן מסודר בוועדת השמות העירונית?
  האם חברי הוועדה יקחו בחשבון את הטירחה הרבה הנדרשת מתושבי הרחובות בהם מתכננת העירייה להחליף את שם הרחוב?
  נשמח להבהרות בנושא….

 2. יוזמה ברוכה, רק שלא הבנתי למה הכוונה ב״שם סתמי״. האם שם של פרח, עץ, חודשי השנה, הרים ונחלים, הם שמות סתמיים?
  האם אותם שמות לא הוחלטו באופן מסודר בוועדת השמות העירונית?
  האם חברי הוועדה יקחו בחשבון את הטירחה הרבה הנדרשת מתושבי הרחובות בהם מתכננת העירייה להחליף את שם הרחוב?
  נשמח להבהרות בנושא….

 3. אל : מרים פיירברג איכר – ראש עיריית נתניה (ישראל)

  מאת: מריומה גבאל נאאר פלאח – ראש עיריית גיבאללה (פה ממול בראי)

  הנדון : שמות הרחובות בנתניה

  קולגה ניכבדה

  ראיתי במקומון https://www.facebook.com/video.php?v=10152979205725476&fref=nf שעורך דין אדיר בנימיני העביר החלטה מאד יפה ולקרוא לרחובות חדשים בנתניה על שם חסידי אומות העולם – סחתיין!!

  הצעה פחות טובה ,היא הצעה די "סתומה" שהעלה חבר מועצה מסיעתו של עוד בנימיני שהתנדב למפות את רחובות העיר משמות "סתומים".

  למר עופר אורנשטיין מציע ההצעה ה"סתומה" יש כנראה דעה לא טובה על ועדות השמות ה"סתומות" שקדמו לכם ושהעניקו שמות "סתומים" לרחובות…קשה לי להאמין בזה.

  אני מאמינה כי לחבר המועצה מר עופר אורנשטין להלן "ממפה הסתומים" יש סיבות אחרות לרעיונו המבריק

  – על ידי החלפת השמות מר עופר אורנשטיין יבלבל את רשויות כביש 6 והחשבונות על שימוש בכביש לא יגיעו לידי הנהג
  – אפשר להוזיל את הארנונה. רחוב ששמו נמצא קודם באיזור ארנונה אחד ימצא עצמו באזור ארנונה אחר לגמרי
  – מוחמד ראש הביטחון המסקל בגיבאללה חושב שהצעתו של מר עופר אורנשטיין נועדה למעשה לשבש את המערך הרקטי של גיבאללה שמבוסס על טילי גי פי אס שיתבלבלו ולא ידעו לאיפוא לעוף במלחמה הבאה – אני חושבת שהוא טועה, אין בנתניה שום נכס איסטרטגי…

  גבירתי ראש העיר. אל תשימי לב להצעות ה"סתומות". עמדי חזק ואל תסכימי לשנות שמות קיימים אפילו שהמציעים יושבים בקואליציה שלך.

  שלך ברשות כבוד קוליגיאליות

  מריומה גבאל נאר פלאח – ראש עיריית גיבאללה (פה ממול בראי)

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן