פרשת הסחר באיברים: כתב אישום לעו"ד שתיווך

4
17

קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, סיוע לעושק, תווך לסחר באיברים והפרת הוראה חוקית אלה סעיפי האישום המיוחסים לעו"ד רונן מילרד, שנלכד לאחר שנמלט מישראל.

פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד ענת ארוסי- כהן, הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר, כתב אישום נגד עו"ד רונן מילרד, בגין איסור תיווך, סיוע לעושק, קבלת דבר במרמה, הפרת הוראה חוקית, התחזות כאדם אחר, מסירת ידיעה כוזבת בפרט חשוב לשם קבלת דרכון ושימוש שלא כחוק בדרכון שאינו שלו.

מייצג. עו"ד גל שר טוב. צילום יח"צ
מייצג. עו"ד גל שר טוב. צילום יח"צ

בנוסף, מואשם מילרד, ביחד עם אדם אחר, בגין ניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, התחזות כבעל תעודה, זיוף בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף.

סמי שם טוב שימש כעובד במחלקת הרשומות הרפואיות בבית החולים "הדסה עין כרם". בין השנים 2006-2010, לאחר פרישתו לגמלאות, הוא יצר קשר עם אנשים שהיו מוכנים לקצור כליה מגופם בחייהם לצורך השתלה תמורת תשלום, ותיווך בינם לבין אנשים הזקוקים להשתלת כליה בגופם ובני משפחתם, בעבור בצע כסף, תוך ניצול מצוקתם הכלכלית, הנפשית והפיזית, מצבם הפגיע וחוסר ניסיונם ותוך הפעלת אמצעים כגון הטעיה, הצגת מצגי שווא או איומים.

לאורך השנים נעזר שם טוב בשירותיו המשפטיים של רונן מילרד, אשר שימש כעו"ד והעניק לפעילות חזות חוקית כדי לרכוש את אמונם של המוכרים והחולים ועל מנת להסתיר את טיבה של ההתקשרות האמתית, האסורה על פי חוק. כחלק מפעילות זו, הופקדו חלק מכספי העסקאות בידי מילרד בנאמנות עד השלמת הניתוח והעברתם לידי שם טוב ולמוכרים בניכוי שכר טרחתו.

על פי כתב האישום שימש מילרד כצינור להעברת אותם כספים אסורים וסייע בכך להסוואת מקורם ולהסתרת עסקאות הייסוד העומדות מאחוריהם. כמו כן, ביחד עם סמי שם טוב הונו השניים את החולים והמוכרים וקיבלו את הסכמתם לביצוע ניתוח קצירת הכליה מבלי שמסרו להם את כל המידע הרפואי הדרוש להם לצורך קבלת ההחלטה, מבלי שהוסברו להם הסיכונים הגופניים והנפשיים הכרוכים בכך, מבלי שהוסברו להם תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים של הניתוח בטווח המיידי והארוך, מבלי שנבחנה כשירותם הרפואית והנפשית לעבור את ההליך ומבלי שהובטחה להם השגחה רפואית נאותה לאחר הניתוח.

כמו כן, מואשמים רונן מילרד ואדם נוסף בניסיון לקבל 28 מיליון שקלים במרמה בנסיבות מחמירות מבנק באמצעות מסמך מזויף.

בגין מעשים אלה נעצר מילרד בחודש יולי 2010. לאחר מספר ימים שוחרר בערבות למעצר בית והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. כחודשיים לאחר מכן ניגש רונן מילרד למרינה בהרצליה, כשהוא מתחזה לאדם אחר ועלה לשייט לכיוון לרנקה. מאז ועד היום שהה מילרד בחו"ל בעוד צו מעצר בינ"ל תלוי ועומד נגדו.

האינטרפול איתר

חוקרי המשטרה פעלו בעזרת האינטרפול על מנת לאתר את מילרד. לאחר זמן מה הצליחו החוקרים לאתר את מקום מחבואו, בקיריגיסטאן. בחודש נובמבר 2012 נעצר, בעקבות בקשת הסגרה שהוגשה לרשויות בישקק. שם נשפט על עבירות שוליות ושוחרר לאחר 55 ימים.

בפעם השנייה נעצר ביולי 2013 בקזחסטאן, גם הפעם בעקבות בקשת הסגרה וצו מעצר בינלאומי שהוצא על ידי המשטרה. מאחר ואין הסכם הסגרה בין ישראל לקזחסטאן, בוצע הליך עוקף הסגרה והוגשה בקשה לממשל לבטל את אשרת השהיה שלו.

בית המשפט בקזחסטאן נענה לבקשה וכתוצאה מביטול אשרת השהיה הוצא נגדו צו גירוש. במסגרת הגירוש לווה עורך הדין על ידי שני שוטרים קזחים לישראל. כשהגיע לישראל הועבר לחזקת משטרת ישראל ונעצר עם נחיתתו בשדה התעופה בן גוריון.

בבקשה למעצר עד תום ההליכים טענה התובעת, עו"ד ארוסי כהן, כי "העבירות המיוחסות לו בוצעו על-ידי המשיב בתחכום ולאורך תקופה ארוכה. ריבוי העבירות, חומרתן, והעובדה שהפר תנאים קודמים שנקבעו ונמלט מהארץ למספר שנים, מבססות את המסקנה, כי אין לתת בו אמון ואין תחליף ראוי למעצר המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו".

מעצרו של מילרד הוארך עד להחלטה אחרת. פרקליטו של הנאשם, עו"ד גל שר-טוב, מסר לנתניה און ליין -ksn, כי מרשו מכחיש בתוקף את העבירות המיוחסות לו.

4 תגובות

  1. צפויים התפתחויות מעניינות בהמשך הדרך. תיק מעניין, אגב כב' השופט וינוגרד במחוזי ירושלים הגדיר את התיק בעת שעיין בכתב האישום: "תיק מאתגר במיוחד" אכן תיק מורכב ומאתגר, הן מצד ההגנה והן מצד התביעה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן