דלג על המודעה
Combar קידום אתרים ושרותי שיווק דיגיטלי לעסקים

פרט… פרטי… פרטיות

בתערוכת הצילום החדשה של עמותת אמני נתניה בוחנים המשתתפים את גבולות החשיפה האישית והציבורית

פרט… פרטי… פרטיות

היצירה יום בחיי. צילום תמי סואץ

רק עכשיו התפרסמו ברשת תמונות עירום של שחקניות בחו”ל, שהאקרים פרצו למחשבים ולטלפונים החכמים שלהם, ומנגד, מיטב הידוענים, בארץ ובעולם, כולל אנשי ציבור, מעלים מרצונם החופשי תמונות לפייסבוק ולאינסטגרם כחלק משגרת יומם. בסוגיה זו, של פרט, פרטי ופרטיות וגבולות החשיפה, עוסקת תערוכת הצילום החדשה של עמותת אמני נתניה.

היצירה אבא. צילום דניאלה להב

היצירה אבא. צילום דניאלה להב

“בעולם של טכנולוגיה מתקדמת ושל תקשורת ממוחשבת, לפעמים גבול החשיפה אינו ברור. איננו יודעים כבר מהו הפרט ומהי פרטיות. בתערוכה זו כל אמן התייחס לנושא הפרטיות דרך עינית המצלמה על-פי תחושותיו. הנושא אפשר לאמנים חופש פעולה. התוצאה, לעתים, רגשנית ולעתים תיעודית. פעם מוחשית ופעם מופשטת”, הסבירה לנתניה און ליין-ksn דניאלה להב, אוצרת התערוכה שגם משתתפת בה כאמנית מן השורה

בתערוכה משמשת המצלמה ראי לאינטימיות ומאפשרת הצצה לחיים פרטיים, פעם באמצעות כביסה תלויה על חבל (תמי סואץ), פעם באמצעות ארון בגדים וצעיפים (חדווה בן דוד), או מזוודה פתוחה (תמי נחשון שאומרת “אשה סוגרת, טומנת, מאפסנת, מזוודה, נפערת, חושפת”).

תמי סואץ שמציגה את הסדרה ‘יום בחיי’ מאמינה שהמצלמה היא אמצעי להצצה. “אתה, הצלם, מתחבא מאחוריה. סדרה זו גרמה לי להפנות את המצלמה ולכוון אותה אלי. הפכתי נושא הצילום עצמו. חשיפת הרגעים האינטימיים היומיומיים אינה פשוטה רגשית וגם טכנית. אחת הסיבות שקשה לי לצלם אנשים היא התחושה של פולשנות, הצצה, כניסה למרחב שלהם גם אם הם מודעים וגם אם לאו. בסדרה זו חוויתי את התחושה הזו בעוצמה חזקה של פגיעה בפרטיות… הצצה למרחב האישי שלי…הפרטי.”

בעין המצלמה. צילום דליה זליקה

בעין המצלמה. צילום דליה זליקה

דליה זליקה, צילמה את עצמה מצלמת כי עינית המצלמה היא זו המאפשרת לה לחדור לאינטימיות שלה ושל האחרים ולבדוק את הגבולות שבין הפרטי לציבורי.

דניאלה להב עוקבת עם המצלמה אחרי אביה בן ה-98 ומתעדת אותו לאורך השנים, לעתים גם ללא ידיעתו. “אני מתעדת את היום שעובר על אבא, את ההרגלים שלו, מנציחה את הבית, את עולמו ואת זיכרונותיו, שהם  גם זיכרונות הילדות שלי”. אחרים בחרו לצלם פרט אחד מתוך חייהם. יהודה יהב צילם כסא חלוד שראה בים המלח ואילו סמדר ברנע צילמה עלי כותרת של פרח.

המשתתפים בתערוכה הם: דורית מגל, דליה זליכה, דניאלה להב, חדווה אטלס בן דוד, יהודה יהב, נילי כרמל, סמדר ברנע, פיליפ גולן, תמי נחשון, תמי סואץ.

פתיחה: 17.9.14′ בשעה 18:00 בגלריית עיריית נתניה. רחוב הצורן 6, נתניה.

תגובות

תגובות

תגובת אחת.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

מאמרים נוספים