סיעת ‘למען נתניה’ מציגה: הפחתת הארנונה ב-15%

4
15
הרצל קרן - נתניה
הרצל קרן. צילום קובי לחמיש

במסיבת עיתונאים הציגה השבוע סיעת ‘למען נתניה’ תוכנית להפחתת הארנונה למגורים ב-15% באזור 1 והגדלת הארנונה לעסקים גדולים ; בעקבות פרסום התוכנית פרסמה ראש העירייה תוכנית משלה להפחתת הארנונה

יו”ר סיעת “למען נתניה” והמשנה לראש העירייה, הרצל קרן, הציג השבוע יחד עם חבריו לסיעה – עו”ד אדיר בנימיני ועופר אורנשטיין תוכנית מהפכנית, לדבריו, להפתחתת הארנונה בנתניה.

סיעת “למען נתניה” מתכוונת להציג את תוכניתה בפני ראש העירייה, מרים פיירברג איכר וחברי מועצת העיר, מתוך אמונה שתוכניתם תתקבל וכבר בצו המיסים הקרוב יתבצעו השינויים.

על פי התוכנית תופחת הארנונה למגורים באזור 1 בכ-15 אחוזים לדירות שגודלן מעל 110 מטרים. לדברי קרן דירות אלה משלמות כיום בין 73 שקלים ל-77 שקלים לכל מ”ר ומהוות את הרוב המכריע של הדירות באזור 1. בנוסף יופחתו המיסים לדירות שגודלן בין 80 ל-109 מ”ר בכ-9 אחוזים – דירות אלה משלמות כיום כ-64 שקלים לכל מ”ר. על פי התוכנית תתפצע ההפחתה על פני חמש שנים.

במסגרת התוכנית תופחת הארנונה לעסקים קטנים בעיר, המשלמים ארנונה גבוהה מאד. ההפתחה תהיה בהיקף של 15 אחוזים ל-30 מ”ר הראשונים של העסקים הקטנים בנתניה. ההפחתה תתבצע על פני שלוש שנים.

עוד על פי התוכנית, מי שישא בנטל המיסים שיופחתו מהמגורים, על מנת שלא יפגעו השירותים הניתנים לתושבים, יהיו העסקים הגדולים. מתוכניתה של סיעת “למען נתניה” עולה, כי תתבצע העלאה הדרגתית לעסקים בעיר שגודלם מעל 15 אלף מ”ר ומשלמים כיום 65 שקלים למ”ר בלבד ל-195 שקלים למ”ר. בנתניה יש כיום ארבעה עסקים כאלה ובהם “איקאה”. בערים אחרות משלמת “איקאה כ-260 שקלים למ”ר בעוד שנתניה היא משלמת 65 שקלים למ”ר. לדברי קרן, למרות ההעלאה לעסקים אלה, המחיר עדיין יהיה אטרקטיבי. כמו כן יועלו המיסים לעסקים שגודלם מ-1000 מ”ר ומעלה ב-12 אחוזים. כיום יש בנתניה כ-100 עסקים כאלה.

אם תצא התוכנית לפועל ההפחתה מארנונה למגורים “תעלה” לעיריית נתניה בסכום של 7.3 מיליון שקלים. על מנת שההעלאה במיסים לעסקים גדולים לא תהיה גדולה מדי לעסקים הגדולים ועל מנת לאזן את העלאת המיסים מול ההפחתה “בונים” חברי הסיעה על ההכנסות שיגיעו מאזור התעשיה כפר נטר שיעבור לשטח השיפוט של נתניה. לדבריהם על פי הערכה שמרנית ההכנסות מכפר נטר יגיעו ל-2.5 מיליון שקלים ובכך יעמדו סך ההעלאות במיסים, לעסקים הגדולים, על 7.3 מיליון שקלים.

בעקבות פרסום התוכנית של סיעת “למען נתניה” מיהרו בעיריית נתניה ופרסמו תוכנית שהגדירו אותה כהמשך מאמצי ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, להורדת תעריפי הארנונה. על פי התוכנית של ראש העירייה תופחת הארנונה באזור הסיווג 1. על פי התוכנית כבר בשנת 2016 תוגש בקשה למשרד הפנים להפחתת הארנונה למגורים באזור 1 ב-1.5 אחוזים ותוך מספר שנים תורחב ההפחתה לאחוזים דו ספרתיים. במקביל לא תהיה העלאה של ארנונה בשאר חלקי העיר. עוד נמסר, כי במסגרת זו עסקים קטנים יזכו בהקלות בארנונה בהתאם לגודל הנכס – עסקים בגודל של 20 מ”ר יהנו מהנחה של כ-10 אחוזים ועסקים בגודל של 100 מ”ר יהנו מהנחה של 3 אחוזים.

קרן מסר, כי “כפי שהתחייבנו בבחירות זה הזמן לעשות מהפכה בארנונה בעיר נתניה. חייבים לעשות צדק ולהפחית את הארנונה. בנוסף להחליט שרוב הכספים שיכנסו בעתיד ממקורות נוספים וחדשים ישמשו בראש ובראשונה להפחתת הארנונה”.

קרן הוסיף, כי “כידוע הסיבה העיקרית לדרישה של סיעת ‘למען נתניה’ לבצע רפורמה בארנונה בנתניה נובעת מהעובדה המצערת, שהוכחה למעלה מכל ספר, שהעיר נתניה ממוקמת בין שלוש הערים הגבוהות בארץ בגובה הארנונה למגורים של אזור מיסוי 1, הכולל את מרכז העיר ואת מרבית השכונות שממערב לכביש החוף. בנוסף לכך, בגלל מצב היסטורי, נוצרו ונקבעו בעבר בצווי הארנונה של נתניה, מדרגות ואזורי ארנונה שיצרו פער כספי גדול בין מדרגה למדרגה ובין אזור לאזור”.

לשאלה מדוע פורסמה התוכנית עוד בטרם הובאה בפני ראש העירייה ומועצת העיר, ענה קרן לנתניה און ליין – ksn: “העקרונות שלפיהן הארנונה למגורים ולעסקים קטנים בנתניה גבוהה מאד מול העיקרון שהארנונה לעסקים גדולים ובינוניים בעיר נמוכה מאד, מקובלים גם על ראש העירייה וגם על הצוות המקצועי של העירייה. בנושא זה אין מחלוקת בנינו ומקובל על כולם שיש לעשות צדק חלוקתי חדש בנושא, ברוח התוכנית שהגשנו. המחלוקת יכולה להיות על היקף ההפחתה ועל מחלוקת זו נגשר בהידברות בנינו. סיעה דמוקרטית נוהגת להציג את התוכנית לחברי ההנהלה כדי לקבל פידבקים, כפי שהתקבלו (במסיבת העיתונאים א.ח.). כך עשינו בעבר גם בנושאים אחרים”.

4 תגובות

  1. הכפפה במגרש של ראש העיר.
    לקריית השרון כבר דאגה. נותרו שאר העיר.
    הארנונה עלתה אוטומטית ב4 שנים האחרונות ב11 אחוז.
    אם גם השנה תהיה העלאת ארנונה אוטומטית (תלוי במדד השכר הציבורי ומדד המחירים), אז גם אם התוכנית למעלה של 3% הפחתה ב2016 תעבור במועצת העיר, עדיין זה תתקיים שחיקה בהפחתת הארנונה.
    (ולהזכירכם מרים פיירברג מעוניינת להפחית רק באחוז אחד בודד את הארנונה לתושבי אזור 1, למרות שבשנת 2000 ובשנת 2010 העלתה ארנונה ב30 אחוזים)

  2. כל הכבוד. אי אפשר לעמוד בתשלומים האלו. לפיירברג אכפת רק מקריית השרון. הגיע הזמן שיורידו גם באר השכונות…

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן