נתניה: נחשפה התוכנית לצמצום פערי ארנונה

3
110
צילום עצמי

במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום ראשון השבוע, בה השתתפו ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, המשנה לראש העירייה, הרצל קרן וכן נציגים מהנהלת העירייה, נמסר, כי הכוונה היא להחיל את התוכנית כבר בצו המיסים של שנת 2016.

על פי התוכנית לא תועלה הארנונה בכל אזורי העיר, אולם היא תוזל באזור המוגדר כאזור 1 – לדירות שגודלן מ-110 מ"ר ומעלה. על פי התוכנית הכוונה במהלך החמש השנים הבאות להפחית את הארנונה באזורים המדוברים ב-15%, כאשר בצו המיסים של שנת 2016 יופחתו בשלב ראשון 3%.

לעניין הדירות שגודלן מעל 110 מ"ר באזור 1 מסר קרן במסיבת העיתונאים, כי "אנחנו היום מתקנים עיוותים היסטוריים, שיצרו כמה מדרגות ארנונה. נוצר מצב שחלק מהמגורים והעסקים משלמים ללא שום פרופורציה. אני חושב שהמהלך של תיקון אותם עיוותים, בעיקר לאותן דירות שמעל 110 מ"ר ואותם עסקים קטנים, יעשה צדק והכוונה היא בשנים הבאות להגיע להפחתה של 15 אחוזים".

בנוסף, על-פי התכנית, הארנונה לדירות קרקע ולפנטהאוזים באזור 1 תופחת ב-1.5% ואילו בדירות שגודלן מ-80 עד 110 מ"ר תופחת הארנונה ב-1.5%.

הארנונה לעסקים קטנים בגודל של בין 30 ל-100 מ"ר תוזל בכ-13% בצו המיסים לשנת 2016. "זה ללא תקדים במדינת ישראל. זה מהלך דרמטי מאד שיקל על העסקים הקטנים. בעקבות ההפחתה הזו הם ישלמו ארנונה ממוצעת ומקובלת במדינה", סיכם קרן.

התוכנית לא תפסח גם על עסקים גדולים ועל פיה, תתייקר הארנונה לעסקים שגודלם בין 1000 מ"ר ל-14,999 מ"ר וכן עסקים גדולים מ-15 אלף מ"ר. העליה תהיה הדרגתית במהלך השנים הבאות והמחירים יעלו בכ-20%. מהלך זה, כך על-פי בכירי עיריית נתניה, מחויב מציאות כחלק מההליך המימוני של ההוזלות הצפויות ועל-פי עקרונות משרד הפנים בו אין לחרוד מהמסגרת התקציבית.

ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, מסרה, כי המחירים הנמוכים של העסקים הגדולים בנתניה נבעו מהתחרות הגדולה מול אזורי התעשיה ביישובים הסמוכים לנו (פארק התעשיות ביקום, שפיים, רישפון וכפר נטר) ועל מנת לעמוד בתחרות הקשה ולהביאם לנתניה, היו צריכים להציע להם מחירים אטרקטיביים. עוד הדגישה ראש העירייה, כי למרות הכוונה להעלות את מחירי הארנונה, עדיין המחירים לעסקים יהיו מהזולים במדינה ועדיין יהיו אטרקטיביים. יש לציין, כי במסגרת מאבקים משפטיים במהלך העשור האחרון חלק ניכר מהמרכזים המסחריים הסמוכים לעיר נסגרו בצו בית משפט, ואחוז ניכר מהעסקים העביר את פעילותו לשטח נתניה.

כחלק מעידוד הבאת עסקים ענקיים ציינה פיירברג-איכר, כי בצו המסים לשנת 2016 נוצרה מדרגת מס חדשה המיועדת לעסקים המתפרסים על שטח של מעל 40 אלף מ"ר, וכי במהלך השבועות האחרונים מתקיימים מגעים עם שורה של מגה-עסקים. "אם נצליח, מעבר להכנסות הנרחבות לעיריית נתניה, תהא לכך משמעות מרחיקת לכת לתדמיתה של העיר", ציינה פיירברג-איכר והזכירה את תרומתה של חברת "איקאה" למיתוגה הכלכלי של אזור התעשייה החדש.

לשאלת נתניה און ליין – ksn בעניין ההפחתה הכוללת בצו המסים לשנת 2016, אמרה פיירברג-איכר כי מדובר על הפחתה כוללת של כ-4.5 מלש"ח לשנת 2016. "צריך לזכור, כי במשך שנים רבות נתניה לא הייתה מאוזנת, כיום אנחנו מאוזנים כלכלית ומכאן שיש לבצע שינויים מסוג זה בהדרגתיות כדי שלא נקרוס כלכלית".

כמקורות הכנסה נוספים נמסר במסיבת העיתונאים, כי ההפחתה בארנונה, בנוסף להעלאת הארנונה לעסקים גדולים, תבוסס על ההכנסות הצפויות מאזור התעשייה כפר נטר, אשר סופח לנתניה. לשאלת העיתון האם העלאת מחיר הארנונה לעסקים הגבוהים לא יגרום לתופעה הפוכה של בריחה, ענו המשתתפים כי להערכתם התשובה היא לא, כיוון שגם לאחר העלאה ההדרגתית יישאר פער משמעותי לטובת נתניה ביחס למוקדי תחרות בולטים בערים אחרות. הערכה נוספת היא, כי הוזלת הארנונה לעסקים קטנים תעודד כניסת מיקרו עסקים וחנויות לעיר – מה שעשוי לתרום משמעותית למה שמכונה חווית הקנייה ברחוב העסקי.

התכנית המוצעת, כך על-פי המתנגדים, אינה מתייחסת לעליית המדד האוטומטית אותה מחייב משרד הפנים. כמו כן, את התכנית שהוצעה יש להעביר לאישור מועצת העיר (לא צפויה התנגדות). רק אז תועבר התכנית לאישור משרדי הפנים והאוצר שצפויים להעלות השגות משלהם.

3 תגובות

  1. אנחנו מברכים על הצעד החשוב הורדת ארנונה בעיר נתניה
    הישג חשוב להתאחדות בעלי העסקים בנתניה
    שמורידים ארנונה לעסקים קטנים בצורה דרמטית לא עוד הנחה של 5% ב 5 שנים
    אלה כ 13% בשנה אחד מדהים נמשיך לעקוב עד האישור הסופי
    ושנה הבאה נמשיך להילחם.

  2. סילחו לי חברים יקרים אבל למי שמשלם בין 1600-1800 ארנונה, 15% הם לא הבדל כל כך משמעותי ועדיין הסכום יישאר כבד מנשוא!

Comments are closed.