נתניה: מחשש לקרינה יושבתו שבעה גנים

2
6

בימים אלה מסתיימת בנייתם של שבעה גני ילדים במתחם גנים ברחוב הרב נריה וברחוב השיזף בשכונת קריית השרון בנתניה. הגנים אמורים לאכלס כ-250 ילדים, אולם הורי ילדים שהגיעו לבקר במתחם גילו, למגינת לבם, כי בסמוך למתחם הגנים, במרחק של פחות מ-50 מטר מתנשאות לגובה שתי אנטנות סלולריות ובמרחק עוד מספר עשרות מטרים ניצבת אנטנה סלולרית נוספת.

ההורים הביעו חשש לשלוח את ילדיהם לגנים, אולם נראה, כי בעירייה לא השתכנעו שיש לפעול להרחקת האנטנות ממתחם גני הילדים. בדיקות הקרינה שהיו תקינות לא שכנעו את ההורים, כי ילדיהם בטוחים.

לפני כשבוע התקיימה פגישה בין נציגות ההורים למ”מ ראש העירייה, ד”ר אביטל לאופר. בפגישה הציגו ההורים בדיקת קרינה שהוזמנה מטעמם ועל פיה מדידות הקרינה היו גבוהות יותר מהבדיקה שהוזמנה על ידי העירייה. ההורים העלו בפני ד”ר לאופר מקרה תקדימי שאירע בכפר סבא, בו נענתה עיריית כפר סבא ומיגנה בית ספר שבסמוך לו עמדה אנטנה סלולרית. ד”ר לאופר הביעה רצון לפתור את הבעיה, אולם לטענת ההורים עד עתה לא נעשו מהלכים למיגון הגנים בפני הקרינה.

למערכת נתניה און ליין – ksn, נמסר, כי 224 הורים כבר חתמו על עצומה להרחקת האנטנות הסלולריות מגני הילדים. בעצומה טענו, כי “קיימת קרינת RF במתחם הגנים וכי בבדיקה מדגמית רגעית שהעירייה ביצעה, נמצאה קרינת סלולר במתחמי הגנים”. בנוסף נמסר, כי “המשמעות היא שילדנו יחשפו במשך תשע שעות ביום לקרינה. אין לנו כהורים ואפילו לא לעיריית דרך לשלוט במה שיקרה בעתיד עם מקורות השידור – יתכן שחברות הסלולר תחלטנה להחליף טכנולוגיה (כמו למשל מעבר לדור 4), להוסיף מקורות שידור על התורן הקיים, להגביר עוצמות שידור, לשנות זווית או הטיה של האנטנה”.

דוגמאות אלה, מסרו הורים מודאגים, יגרמו באופן ישיר לעלייה בעוצמות הקרינה. בעקבות חששם הזמינו ההורים בדיקה פרטית . בעקבות הבדיקה המליץ המהנדס, חוקר השפעות הקרינה, כי הרמה המקסימלית לחשיפת ילדים תעמוד על 0.2 מיקרו וואט, זאת לאחר מקרה בבית ספר בראשון לציון, שם פתחו ילדים תסמינים של רגישות לקרינה ברמות מתחת ל-1 מיקרו וואט לסמ”ר.

הורי ילדי הגנים דורשים, כי עוצמת הקרינה תהיה נמוכה מ-0.2 מיקרו וואט לסמ”ר. בנוסף ביקשו ההורים מהעירייה שתכנון לוחות החשמל בגנים יעשה תוך הפקת לקחים מהמקרים שהתגלו בנתניה ולדאוג שלא תהיה קרינה מלוחות החשמל.

ההורים לא מתכוונים לוותר ומסרו, כי במידה ועיריית נתניה לא תקבל את דרישותיהם יושבתו הלימודים בתחילת השנה עד להודעה חדשה.

מוועד קריית השרון נמסר למערכת נתניה און ליין – ksn, כי “הוועד יסייע ככל שניתן לתושבים בדרישתם המוצדקת לבטיחות ילדיהם. על עיריית נתניה לעשות כל מה שנדרש כדי להבטיח את בריאות התושבים”.

מעיריית נתניה נמסר, כי נבהיר כי לאנטנות המדוברות היתרי הקמה והפעלה מהמשרד להגנת הסביבה ובמסגרת הבדיקות השנתיות שנערכו נמצא כי ערכי הקרינה בסביבת האנטנות תקינים ואף נמוכים בהרבה מהתקן. בנוסף על כך, העירייה באמצעות אגף איכות הסביבה, ביצעה באחרונה מדידת קרינה מטעמה (באמצעות מודד מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה) ונדגיש כי רמות הקרינה בכל הנקודות שנבדקו בגנים היו אפסיות, כאשר תוצאות המדידה פורסמו גם באתר העירוני. ללא קשר, בעת השלמת הבנייה יבוצעו מדידות קרינה בכל המבנים”.

עוד נמסר מעיריית נתניה, כי לא נתקבלה בדיקה או ממצאים מטעם ההורים וכי הם מבקשים לקבלם על מנת לבחון אותם באופן מקצועי.

2 תגובות

 1. אני פונה לנציגי עיריית נתניה שאולי קוראים את זה, סביר להניח שהשיקול שלכם הוא כלכלי גרידא. כדאי לכם כלכלית לקבל את היוזמה הנוכחית של ההורים שמדברים על פתרון המיגון. הבעיה הזו לא תשכח והמאבק יחזור כל שנה, לא בטוח שההזדמנות לצאת מזה בזול תחזור!

 2. אני בטוח שאת את הילדים שלך לא היית שולחת לגן הזה
  שיקולים כלכליים נטו
  מתי העירייה האטומה הזו תבין
  שהאזור היה בהתחלה בית עלמין בזמן שהאנטנות נבנו
  בשנות ה90
  והיום האזור מאוכלס במשפחות
  קריית השרון צריכה להצביע ברגליים ולא לוותר
  יש לעקור את האנטנות משם למקום אחר

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן