נתניה: גזר דין מקל על עבירת בנייה

2
454
ד
עורך הדין ד"ר ניסן שריפי. צילום דורון זכריה

תדהמה וזעם בעיריית נתניה: 75 שקלים בלבד לכל מ"ר – זהו הקנס שנגזר על בעלי מוסך באזור התעשייה, שהורשעו בגין חריגות בנייה בהיקף של כאלף מ"ר בעסקם.

כידוע, הענישה בעבירות תכנון ובניה ורישוי עסקים הוחמרה מאוד בשנים האחרונות, ובתי המשפט מרבים לפסוק קנסות גבוהים ביותר על עבירות תכנון ובניה, לא-אחת בסכומים המגיעים למאות אלפי שקלים.

מוסך מרצדס באזור התעשייה הישן בנתניה, בבעלותו של קלמן ברנשטיין ובהחזקתה של חברת מוסכי רכב בע"מ בניהולו של כפיר תמם, הורשעו בעבירות בניה חמורות, המסתכמות בבניה ללא היתר של כ-500 מ"ר עם בניית שבילים ומשטחי בטון בשטח דומה וגדר. סך הכל, בניה של למעלה מ- 1,000 מ"ר.

התובעת במשפט, עו"ד עידית פלד, ביקשה לקנוס את החברה בסך של כ-150,000 שקלים, את תמם בסך של 75,000 שקלים ואת ברנשטיין בסך של 70,000 שקלים, תוך שהיא מציינת כי "חריגות הבנייה הינן תופעה קשה המהווה מכת מדינה, והעבירה בענייננו נעברה בנסיבות מחמירות הבאות לידי ביטוי בכך שנעברה לצורך הפקתו של רווח מסחרי, היקף הבניה בו מדובר וטיבה, פרק הזמן הארוך שחלף ללא הוצאתו של היתר בניה והמשך הבניה חרף הגשתו של כתב האישום".

סנגורם של הנאשמים, עו"ד ד"ר ניסן שריפי טען מנגד, כי "העיכוב בהוצאתו של היתר הבניה נובע מהתשלומים הכרוכים בכך". כמו כן טען ד"ר שריפי, כי "אין מקום לטרוניות המאשימה ביחס להתמשכות ההליכים לאחר, שהמאשימה חזרה בה ערב הכרעת הדין מאחד משני האישומים שנכללו בכתב האישום המקורי".

השופטת ריבי צוק הטילה לבסוף על החברה קנס בסך של 45,000 שקלים, על תמם קנס בסך של 20,000 שקלים ועל ברנשטיין קנס בסך של 10,000 שקלים.

ביחס לבניה שבוצעה מדובר בקנס בסך של כ-75 שקלים לכל מטר בניה ללא היתר, קנס נמוך ללא תקדים בהיקפו. לפי תחשיב זה, מי שבונה בית בשטח של 100 מ"ר, לדוגמא, ישלם קנס בגובה של 7,500 שקלים בלבד (במקום קנס של עשרות אלפי ₪, כמקובל בפסיקת בתי המשפט).

באגף ההנדסה בעיריית נתניה הביעו השבוע זעם על העונש המקל, וטענו כי "לא יתכן שבגלל שנאשמים מיוצגים על ידי עורכי-דין ממולחים ומנוסים, הם יצאו בעונשים קלים ומגוחכים, ובסופו של דבר תיווצר חלילה התדמית, שמשתלם לכאורה לבנות בנתניה ללא היתרי בנייה".

עו"ד ד"ר שריפי הגיב לטענה, ואמר כי "פסק הדין צודק וראוי, וכל הפוסל- במומו הוא פוסל".

2 תגובות

Comments are closed.