נתניה: בהלת עכברושים במרכז העיר

5
152
צילום fotolia

דיווחים על דרישה מוגברת למלכודות; מומחים להדברה מאשרים על גידול בפניות; עיריית נתניה טוענת: הנושא מטופל, אלא שאיש לא סיפר על-כך לעכברושים

סבב הגשמים שירדו במהלך השבועיים האחרונים לא רק שגרמו להצפות מים במספר רחובות, אלא גם הציפו את המוקד העירוני בתלונות על עכברים וחולדות, ברחובות רבים במרכז העיר.

 תושבי הרחובות הסמוכים לשוק העירוני סובלים מזה שנים ארוכות ממכת מכרסמים עונתית. תושב רחוב זנגוויל סיפר לנתניה און ליין – ksn, כי "אני גר בסמוך לרחוב משה שפירא, שזה במרחק של כמה מאות מטרים מהשוק. כל ערב אני הולך מכיוון רחוב ששת הימים אל הבית שלי ורואה חולדות ועכברושים שיוצאים מכיוון השוק לכיוון הרחובות הסמוכים באין מפריע. הם אפילו לא מתרגשים שאנשים עוברים לידם. אצלי בבית "ביקרו", כבר כמה פעמים חולדות. זה נורא. יש לי ילדים קטנים ואני חושש ממחלות וטינופת שהם מפיצים. התקשרנו כמה פעמים לעירייה. הם טענו שהם מטפלים. השאלה אם מישהו סיפר את זה גם לחיות הנוראיות האלה שמסתובבות באין מפריע".

 גם תושבת רחוב בארי, בחלקו הדרומי של הרחוב, זה שצמוד לשוק העירוני, גילתה בשבוע שעבר שיש לה דיירת נוספת בבית בדמות חולדה. החולדה, בניגוד לעכברים, עשתה רעשים איומים, קפצה על השיש במטבח, שברה כוס, הפילה דברים וכלום לא עצר אותה. היא סיפרה:  "אני גרה בקומה שלישית. לא יתכן שלא ארגיש בטוחה אצלי בבית. גם בדירות בקומת הקרקע ביקרו חולדות. איך בשנת 2014 העירייה לא מצאה פתרון לבעיה הזו? כולנו סובלים פה. לא יתכן שנחיה בכלא, כשכל הבית אטום מהחשש שיכנסו עכברים או חולדות. בלתי אפשרי לחיות כך. העירייה חייבת לטפל בבעיה בצורה רצינית. אנחנו משלמים מיסים ונחשבים אזור א'. איך יכול להיות שלא נקבל תמורה בסיסית?".

 מבדיקת נתניה און ליין – ksn עולה, כי בימים האחרונים יש קושי בהשגת מלכודות, שכן הביקוש גבר ולעיתים צריך להמתין מספר ימים עד שאספקה תגיע.

 מנהלת חנות לחומרי בניין במרכז נתניה לא הופתעה כשנשאלה אם יש לה מלכודות פח לחולדות ולעכברים. היא סיפרה שבשבוע האחרון כל המלכודות שהיו אצלה בחנות נמכרו. לדבריה, זו העונה בה מתחילה מכת העכברים והחולדות, שכן הן נמלטות מהגשמים ומחפשות מחסה. עוד סיפרה, כי אם מדובר בעכברי שדה, מלכודות דבק יועילו. אולם, אם מדובר בעכברושים ובחולדות אין סיכוי שמלכודות הדבק תעצורנה אותם, אלא רק המלכודות הוותיקות מפח. בדיקה שבוצעה בעוד שתי חנויות לחומרי בניין במרכז העיר, העלתה את אותן המסקנות: בשל הביקוש הרב קיים מחסור במלכודות מפח.

 רמי סעדון, בעל חברת הדברה מוכרת בנתניה, אישר לנתניה און ליין – ksn, כי בתקופה זו יוצאים העכברים ממקומות שהייתם – בדרך כלל ביובים ופתחי ניקוז ומחפשים מחסה אחר. אפשר לראות שהעכברים והחולדות יוצאים, בעיקר, מאזור השוק ומרכז העיר. "חולדות ועכברים יכולים להגיע לבתים דרך פתחי הביוב ואף לצאת מהאסלות. בנוסף, הם מטפסים על עצים, כבלים, צינורות ואפילו קירות שצבועים בשפריץ" סיפר סעדון והוסיף: "אפשר לטפל בהם במספר דרכים. בדרך כלל, בביוב, אנחנו שמים אבוקות עשן. בנוסף, יש תיבות האכלה עם רעל בתוכם – כך שזה בטוח לילדים וכמובן שיש כלובים ששמים בהם אוכל. יש גם מלכודות דבק יעילות ויש אף מלכודת דבק מיוחדות לחולדות, עם דבק חזק במיוחד. במלכודות הדבק יש ריח שמושך אותם. בנוסף, יש קיים מכשיר אלקטרוני אשר מרחיק אותם מהמקום".

 סעדון הוסיף, כי עכברים וחולדות יכולים להעביר מחלות לבני אדם: "אחת המחלות היא עכברת. מגע עם ההפרשות שלהם (שתן או גללים) יכול לגרום לדלקות בעיניים, כאבי ראש, הקאות וחום. העכברים מעבירים וירוסים, אם עכבר נושך אדם הוא יכול לסבול מבעיות בנשימה ובריאות. בכל מצב, במקרה של נשיכה או מגע עם שתן או גללים, יש לפנות לרופא". סעדון הדגיש, כי חשוב להזמין מדבירים מקצועיים, שהם בעלי רישיון לעסוק בהדברה.

 מעיריית נתניה נמסר בתגובה לנתניה און ליין-ksn, כי "עיריית נתניה מבצעת טיפול שוטף, טיפול נקודתי וטיפולי מנע נגד מכרסמים, חרקים ומעופפים באמצעות המדביר העירוני ובשיתוף נציג מטעם הפיקוח העירוני האחראי על השוק העירוני. כמו כן, מטופלות מיידית תלונות המגיעות דרך מוקד 106, ותוצאות הטיפול מדווחות למתלונן".

על חולדות ועכברים

עכברים וחולדות מתקיימים מאוכל ומפסולת. העכברים והחולדות, לפחות אלה החיים במערכות הביוב והתיעול, מזוהמים בדרך כלל וגורמים למטרדים לא קטנים, בעיקר כשהם מסתובבים במקומות יישוב ומגיעים לבתים. ניתן להבדיל ביניהם בעיקר לפי גודלם. גודלו של העכבר, בממוצע, הוא כשבעה סנטימטרים ואורך זנבו דומה לאורך גופו. גודלה של החולדה (העכברוש) יכול להגיע לכדי 20 סנטימטרים וזנבה ארוך מאד, אף הוא שווה לאורך הגוף. גופה של החולדה עבה ומכוסה קשקשים. גם לעכברים וגם לחולדות אינטליגנציה גבוהה מאד, חוש ריח מפותח, כושר תנועה, שיווי משקל והם מסוגלים אף לשחות ולקפוץ. החולדות אוכלות הכל, לעומתן העכברים ניזונים בעיקר ממזון צמחי.

 כיוון שהעכברים והחולדות פעילים בעיקר בחסות החשיכה, פעמים רבות, לא ניתן להבחין בהם, אלא רק בכרסומים על אוכל וכן הגללים שהם משאירים בכל מקום. בעיה נוספת היא יכולת ההישרדות וההסתגלות של העכברושים והחולדות. מחקרים מוכיחים, כי עכברושים טועמים אוכל וממתינים עד יומיים לפני שיאכלו אותו. במידה ומדובר במזון מורעל, זמן ההמתנה מאפשר לעכברושים להודיע לסביבתם להימנע מלגעת במזון המורעל – מה שמחייב מדבירים לשנות כל העת את הרכבי הרעלים ומיקומם.

5 תגובות

  1. הבעיה הגדולה בעכברושים היא שמדובר באחד ממיני החיות העמידות ביותר לוירוסים וחיידקים וכתוצאה מכך הם גם מעבירי המחלות הטובים ביותר , גידול באוכלוסיה שלהם לאורך זמן יחד עם גידול באוכלוסית בני האדם שלא נחשפו למחלות מסוימות בעיקר לאלה שאין נגדן חיסון, מעלה את הסיכון להתפרצות מגפה כתוצאה מקפיצה של וירוס מבעל חיים לבני אדם ובעידן של התרבות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה והסיכון העולה לתמותת בני אדם בגללם, עיריית נתניה צריכה להתייחס לאוכלוסיית העכברושים כסיכון משמעותי מאוד לבריאות הציבור,
    אגב , האבולה התחילה מהקופים וכך גם האיידס…

  2. מצטרפת לויקטור, בעיריית נתניה חייבים להתייחס לאוכלוסיית העכברים והחולדות בעיר כסיכון משמעותי לבריאות הציבור

  3. נושא התברואה נמצא באחריות אגף שפ"ע (שיפור פני העיר); הממונה הציבורי במועצת העיר, הוא חבר המועצה, יניב טסה; היות וכממונה על הגנת הסביבה אני מקבל הרבה פניות שנחזות להיות בתחום האגף שאני ממונה עליו, אך בפועל שייכות לאגף שפ"ע, להלן פרטי ההתקשרות עם נבחר הציבור הרלוונטי.
    http://www.netanya.muni.il/?CategoryID=2579&ArticleID=6680

Comments are closed.