נתניה: אושרה התוכנית לייצוב מצוק הכורכר

2
102
שוברי הגלים והמצוקים צילום רן אליהו

בצעד תקדימי, אישרה הוועדה לשמירת הסביבה החופית את תוכנית המתאר של עיריית נתניה לשימור מצוק החוף בין חופי סירונית וארגמן. על פי תוכנית המתאר שאושרה, יוקמו בשלב הראשון שלושה שוברי גלים גדולים, כאשר בשטח שבינם לבין החוף תתבצע  הזנת חול מלאכותית, שאמורה להביא לאיזון בין החול שיצטבר בסמוך לשוברי הגלים והחול שיסחף לחופים סמוכים.

בהמשך יוקמו שוברי גלים נוספים. בקצה הדרומי של שוברי הגלים  יוקם "דורבן" –  שובר גלים שקצהו מחובר לחוף. במסגרת תוכנית המתאר נכללו גם פתרונות יבשתיים כפתרון משלים לשוברי הגלים ולהגנה על המצוק עצמו. שוברי הגלים יוקמו בין חופי סירונית לארגמן (מעבר לשניים הקיימים כיום בחוף סירונית) בקטע המשתרע על פני שלושה קילומטרים.

מעיריית נתניה נמסר, כי מדובר בבשורה חשובה לעיר, לנוכח העובדה, כי על פי תסקיר השפעה שהזמינה בעבר עיריית נתניה, במסגרת תוכנית זו, הסתבר, כי קטע המצוק המדובר נמצא במצב של הרס מתקדם. מצב המצוק העלה צורך אקוטי למגן את החוף ואת המצוקים הסובלים מבלייה מתמשכת בהווה ועבור הדורות הבאים.

עוד נמסר, כי כבר בתחילת דרכה כראש עירייה, הטילה ראש העיר, מרים פיירברג-איכר על מהנדס העיר דאז, אדריכל פול ויטל, להוביל ולקדם את כל המהלכים הדרושים לטיפול במצוק. הנושא קיבל הכרה בשנת 2005 במסגרת הוועדה לשמירת הסביבה החופית. כשהתקבלה הכרה זו, פעלה העירייה ללא ליאות, לעיתים כנגד מה שנראה "כנגד כל הסיכויים" כדי לשכנע את המוסדות הרלבנטיים ברמה הארצית להכיר בפרויקט כפרויקט לאומי.

בוועדה בין משרדית שהוקמה באגף תיאום ובקרה במשרד ראש הממשלה התקבלו מסקנות דומות, אשר באו לידי ביטוי בוועדת היישום שהוקמה על פי החלטת הממשלה – וועדה שהטילה על המשרד להגנת הסביבה אחריות לייצוב המצוקים לאורך חופי הים התיכון. כפועל יוצא הוקמה החברה הממשלתית בנושא ונעשו תוכניות מתאר ארציות, במקביל לתוכניות המפורטות שהגישה עיריית נתניה.

ראש העירייה, מרים פיירברג איכר, מסרה בעקבות אישור התוכנית, כי "אני שמחה. סוף סוף המדינה פועלת כדי להגן על הגבול הידידותי ביותר שלה, שהולך ונסוג, זאת לאחר שנים בהן התריעה העירייה בנושא ואף הביאה להקמתה של חברה ממשלתית שתפקידה לטפל במצוקים באמצעות הגנות ימיות".

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר. צילום רענן כהן
ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר. צילום רענן כהן

2 תגובות

Comments are closed.