דלג על המודעה

מקרה נדיר של קדחת הנילוס טופל בלניאדו

מקרה נדיר של קדחת הנילוס טופל בלניאדו

יתוש הנמר האסייתי, צילום אלון עתני

למחלקה פנימית ב’ בבבית חולים לניאדו בנתניה, הגיעה מטופלת שסבלה מתסמיני מחלת חום עם חשש לפגיעה במערכת העצבים. המחלה אף התאפיינה באובדן זיכרון ואובדן הכרה. מהחולה נלקחו בדיקות דחופות, שבוצעו בהנחיית מומחי המחלקה. תוצאות הבדיקות העלו, כי החולה חלתה בקדחת הנילוס – האבחון אפשר לרופאים להעניק לה טיפול יעודי, שאפשר לה להשתחרר לפני מספר ימים לביתה כשהיא בריאה ושלמה.

מבית חולים לניאדו נמסר, כי הנהלת לניאדו דיווחה למשרד הבריאות על המקרה על מנת לוודא כי המחלה לא מתפרצת במקומות נוספים. כזכור, בלניאדו פותח טיפול לקדחת הנילוס המבוסס על מתן תמיסה המופקת מדם של תושבי מדינת ישראל המכיל, באופן טבעי, כמות גדולה של נוגדנים כנגד הווירוס. הטיפול מוענק במקרים קשים בהם קיימת סכנה ברורה לחיי המטופל כאשר הנוגדנים מנטרלים את פעילות הווירוס.

עוד נמסר, כי התמיסה משמשת כיום במגוון מצבים כמו מחלות זיהומיות ומחלות ממאירות. במקרה קשה שהתרחש בלניאדו במהלך שנת 2001 התגלה כי חולת סרטן שנדבקה בקדחת הנילוס התאוששה לאחר קבלת התמיסה מתוצרת חברת “אומריגן”. בבדיקה שבוצעה לראשונה בעולם , במסגרת בית חולים לניאדו, הוברר כי נוגדנים כנגד הווירוס מצויים בכמות גדולה בתמיסה המופקת ממנות דם של ישראלים ולא ממנות דם המופקות בארה”ב, שכן, עד שנת 2001 המחלה לא הופיעה מעולם בארה”ב.

המחקר התפרסם בעבר במספר כתבי עת בינלאומיים וזכה להכרה בקרב מומחי מחלות זיהומיות בעולם הרפואי. פרופ’ צבי שמעוני, המנהל הרפואי בלניאדו, שהוביל את המחקר לפני כ-18 שנה בירך את צוות מחלקה פנימית ב’ על הטיפול המקצועי והמסור ואמר כי “במהלך השנים רכשנו נסיון לא מבוטל בטיפול בקדחת הנילוס. כיום, לא מדובר בגזירת מוות וניתן לטפל במחלה. אני מלא הערכה לצוות על הדיאגנוזה המהירה והיעילה ומאמין כי המחקר בנושא ימשיך להתקדם ולהתפתח לתועלת המטופלים ברחבי העולם”.

קדחת הנילוס תוקפת לעיתים נדירות ומהווה מחלה מסכנת חיים. מטופלת שהגיעה לאחרונה ללניאדו עם תסמינים מתעתעים אובחנה ע”י צוות מומחי לניאדו , קיבלה טיפול ושוחררה לביתה כשהיא בריאה ושלמה.

קדחת הנילוס הינה מחלה המועברת לבני אדם על ידי עקיצת יתוש הנושא את הנגיף לאחר שעקץ עופות נודדים המשמשים כמאגר לווירוס. המחלה הופיעה באזור מערב הנילוס באפריקה ומכאן שמה. נדידת העופות העונתית מאפריקה לאירופה מהווה גורם מרכזי בהעברת הנגיף מארצות אפריקה לארצות המזרח התיכון, הבלקן ואירופה. בישראל התרחשו מספר התפרצויות של קדחת הנילוס.

במהלך שנת 2000 נפטרו כ-30 בני אדם (על פי דו”ח המשרד להגנת הסביבה). לאור ההתפרצות הזו, הוקמה במשרד להגנת הסביבה יחידה המנטרת ריכוזי מים עומדים המהווים סכנה להתפתחות מדגרות יתושים, העלולים לשאת את הנגיף המסוכן.

תגובות

תגובות

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.