מחיר האונס

6
140
תמונת מטה המאבק למען היילו

בית המשפט העליון ידון בערעורו של יונתן היילו, שהרג את הגבר שאנס אותו וסחט אותו כספית ונשלח לעשרים שנה בכלא

יונתן היילו, נשפט ל-20 שנות מאסר לאחר שהורשע בהריגתו של ירון איילין במאי 2010, בנתניה. להגנתו טען היילו, כי איילין סחט אותו כספית, איים עליו ואף תקף אותו מינית.

היילו ואיילין התגוררו בשכנות. בערב ל"ג בעומר 2010 הגיע היילו עם חבר למרכז המסחרי בשכונת קרית נורדאו, שם פגש את איילין. איילין דרש מהיילו אלף שקלים ואיים עליו, כי אם לא יתן לו את הכסף יכה אותו. היילו טען, כי בשבועות שקדמו לרצח אירעו מספר מקרים בהם איילין דרש ממנו כספים. בשלב מסויים התרחקו איילין והיילו למגרש ריק. כשהסתובב איילין להטיל את מימיו חנק אותו היילו והכה בראש באבן. איילין התמוטט והיילו גרר אותו למקום סמוך למכולת אשפה, שם המשיך להכות בראשו עם אבנים. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בתחילה לא סיפר היילו לחוקריו את הסיבה למעשיו, אולם לאחר מספר חקירות סיפר, כי איילין ביצע בו פעמיים מעשה סדום. היילו טען, כי פחד שהוא יאנוס אותו שוב.

הערעור יתקיים על רקע קמפיין ציבורי שמתקיים למען זכותו של נפגע תקיפה מינית וטראומה להגן על גופו. אל הערעור, ממטה המאבק למען היילו נמסר, כי לדיון הראשון שיתקיים מחר (יום שני) יגיעו שלושה אוטובוסים מלאים בפעילים למען היילו. הפעילים יקיימו צעדת תמיכה בהיילו לפני הדיון, שתצא ממנחת המסוקים של הכנסת, גן הוורדים, בשעה 10:45, ותסתיים בפתח בית המשפט העליון.

עוד נמסר, כי בבוקר יום ראשון הצטרפו אל המאבק 52 פסיכולוגים ומטפלים בטראומה, ביניהם ד״ר צביה זליגמן וד״ר ענת גור, אשר פרסמו גילוי דעת הקורא לבית המשפט להתחשב בהיותו של היילו נפגע של טראומה מינית. בכך הצטרפו לשורה של אנשי ציבור שכבר הביעו תמיכה ביונתן, ביניהם פרופ׳ עמנואל גרוס, השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, חברי וחברות כנסת.

מתוך גילוי הדעת של אנשי בריאות הנפש: ״נפגעי טראומה ממושכת פעמים רבות מספרים את סיפורם בדרך מקוטעת וסותרת המשקפת בלבול וחוסר הבנה אצל הקורבן, ויוצרת בלבול בקרב השומעים מהצד. המציאות הטראומטית משבשת מנגנוני תגובה, קליטה ועיבוד מוכרים וידועים…. הקורבן לא מצליח לתאר את החוויה במלואה וגם לא להבנותה כסיפור סדור ומובנה. חשוב להדגיש כי הסיפור המקוטע אינו סימן לחוסר אמינותו של המספר ואינו פוגם במהימנות עדותו. נהפוך הוא, הסיפור המקוטע משקף את מהות החוויה הטראומטית״

בתגובה לדברי הפרקליטות, הדורשת מביהמ"ש העליון להטיל על יונתן היילו עונש "ארוך ומכאיב" כדבריה, מסרו פעילי המאבק, כי חבל שהפרקליטות ממשיכה לנהל מסע מתקפות אכזרי כנגד מי שהוא קורבן עבירות מין שהגן על עצמו מפני התוקף: "כל מה שאנחנו מבקשים הוא, שבית המשפט העליון יעשה צדק עם יונתן היילו. לא יכול להיות מצב בשנת 2014 שבו אישה או גבר שנמצאים במקום חשוך עם אדם שאנס אותם כבר פעמיים, יצטרכו להכריע בתוך שניות האם להגן על עצמם מאונס בפעם השלישית ולשבת 20 שנות מאסר בכלא, או לחוות שוב אונס. ההכרעה בערעור של יונתן היילו תשפיע על כל קורבנות התקיפה המינית בישראל".

הפעילים מחו נגד יחסה של מערכת המשפט לנפגע תקיפה מינית והתעלמותה מזכותו להגן על גופו. לדבריהם יונתן היילו, בן למשפחה דלת אמצעים ממוצא אתיופי משכונת מצוקה בנתניה שחש בושה והסתיר את העובדה כי הוא קורבן לתקיפות מיניות חוזרות, לא זכה לחסדי בית המשפט. השוטרים שחקרו בתחילה את יונתן סירבו להאמין כי היה קורבן לאונס והותירו אותו במשך זמן ארוך במעצר. הפעילים מוחים על חוסר הנגישות של מערכות הצדק והאכיפה לאנשים משכבות מוחלשות.

אפרת ירדאי, ממטה המאבק למען יונתן היילו, מסרה: ״הסיפור של יונתן היילו נגע ללבם של אנשים רבים, שמרגישים שכל יום שיונתן נשאר בבית הסוהר הוא בגדר התעללות פושעת ושאין שום אינטרס ציבורי בכליאתו של קורבן אונס. פסק הדין של יונתן הוא גם כתב אישום נגד מערכת גזענית החושף את חוסר הצדק המובנה ברשויות הצדק והרווחה. לא ניתן להתעלם מהעובדה שיונתן הוא חלק מסטטיסטיקה מבישה על אחוזי כליאה גבוהים ותקדימים משפטיים אשר נופלים על עול כתפיהם של צעירים אתיופים. על המערכת להיות אמיצה ולשאוף לעשיית צדק לאור האפלייה המובנית״

6 תגובות

 1. אם הוא היה אשכנזי היו מתחשבים בו. הצרה שלו היא העובדה שהוא לא אשכנזי, אפילו לא ספרדי. אתיופי.
  אני עוד זוכר שגדלתי בשכונה שהיתה שכונה טובה והפכה להארלם. הביאו מאות
  משפחות לא הקימו שום מרכז יום, שום הכשרה תעסוקתית. בעוד שלצד השני נתנו ועוד איך. למה אני צריך לשמוח
  כשאני רואה אתיופי יורד מרכב חדש? למה זה לא צריך להיות מובן מאיליו???
  אני מקווה מאוד שבית המשפט יעשה את הדבר הנכון וישחרר את את יונתן וידאג לכך שעברייני מין ישבו מאחורי סורג ובריח.

 2. מישרד החינוך
  מישרד הבריאות
  מישרד הקליטה
  מישרד לביטחון פנים ( משטרה)
  מישרד הביטחון
  מישרד רווחה ומוסדות ציבוריים נוהגים בזילזול בגיזענות לילדי עולים מאיתיופיה .
  העידה משלמת מחיר גיזענות בכול תחומי החיים אן אימון במערכת אכפת החוק , משטרה בימקום גוף מגן לאזרח פשות אפכו למיתרד

 3. מישרדי ממשלה ומוסדות ציבוריים היבים להיתנתק מהגיזענות כולל בית משפט .
  יונתן צריך שיקום לא בית הסוחר היבים לשחרר את יונתן .

 4. חייבת להוסיף, שירון, האנס, הוא פושע ששישב שנתיים (שזה עונש בדיחה) על אונס של ילדה בת 11, וכשהשתחרר המשיך להטיל אימה על השכונה, יונתן הגן על עצמו מפני אונס שלישי, גברים שנאנסים מקבלים את זה בבושה גדולה, ובפעם השלישית לפני שנאנס החליט להגן על עצמו.
  אם הערעור לא יתקבל, אני מאבדת תקווה ואמון במשטרה, ומערכת המשפט, שבעצם תעודד גזענות, ותמנע מנפגעי אלימות מינית להגן על עצמם.

 5. בהצלחה ליהונתן
  הצדק הוא לשחררו על מנת שישקם את חייו.
  נכון שרצח זה רצח, אך פה מדובר בהגנה עצמית מפני הרוע.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן