מחדל הקרינה: ראשים יעופו

3
159
מחדל הקרינה - נתניה 2014. צילום ויקי קרייבסקי

מבקר עיריית נתניה, דב כץ, החל רשמית לחקור את מחדל הקרינה בבתי הספר, בו ניתנה הוראה על-ידי הפקידות הבכירה בעירייה שלא לשתף את מנהלי בתי הספר ויושבי ראש ועדי ההורים בתוצאות בדיקות קרינה שבוצעו במהלך החודשים אוקטובר-דצמבר 2013 – אלא לתקן הליקויים ורק אז לדווח. בפועל, כך נחשף לפני כעשרה ימים בתקשורת, מרבית התיקונים שנדרשו לא בוצעו.

על-פי הערכות גורמים פוליטיים בכירים: "דו"ח המבקר יכלול שורה של המלצות אישיות כנגד אלה שיימצאו אחראים למחדל, שהכניס עיר שלמה לפאניקה וגרם לאובדן אמון כמעט מוחלט במערכת העירונית".

 עד כה ראיין מבקר העירייה כץ שורה ארוכה של ראשי ועדי הורים בבתי ספר, וכן החל לאסוף מאות מסמכים ממחלקות העירייה השונות. במקביל, גוברת הדרישה הציבורית להקמת ועדת חקירה חיצונית באמצעות שופט – כפי שדורש מזה כשבוע המשנה לראש העירייה, חבר המועצה הרצל קרן, וכן חברי פורום "הורים איכפתיים בנתניה". הערכות הן, כי ועדת חקירה חיצונית תבחן, בנוסף, את התנהלות הגורמים הפוליטיים בפרשה ולא רק את התנהלות הפקידות העירונית.

המחדל

לפני כשנתיים, בעקבות כתבת תחקיר שפורסמה בנתניה און ליין-ksn על מחדלי בנייה באחד מבתי הספר היסודיים בעיר, זומנו אנשי מקצוע וכן מודד קרינה שמצא חריגה שטופלה. במקביל, בעקבות קשר שנוצר בין יו"ר ועד ההורים העירוני, סמדר סגל, לנציג מלר"ז, עמותה בלתי-תלויה והיחידה בארץ המחזיקה מעבדה לביצוע מדידות קרינה, הוחלט לעניין את העירייה בביצוע בדיקה מקיפה בכל בתי הספר בעיר.

לעירייה, שבכיריה ביקשו לברר קודם הזמנת הבדיקות את העלויות – הן של הבדיקות והן של התיקונים, הוסבר כי בבדיקת קרינה אלקטרו-מגנטית (חשמל), במרבית המקרים בהן מתגלה קרינה חריגה, הטיפול המונע אינו מצריך כמעט דבר – במקרה הטוב הנחת ארון עץ או עציץ להרחקה מהקיר, ובמקרה הגרוע הוספה של קיר המכיל בידוד מיוחד (סיכוך א.ח).

 בחודשים אוקטובר עד דצמבר 2013 בוצעו המדידות ב-35 בתי ספר יסודיים בעיר. בחודש פברואר 2014  עם קבלת תוצאות הבדיקות והמלצות הטיפול, התקיימה בעירייה ישיבה – בה הורה מנכ"ל העירייה, איזי ענבר, למנהל אגף בינוי מוסדות חינוך והאגף לאיכות הסביבה, לטפל בממצאים. מבדיקת העיתון עולה, כי דו"ח הטיפול נחלק לשניים: דו"ח כללי וכן דו"ח מפורט לכל בית ספר שנבדק. בניגוד להמלצות מינהל החינוך, הגוף שבפועל עומד בקשר יומיומי עם מנהלי בתי הספר וכן נציגות ההורים, שביקש לשלב את המנהלים ובאמצעותם את ועדי ההורים המוסדיים בממצאים, התקבלה החלטה שבדיעבד הוכחה כשגויה, שלא לשתף איש – עד אשר יתוקנו הליקויים. יתרה מזאת, מבדיקה שבוצעה על-ידי נתניה און ליין עולה, כי בידי מינהל חינוך, הגוף האמון על קשר ישיר עם המנהלים, לא רק שלא ניתנו הדו"חות המפורטים, אלא העובדים הונחו שלא למסור פרטים.

בהודעה רשמית לתקשורת הדגישה ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, כי הפקידות העירונית הבכירה שגתה בהחלטותיה. "ללא ספק, לאחר ביצוע הבדיקות הראשונות על ידי חברת מלר"ז, בבתיה"ס היסודיים וקבלת הממצאים, צריך היה להפיצם בקרב מנהלי בתיה"ס ונציגי ההורים, כאשר, ברוב המקרים מדובר בפתרון שהיה ניתן לבצע מיידית. בשיקול דעת שגוי של הפקידות הבכירה בעירייה הוחלט שלא לפרסם את הנתונים ולצאת מיד ולטפל בדרוש טיפול". אלא, שבניגוד להחלטה המקורית של הפקידות העירונית הבכירה – בפועל – כמעט ולא בוצעו תיקונים  – עד לפיצוץ וחשיפת הפרשה בתקשורת.

 בפועל, כאמור, במשך כשמונה חודשים – עד חשיפת הפרשה בתקשורת – במרבית בתי הספר בהם נמצאו ליקויים, הם לא תוקנו. יתרה מזאת, ביום הראשון לחשיפת הפרשה לפני כעשרה ימים, עדיין התעקשה הפקידות הבכירה בעיריית נתניה, שלא לפרסם הדו"חות המלאים – מה שהגדיל עוד יותר את חוסר האמון מצד ציבור ההורים. פיירברג-איכר, שבאותה עת שהתה בחו"ל ושמעה על הפרשה יחד עם עשרות אלפי הורים לילדים במערכת החינוך בנתניה מאמצעי התקשורת, הנחתה מיידית את ממלא מקומה, אלי דלל, לטפל בפרשה – תוך מתן הנחייה ברורה להקמת צוותי פעולה מיידים שיפעלו סביב השעון.

 לא רק ציבור ההורים לא ידע כלל, כי התקבלו תוצאות הבדיקות – אלא גם נבחרי הציבור, בהם גם ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, שמקורביה סיפרו לנתניה און ליין-ksn, כי "היא זועמת על-כך". בהודעתה לתקשורת התייחסה, כאמור, פיירברג-איכר למחדל.

"כידוע, בשבוע החולף פועלת עיריית נתניה לטיפול ותיקון כל הדרוש על מנת להבטיח שבכל מוסדות החינוך בעיר ישהו תלמידים ללא חשש ולו הקטן ביותר לקרינה", אמרה פיירברג-איכר והוסיפה: "על-מנת להעניק ביטחון מוחלט ולהסיר כל חשש, הנחיתי את המערכת לפעול מידית ולא לחסוך במשאבים כספיים, כדי שרמת הקרינה תתאים לאמות המידה המחמירות ביותר שקיימות. הפעולות יבוצעו מידית, ולשם כך מיניתי את מהנדס העיר, לרכז את הנושא יחד עם כל אנשי המקצוע בהנדסה ובמערכת החינוך. כמו כן הנחיתי את בכירי העירייה שבעתיד, כל בדיקה שנעשית בכל תחום שהוא, תפורסם וזאת על מנת למנוע אי-וודאות ולהחזיר את אמון הציבור למערכת. העירייה נמצאת בקשר רצוף עם המפקחים של משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות כדי לתת את המענה המקסימאלי לכל נושא שיעמוד על סדר היום בתחום זה".

 בעניין פרסום התוצאות לאחר שבכל מוסדות החינוך בעיר מבוצעות בימים אלה בדיקות, ציינה כי "בתום הליך הטיפול והבדיקות שמבצעת העירייה ולאחר בדיקה נוספת שתבהיר שרמת הקרינה עומדת בתקן המחמיר, יוכלו ההורים שירצו בכך לאמת את הנתונים. למותר לציין, שמיד עם תום ביצוע הפעולות הנדרשות, יפורסמו כל הממצאים באתר העירוני. אני שבה ומדגישה ששלומם של הילדים הוא הדבר החשוב ביותר לכולנו. כראש עיר וכאשת חינוך חשוב לי להבהיר, שביטחונם של הילדים הוא הדבר החשוב ביותר בעיני,  ובמיוחד כסבתא לשישה נכדים הלומדים במערכת החינוך וכאימא למורה בבית ספר בנתניה".

גורמים פוליטיים בסביבתה של ראה"ע מעריכים, כי "לא יהיה מנוס גם לפעול לשינוי התרבות הניהולית שהשתרשה בעיריית נתניה, תרבות ניהולית המאופיינת בריכוזיות יתר – בה יותר ויותר חברי מועצה מוצאים עצמם על-תקן מכבי שריפות במקום לקבוע ולהנהיג מדיניות ולבדוק שהדרג המקצועי אוכף אותה".

 

 

 

 

3 תגובות

  1. אומר כך – ברשותי דו"ח קרינה של מודד של היחידה לאיכות הסביבה בר"ג , אשר סילף את המדידה. מנהלו באותה שעה היה יו"ר מלר"ז דהיום. הדו"ח כמובן תוקן לאחר עמידה על ידיעת העובדות, אך הדרך בהם מסולפים מדברת בעד עצמה ובעד האנשים מאחורהים.

Comments are closed.