דלג על המודעה
Combar קידום אתרים ושרותי שיווק דיגיטלי לעסקים

מורה לחיים/ יוני ג’ורנו

איציק גוילי מורה ומחנך בממ"ד שפירא נתניה מוכיח שאפשר לחנך גם אחרת. אני מצדיע לו

מורה לחיים/ יוני ג’ורנו

מורה טוב, מורה לחיים. המחנך והמורה איציק גווילי

מהפכה בתחום החינוך מצאנו בממ”ד שפירא נתניה כאשר “המוח” מאחורי התכנית לא אחר מאשר המורה היוזם: מר איציק גווילי.

מטרתה של היוזמה היא “להוריד” את הפיסיקה מ”מגדל השן” מגובה העיניים ולידיים של התלמידים. בשנתה השנייה עוסקת היוזמה בתופעת השמיעה, ומתמקדת בקשר שבין פיסיקה למוסיקה, תוך בניית מודלים של כלי נגינה. התלמידים רוכשים מיומנות של שאילת שאלות שונות, בונים סצנה המתארת במדויק את הבעיה עליהם הם עובדים, ורואים את הפתרון באופן מוחשי.

היוזמה, “שומעים את הפיסיקה”, הינה יוזמת המשך ליוזמה רואים את הפיסיקה ומתקיימת בבית הספר שפירא בנתניה. מובילים אותה איציק גוילי, מורה לפיסיקה ועופר לוינגר, מורה למוסיקה. היוזמה נתמכת ע”י הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות וע”י עיריית נתניה, מתמקדת בבניית מודלים של כלי נגינה והבנת העקרונות העומדים מאחוריהם.

התלמידים הכינו עבודות חקר בנושא אופטיקה וגלים ובנו בקבוצות כלי נגינה חדשים על בסיס הידע הפיסיקלי והמוזיקלי שרכשו. חלק מהכלים נבנו בעזרת מדפסת תלת מימד.

צוות היוזמה גייס מומחים אורחים לעזר, כגון: רופא אא”ג, אמנים שמנגנים על כלי נגינה משונים, בונה גיטרות וביקור במוזאונים של מדע.

התלמידים למדו להיות קשובים וערים לסביבה ולהבין שהפיסיקה היא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום. היוזמה הוכרה ל-2 יחידות בבגרות בפיסיקה של 5 יחידות.

במהלך תהליכי החקר והיישום, התגלו מבין התלמידים כישרונות מוסיקליים אשר הצטרפו לצוות המוסיקלי של ביה”ס. בעקבות היוזמה נוצר קשר עם תלמידים מקונסרבטוריום העירוני בניהולו של מר מוטי מרון, והופק קונצרט משותף. כמו כן, נוצר שיתוף פעולה עם מרכז טרמולו בניהולו של מר תומר יריב. התלמידים הכינו 2 קטעים מוסיקליים בהלחנה הקרובה לעולמם: “לו יהי” מאת נעמי שמר ו “ממעמקים”.

הכלים החדשים שהוכנו הם: גיטרה חשמלית, גיטרה אקוסטית, כינור חשמלי- עימם יופיעו התלמידים, וכן חלילית, חליל פאן ומשרוקית.

ואני שואל, היכן היו מורים כאלו כאשר אני הייתי תלמיד תיכון בבית הספר שפירא ?. יישר כוח למר גוילי אשר זכה בלא מעט פרסים על פועלו, איש חינוך מבטן ולידה, מחנך שנותן ערך ומשמעות לשליחות החינוכית, מורה שמבין שאם “נצא מהקופסא” נגיע לתובנות והצלחות, הפרויקט של מר גוילי מעורר התעניינות רבה מצד כלי התקשורת ולא אחת זכה בית הספר להופיע על עמוד השער בידיעות אחרונות. בהצלחה וכן ירבו מחנכים ומורים בישראל כדוגמת איציק גוילי

יוני ג'ורנו

היי, שמי יוני, יליד 1977, אופטימיסט חסר תקנה, נתנייתי בכל רמ"ח איבריי ומאוהב בחיים (ובילד המדהים שלי) בכל שס"ע גידי. אם רק לפני עשור הייתם מספרים לי שארשם ללימודים אקדמיים, הייתי צוחק. מאז הספקתי להוציא תואר ראשון במשפטים, סיימתי התמחות ואני ממתין למבחני ההסמכה בעריכת דין. אני אוהב את נתניה ואכפת לי, גם אם הדעות הפרטיות שלי, בבלוג שלי, מעצבנות מישהו.

תגובות

תגובות

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

מאמרים נוספים