דלג על המודעה

מבצע ניהול ספרים של מס הכנסה

רשות המיסים שוב יצאה למבצע ניהול ספרים באזור נתניה וסביבתה; למעלה מ-200 בתי עסק נבדקו; מהביקורת עולה, כי 14 אחוזים לא רשמו הכנסות כדין

מבצע ניהול ספרים של מס הכנסה

בית מס הכנסה בנתניה. צילום רן אליהו

מבקרי מס הכנסה ערכו מבצע ביקורת ניהול ספרים בנתניה ובסביבה לרבות, תל-מונד, פרדסיה, אזור התעשייה עמק חפר, טייבה, קלנסואה ועוד וזכו לשלל תירוצים. המבצע, שנוהל בראשות פקיד שומה נתניה, כלל 202 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 14% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין.

במהלך הביקורת בפנצ’רייה בטייבה נמצא פנקס ובו תיעד בעל הפנצ’רייה רישום לקוחות בהקפה ותשלום בגין המכירות. מבדיקת הרישומים באותו פנקס והקבלתו לספרי החשבונות של העסק נמצא “פאנצ’ר” גדול – הכנסות של 43,400 שקלים לא תועדו בספרי העסק. המקרה הועבר להמשך טיפול.

גננת מנתניה לא רשמה הכנסות בסך 22,950 שקלים, ששולמו בתשעה צ’קים בעבור אחד מילדי הגן. ההסבר “הבעייתי” שמסרה למבקרים הגננת היה: “זה הורה בעייתי שרוצה קבלה נפרדת כל עשירי בחודש…”

עורך דין מנתניה לא רשם בספרים הכנסות בסך 7,600 שקלים, שהתקבלו בצ’קים ובהעברה בנקאית משלושה לקוחות שונים. עורך הדין טען להגנתו: “צ’ק אחד הינו עבור תשלום שכירות, צ’ק שני עבור ייצוג חברה וההעברה הבנקאית הינה תשלום אגרת בית משפט”.

בביקורת נוספת החליט בעל מסגריה לצאת “מחוץ למסגרת” לא רשם הכנסות בסך 4,000 שקלים וגם לא הזמנת עבודה בסך 16,000 שקלים. בעל המסגריה אמר למבקרים בתשובה, כי “העבודה עדיין לא הסתיימה ורציתי לרשום בגמר העבודה”.

בחנות לממכר פירות וירקות בטייבה, נמצא כי אין תיק ברשות המסים ובעל החנות לא ניהל ספרים כלל. בתשובתו למבקרים מרשות המיסים מיהר להסביר שהוא נמצא בתקופת ניסיון כבר כמה חודשים ואם “ילך” לו הוא יפתח תיק”.

בחנות לשיווק מוצרי פלסטיק שלא רשמו הכנסות שהתקבלו בכרטיסי אשראי בסך, 5,437 שקלים, הצהיר בעל החנות: “לא היתה לי כוונה להעלים”.

המבקרים גם לא העלו חרס בידיהם בביקורת בעסק לייצור ושיווק כלי חרס בקלנסואה, בו מצאו דף טיוטה שישמש להזמנת עבודה שלא נרשמה בספרים. בעל העסק אמר: “הלקוח הזמין סחורה, שילם מקדמה ורציתי לרשום כשאספק לו את הסחורה ובגמר התשלום”.

באיטליז בקלנסואה שלא נתן מענה לעודף כספי שנמצא בקופה אמר: “בבוקר היתה הפסקת חשמל ולכן לא רשמתי ובסוף היום תכננתי לבדוק ולרשום בקופה את העודף”. המבקרים קיבלו “הבטחה”, אצל ירקן בטייבה שלא רשם הכנסותיו: “אני מבטיח לרשום הכל להבא”.

מרשות המיסים נמסר, כי פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

תגובות

תגובות

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

מאמרים נוספים