לקראת חג הפסח – ניקיונות בטוחים

0
135
צילום אילוסטרציה fotolia

חג הפסח יחול בעוד כשבוע וחצי, הניקיונות נכנסו להילוך גבוה ומדי שנה מטפלים צוותי מד"א בפגיעות המתרחשות במהלך הניקיונות לקראת הפסח וההכנות לליל הסדר.

בשנה שעברה טיפלו החובשים והפאראמדיקים של מד"א במקרה טרגי בנתניה, בו נקבע מותה של אישה כבת 40, לאחר שנפלה ממרפסת ביתה בקומה ה-14, בעת שניקתה חלונות וב- 2 ילדים שנכוו מחומרי ניקוי בביתם.

על מנת לשמור על הבטיחות ולהימנע מהסכנות הנפוצות בהכנות לקראת ימי הפסח פרסמו במד"א את המדריך השלם לשמירה על הבטחון והבריאות במהלך הניקיונות וההכנות לחג.

פגיעה מחומרי ניקוי

החשיפה הגדולה ביותר לחומרים הינה בזמן הניקוי במגע עורי עם החומר ומשאיפת אדים רעילים. החומרים הרעילים עלולים לחדור לגופנו ולגרום לנזק גם ימים ושעות לאחר החשיפה.

כיצד נימנע?

*יש להרחיק את חומרי הניקוי מהישג ידם של הילדים, לרשום ולסמן בבירור על גבי האריזה שמצוין בחומר ניקוי ולא חומר מאכל.
*יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית.
*בזמן הניקוי יש להרחיק את המזון מחומרי הניקוי.
הקפידו לנעול נעלים סגורות בעת ניקוי הבית. כך תמנעו מהחלקה ומכוויות מחומרי ניקוי בכפות הרגלים.
*תינוקות נוהגים להכניס כל דבר לפה, לעתים רבות ישנן שאריות של חומרי ניקוי מפוזרות ברחבי הבית. הקפדו על *שטיפה טובה והרחקת החומרים.
*על נשים בהריון ועל נשים מניקות להימנע מחשיפה לחומרים כימיים רעילים.
*יש לקרוא את ההנחיות על גב המוצר, ודא כי המוצר ידידותי למשתמש ולסביבה.
*הקפד לא לערבב חומרי ניקוי מסוגים שונים.
*יש לפתוח את החלונות ולאוורר את הבית לאחר הניקוי.
*מומלץ לקנות חומרי ניקוי באריזות בטיחות הקשות לפתיחה ע"י ילדים.

הרעלה

*במקרה של הרעלה – חייג למוקד החירום 101 של מד"א והזמן אמבולנס. חל איסור מוחלט לתת חומר "נוגד" – אין להשקות לא בחלב ולא במיץ לימון. גרימת הקאה מסוכנת לנפגע. יש להקפיד על דרכי אוויר פתוחות והושבת החולה בתנוחה הנוחה לו.
*במקרה של פגיעה בעיניים – שטוף את העיניים היטב עם מים זורמים בלבד, לא לשפשף! במידה וממשיך גירוי אדמומיות ודמעת – חייג למוקד החירום 101 של מד"א והזמן אמבולנס.
*במקרה של כווית מחומרי ניקוי – יש חייג למוקד החירום 101 של מד"א ולהזמין אמבולנס ולפעול עפ"י ההנחיות של הפאראמדיקים במוקד.
*במקרה של אלרגיה קלה ורגישות מקומית יש לשטוף את המקום עם מים בלבד. במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה או נפיחות, יש לחייג למוקד החירום 101 של מד"א ולהזמין אמבולנס, במקביל להושבת הנפגע.

סכנת כוויות

*במהלך האפייה, הבישול וביעור חמץ – הרחיקו את הילדים, השגיחו עליהם בהפקדה יתרה והנחו אותם להתרחק ממקורות החום.
*הרחיקו חפצים חמים ממקומות הנגישים לילדים (קומקומים, מיחמים, מגשי אפיה ועוד).
*בעת ביעור החמץ – הרחיקו את הילדים וודאו שליטה על האש.

במקרה של פגיעה מאש חייגו למוקד החירום 101 של מד"א והזמינו אמבולנס. במידה והאש אוחזת בבני אדם יש לגלגל את הנפגע על חול/עפר, לשפוך עליו מים, לכסות את הנפגע באמצעות שמיכה רטובה (אין לכסות את הראש מחשש לחנק). בכוויה מקומית – יש לשטוף את האיבר הפגוע במים פושרים זורמים בלבד, ולהרגיע את הנפגע.

פציעות במהלך הניקיון

*רצפה רטובה, סולמות מאולתרים ולא יציבים או כל גורם מסוכן אחר, מעלים באופן ניכר את שיעור פציעות הגב והגפיים. הקפידו להשתמש בסולמות בטיחותיים, ונגבו את הרצפה לעתים קרובות.
*בכל מקרה של פציעה, הימנעו מלהזיז את הנפגע, חייגו למד למוקד החירום 101 של מד"א והישמעו להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.