יחד נעשה סדר

3
22
מרכז החלוקה של חב"ד נתניה. צילום באדיבות ארגון חב"ד

נתניה און ליין – ksn נרתם לסייע למיזם המסורתי של 'קמחא דפסחא': בית-חב"ד יחלק לקראת חג הפסח 1,200 סלי-מזון, בעלות הנאמדת בלמעלה מחצי מיליון שקלים; חיילים מתנדבים מחיל-הים יסייעו באריזה.

בנתניה, כך על-פי הנתונים הרשמיים, כ-20,000 משפחות ובודדים הנזקקים לתמיכה – בין היתר – בנושא מזון. בין הנתמכים הקבועים ניתן למצוא משפחות חד-הוריות, נכים, קשישים וחסרי ישע, שגם לאחר תמיכת המדינה מתקשים להסתדר.

על מנת להסיר כל ספק לגבי חומרת המצב, מציעים בבית חב"ד לכל המעוניין, ליצור קשר עם רכזי מיזם 'קמחא דפסחא', לקבל כתובת של אחת המשפחות הנצרכות, ולהעביר אליה באופן אישי את סל המזון המכובד. "לא אחת ולא שתיים", מספרים לנתניה און ליין-ksn רכזי הפרויקט, "אנשים שביקשו לראות במו עיניהם את מצב המשפחות הנתמכות, חזרו בעיניים דומעות ועם נקודת מבט שונה לחלוטין – באשר לצורך הבוער בסיוע לאותם אנשים".

מציאות כואבת

כותרות העיתונים, ולא רק הכלכליים, מדווחים כמעט מידי יום ביומו על סגירתה של עוד חברת ענק, פיטורים המוניים בכל ענפי התעשייה ומיתון שקט הפוגע בענפים רבים. מי שנמצאים בשטח יכולים בהחלט להצביע על גידול משמעותי במספר הפונים לקבלת עזרה – לעומת השנה שעברה.

"השנה אנו חווים זינוק במספר הנזקקים, זאת עקב המצב הכלכלי, הפוגע באופן מידי בחוליה היותר חלשה בחברה ולא רק, אלא גם כרסום מתמיד בהכנסות מי שהגדירו עצמם, עד לא מזמן, מעמד הביניים", סיפר לנתניה און ליין – ksn הרב מנחם וולפא, יו"ר מוסדות חב"ד בעיר, המפעיל באמצעות סניפי בתי-חב"ד מערך תמיכה בנצרכים, במגוון תחומים לאורך השנה.

"עצוב שבישראל של שנת 2015, אנשים צריכים לתפוס אותי באמצע הליכה ברחוב וללחוש לי באוזן שאין להם איך לקנות מצות לקראת הפסח. על נעליים חדשות לילד, או שולחן חג מפואר הם אפילו לא מעיזים לחלום", הוא אומר.

גם קהלים חדשים,, כך מסתבר מבדיקת העיתון, בין הפונים לקבלת עזרה. בבית חב"ד מספרים כי חלה עלייה משמעותית בפניות מקרב אנשים בגילאי הביניים, שעבדו עד לאחרונה בשלל עיסוקים אקדמיים, כולל היי-טק ושוק ההון, והצטרפו לאוכלוסיות ה'ותיקות' יותר בין מקבלי העזרה, בהם, עולים חדשים, משפחות חד-הוריות, גמלאים וקשישים ובעלי משפחות צעירות המתקשים למצוא עבודה או משפחות בהם שני ההורים עובדים אך מתקשים לסגור את החודש.

"הם מגיעים מאזורים בעיר הנחשבים למבוססים כלכלית. אנשים שעבדו כל חייהם. במבט ראשון אני בטוח שהגיעו לבית חב"ד להתנדב ולתרום, ולפתע מסתבר שהם הגיעו כדי לבקש מזון ועזרה לעצמם", מספר בכאב הרב וולפא: "כשהעוני מכה, הוא מכה ללא רחמים. גם ציבור שלם של אנשים שעבדו כל ימי חייהם ולפתע מצאו עצמם מחוץ למעגל העבודה, מגלים שללא עזרה לא יוכלו לעבור את החג בכבוד".

 בעקבות הצרכים המתגברים, כאמור, נערכה בהנהלת מוסדות חב"ד בנתניה אסיפת חירום לקראת חג-הפסח, במסגרתה התקבלה החלטה להגדיל ל-1,200 את מספר סלי-המזון למשפחות נצרכות. החלוקה מתבצעת לפי רשימה שמתקבלת מאגף הרווחה בעירייה, אין היא מבחינה בין מגזרים ואוכלוסיות ומשלבת תמהיל מגוון ורב-גוני של תושבי העיר על כל שכונותיה – החל מעין התכלת בצפון, דרך מרכז העיר ושכונות הרצף, וכלה בשכונות מזרח ודרום נתניה.

 החיילים נרתמים

אחת המסורות היפות יותר בנתניה, היא הירתמותם של חיילים ומפקדים בכירים מחיל הים, שמדי שנה מסייעים למתנדבי ומתנדבות חב"ד בנתניה באריזת והכנת החבילות. ימים ספורים לפני החג מגיעים החיילים והחיילות באוטובוסים על המרכז הלוגיסטי של חב"ד – נתניה ומשתלבים בפעילות ההתנדבותית.

יום למחרת סיום האריזה, צוות מתנדבים ומתנדבות גדול, גם-כן מכל קצות העיר, מסייע לשנע את החבילות לבתי הנצרכים שאין בכוחם או ביכולתם להגיע בכוחות עצמם. אלה המסוגלים לכך, מגיעים בעצמם ונוטלים את הסל אל ביתם, וסוף-סוף ביכולתם להתחיל בהכנות לחג.

במקביל, נאספת בצנעה רשימה של משפחות ממעמד הביניים, שאינן פונות למחלקת הרווחה – חלקם כיוון שאינם מודעים לאפשרויות הקיימות וחלקם מחמת הבושה. אותן משפחות נקלעו לקשיים, עד כדי חוסר יכולת להיערך לחג כהרגלן בכל השנים.

מוזמנים להתנדב

בבית חב"ד מזמינים את הציבור הרחב אשר מעוניין לקחת חלק ולהתנדב, להגיע ולהתרשם באופן בלתי-אמצעי מהמערך המדוקדק והמאורגן של אריזת החבילות בימים שני ושלישי (30-31.3) במתחם בית הספר הממ"ד חב"ד, ברחוב נחמה וינר 8 (מאחורי תחנת משטרת נתניה). הציבור גם מוזמן להירתם ולתרום למשימה העירונית בשורה של אמצעים אלקטרוניים וטכנולוגיים. תרומה מאובטחת באתר בית חב"ד (הקליקו בגוגל חב"ד נתניה), תרומה באמצעות כרטיס אשראי בטלפון 09-8653770 (שלוחה 106), העברה ידנית לבית חב"ד ברחוב סמילנסקי 13.

 

3 תגובות

  1. כל כך הרבה עשייה ונתינה שזה עושה טוב על הלב שאתה יודע שיש מי שדואג למשפחות שלא כל אחד מכיר ויודע אם חסר או אין לו איך לחגוג את החג כל הכבוד מחמם את הלב ועצוב שמשנה לשנה חוג הנזקקים נהפך ליותר ויותר גדול.

  2. אין כמו אנשי חב"ד, תמיד בחזית למען עם ישראל.
    אסור לנו להישאר אדישים בזמן שכל כך הרבה אנשים ישארו ללא צרכים מינימליים לחג, אם לא ניתן יד ונסייע.
    אילו כל אחד מאיתנו יאמץ משפחה אחת, מצב הנצרכים יהיה טוב וכך גם תחושתנו שלנו.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן