זעזוע: נשלח לטירונות מאומצת חרף נכותו והפך לסיעודי

3
57
עורך דין יואב אלמגור
עורך דין יואב אלמגור. צילום אייל אורלי

“אתם כל הרוסים מביאים מסמכים פיקטיביים… ממך יעשו בנאדם בצבא” הטיחה הרופאה הצה”לית בעולה חדש עת פנה להתגייס לצה”ל – כך נטען בתצהירו.

סיפורו המזעזע של החייל, על התעלמות מפקדיו מתלונותיו, אשר גרמה לנכותו הקשה, נחשף בימים אלה במסגרת ערעור נגד קצין התגמולים – אותו הגיש בשמו החייל עו”ד יואב אלמגור, אשר התקבל בבית המשפט.

על פי הערעור, חרף בקשות החייל שלא לקחת חלק בשום פעילות פיזית עקב אזהרת רופאיו, התעלמו מוסדות המיון של צה”ל ממסמכיו הרפואיים – ושלחו אותו לטירונות כלל צה”לית עם פרופיל 45.

על פי עדותו, בטירונות, המפקדים לא התייחסו לתלונותיו, הצמידו אליו מפקדת שתדרבן אותו לעמוד בכל תרגול פיזי אליו נשלחו הטירונים, והתעלמו במפגיע מאישורים של רופאה צבאית שפטרו אותו מכל מאמץ גופני.

כתוצאה מכך הגיע החייל פעמיים לחדרי מיון במהלך הטירונות, כשבפעם השנייה התברר כי כליותיו הפסיקו לתפקד, ומערכות גופו קורסות כשהוא סובל מקרע באבי העורקים. על פי התביעה, החייל, שהובהל לניתוח, לא שב לאיתנו עד היום, ולמעשה הפך לחולה סיעודי מיד בתום הטירונות.

גם פנייתו לקבלת פיצויים ממשרד הביטחון נתקלה בחומה בצורה, שם סירבו להגיב לבקשתו להכיר בו כנכה, לאורך שנים, בתואנה שעד אשר ימציא למשרד “אישור יחידה” ויצרף אליו את שמותיהם של החיילים ששירתו עמו בטירונות – לא ניתן יהיה לבדוק את בקשתו.

לדברי עו”ד יואב אלמגור, בקשה זו היא בקשה צינית ומיותרת, שכן קשה להאמין שטירון שכמותו, שסובל מקשיים גופניים עצומים בשל מצבו הבריאותי יוכל למסור פרטים של חיילים ששרתו עמו מספר ימים בלבד.

לאחר שמשרד הביטחון התמהמה ולא השיב לבקשתו לאורך שנים, הגיש עוה”ד אלמגור ערעור לבית משפט השלום, ובו טען שעצם השיהוי הארוך בו נקט משרד הביטחון כמוהו כדחיית הבקשה, ועל כן ניתן לערער עליה. לדברי עוה”ד אלמגור מדובר בתופעה מצערת, לפיה קצין התגמולים במשרד הביטחון שולח חיילים שנפגעו במהלך שירותם לנפק ‘אישור יחידה’ כשאין אפשרות מעשית לחייל להשיג את האישור הזה בעצמו, ושאין היחידה חייבת למסור לחייל מידע זה. בדרך זו פוטר את עצמו משרד הביטחון מלקדם תביעות של רבים מהחיילים ולהכיר בהם כנכי צה”ל למרות זכאותם.

שנה לאחר שהגיש ערעור על היעדר החלטה של קצין התגמולים, ורק לאחר מאבק משפטי, הוציא משרד הביטחון את החלטתו בתביעתו של החייל, אבל גם זו הייתה שלילית, לפיה אין קשר בין המאמצים שבטירונות לבין קרע באבי העורקים שהתרחש בעת המאמצים.

למערכת נתניה און ליין נמסר, כי גם על החלטה זו הוגש ערעור לבית המשפט ורק במסגרת ערעור נוסף זה הוכרה נכותו המלאה של החייל בקרע באבי העורקים. בית משפט השלום אישר את ההכרה בצעיר כנכה צה”ל כפסק דין, ובהמשך יזומן הצעיר לוועדה רפואית אשר תקבע את שיעור נכותו ואת הגמלה לה הוא זכאי כנכה צה”ל.

כתבות נוספות העשויות לעניין את גולשי נתניה אונליין: 

כל הסיבות למה דיאטות נכשלות? ומה כדאי לעשות…

כל הסיבות למה דיאטות נכשלות? ומה כדאי לעשות…

3 תגובות

  1. איזה צהל דפוק!!!!! מה זה השטויות האלה להתעלם ממצב בריאותי??? איזה עצוב!!! בריאות איתנה! מי יתן ויקרה נס לבחור.
    צריך להעניש את כל המעורבים, גם אם השתחררו מצהל. הם ממשיכים החייהם עלא כלום והוא איבד את היכולת לחיות. החלמה מהירה????

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן