הקרב על הבית

2
20
נציגי ועד מרכז צפון העיר נתניה. צילום רן אליהו

תושבי שכונות חיילים, עולים, מכנס, גן ברכה, נאות הרצל וצפון מרכז העיר הבינו שרק הם יכולים לנהל את המלחמות שלהם ובחודשים האחרונים התארגנו חלק מהם לפעילות למען שיפור איכות חייהם. כמו בוועדים אחרים הפעילים בעיר – גם אותם לא בחר איש, הם מתנדבים, איש ואישה כפי יכולתם, למען הבית שלהם.

במשך עשרות שנים סובל אזור זה מהזנחה. ראייה כוללת לשדרוג האזור, אולי, קיימת במגירות עיריית נתניה, ואולם המציאות מצביעה, במקרה הטוב, על טיפול טלאים. “מתעלמים מאתנו בשיטתיות”, אומרת אחת הפעילות המרכזיות בצפון מרכז העיר, נורית קרטן.

 ההתארגנות החלה באופן ספונטאני. קרטן, הייתה חברה פעילה בוועד מרכז העיר ורשמה לזכותה הצלחות יחד עם חבריה בוועד ההוא. עם הזמן קיבלה יותר ויותר פניות מתושבים באזור מגוריה. אנשים שכואבים את המצב אליו התדרדר אזור מגוריהם.

חברי נציגות מרכז צפון העיר נתניה. צילום רן אליהו
חברי נציגות מרכז צפון העיר נתניה. צילום רן אליהו

 כפעילה במספר מסגרות התנדבותיות נוצר קשר עם פעילים חברתיים מצפון המרכז והוחלט לפעול לקידום ושיפור איכות החיים באזורם – זאת מתוך הבנה שמאפייני האזור מרחוב הרצל דרומה שונים מאלה של צפון מרכז עיר. “רק תושב האזור מבין את המצב לאשורו ויכול לפעול לשנותו מהותית”, היא אומרת. יחד עם קרטן הרימו את הכפפה תושבים אכפתיים נוספים, בהם, מתי רון, קרן בילר, מימי שחר, אמה שחר, דבורה זהבי כהן ואריה עזר.

“בצפון מרכז העיר קיימת אווירה קהילתית, כמעט כולם מכירים את כולם”, מציינת  אמה שחר: “החוויות של כל אחד ואחת מאיתנו משותפות לאלפים רבים שנולדו וגדלו פה, וכיום גם ילדיהם ואף נכדיהם גרים כאן. מי שעזב נשאר מחובר למקום”.

 מאפיין נוסף הוא האווירה הכפרית משהו. הרבה ירוק, יחסית למרכז מרכז. בניה צמודת קרקע ישנה וחדשה באזורים נרחבים ובניה רבת קומות וצפופה. “באזורנו יש עדיין מעט ריאות ירוקות – לעומת אפס ירוק בדרום המרכז – ואנחנו מאוד מקווים שלא יפגעו בהן”, אומרת מתי רון. אחת הריאות עליהם מדברים החברים, היא גן הגיבורים שכעת הוחלט על שיפוצו ושדרוגו.

 “למרבה הצער, עיריית נתניה הוכיחה, לפחות בבנייה החדשה, שהיא חובבת גני בטון ואבן. הרבה דשא ופחות עצים. גן הגיבורים הוא נקודת אור מיוחדת וייחודית. אנחנו חוששים מאוד שיכחידו אותו והוא יהפוך לסתם עוד גן, עם הרבה יותר בטון ומלט והרבה פחות צמחיה ומדשאות. במקום להשאירו כפארק קטן”.

רבים טועים לחשוב שצפון מרכז העיר הוא אזור מזדקן דמוגרפית. “ההזדקנות העיקרית היא של התשתיות והמבנים”, מבהירה קרטן: “מדובר באזור עם המון דירות בנות שניים עד שלושה חדרים וחצי, שמבוקשות מאוד. אנחנו חיים בעיר שכבר 15 שנים לא בונים בה דירות כאלה, בכוונה. כאן יש בשפע. עובדה היא, שמחירי ההשכרה והמכירה לדירות כאן לא זולים. האזור מאופיין במגוון רחב של סוגי אוכלוסייה: ילדים, בני נוער, משפחות צעירות ומבוגרות, קשישים. יש חילונים, יש מסורתיים, דתיים וחרדים. זו ממש נתניה של פעם, בעיקר באווירה הקהילתית”.

במשך עשרות שנים סובל אזור זה מהזנחה. ראייה כוללת לשדרוג האזור, אולי, קיימת במגירות עיריית נתניה, ואולם המציאות מצביעה, במקרה הטוב, על טיפול טלאים. “מתעלמים מאתנו בשיטתיות”

למרות שמדובר באזור מהראשונים בעיר, אין בו כמעט מבני ציבור לטובת הקהילה. יש מרכז קהילתי קטנטן ברחוב נורוק ומתקיימים בו חוגים בתנאי צפיפות לא הגיוניים. “העירייה עצמה מודה שזה לא אפשרי, אבל ממשיכים כי אין משהו אחר”. אומרת רון. מבנה נוסף קיים ברחוב דב הוז. מעין מועדון קהילתי המשמש פנסיונרים המתקשים להגיע לשם מכל רחבי האזור. “מישהי שגרה בסוקולוב או יצחק שדה, מתקשה להגיע לשם משום שבנוסף אין תחבורה ציבורית נוחה לשם ואין הסעות”. מבהירה שחר.

 הפעילים הקהילתיים (כך הם מקפידים לכנות את עצמם) נזהרים מלתייג עצמם. הם לא נבחרו על ידי איש, אבל לצורך פעילות מול הרשות נדרשו להתארגן. בלית ברירה התפשרו על השם: “ועד פעולה למען צפון מרכז העיר”. מרבית הפעילים עושים זאת בצנעה. ללא חשיפה. נשים וגברים בגילאים שונים. יש גם אם ובתה. הם מתכנסים לפי הצורך, מקיימים דיונים קבועים ביניהם. כל אחד תורם כפי יכולתו. איש ואישה לפי התחום בו הוא מתעניין ומברכים על כל מי שמצטרף.

לשאלה מדוע לא להמשיך במסגרת הוועד בו פעלה השיבה, נורית קרטן, כי צפון מרכז העיר קצת הלך לאיבוד בין כל ענייני התחדשות לב העיר, הלא הם רחוב הרצל וככר העצמאות וכל מה שסובב אותם.

 “מתקיימת פעילות נהדרת של אנשים, המקדישים ימים כלילות בוועד שם, לקידום מרכז העיר בכלל. עם הזמן הבנתי, ששונות הבעיות של מי שגר בסמילנסקי או ז’בוטינסקי מאלה של מי שגר בצפון מרכז העיר. לא תמיד הובנה הבעייתיות שקיימת באזורנו. מבחינתנו – ועד הפעולה – כל מי שעושה למען העיר בכלל וצפון מרכז העיר בפרט – שיבורך”.

רבים טועים לחשוב שצפון מרכז העיר הוא אזור מזדקן דמוגרפית. “ההזדקנות העיקרית היא של התשתיות והמבנים”, מבהירה קרטן

 ציטטה ידועה היא שאין חכם כבעל ניסיון. ולהם, ניסיון רב בחיים, באזור שאיש מהרשויות כמעט ולא מתייחס אליו. קרטן שולפת שתי דוגמאות: “לפני הבחירות החלו לשפץ את רחוב בארי מתחילתו. במשה שפירא נעצרו. בדיוק היו בחירות. מבחינת הרשות לא היה צורך להמשיך בשיפוץ הרחוב. אז חלק הארי של בארי נשאר מוזנח ומצבו גרוע יותר היום”.

 לא רק בהתייחסות הפיזית לאזור מלאים התושבים תלונות כרימון, אלא גם ביחס נבחרי הציבור. בכלל נדמה, שבשנים האחרונות משהו בתרבות הניהול העירונית השתנה. בתיאוריה, תפקידו של חבר מועצה הוא לקבוע יחד עם חבריו את המדיניות העירונית. בפועל, מצאו עצמם יותר ויותר חברי מועצה משמשים כאחרוני הפקידים והפועלים העירונים, מטפלים בבעיות ובתלונות שוטפות שבעירייה נשכחו, ולחילופין פועלים לזירוז תוכניות שדרוג שנתקעו. “ברור שזה לא מצב תקין”, אומרים בוועד הפעולה – ממש כפי שאמרו והתבטאו אין-ספור פעמים חבריהם משאר הוועדים: “אבל זה המצב הקיים, הבעיה היא שאנחנו בצפון ומרכז העיר זוכים לפחות התייחסות גם מחלק מחברי המועצה”. דוגמא לכך מספקת קרטן, המחזיקה בידיה התכתבות ארוכה עם אחד מחברי המועצה. “כבר למה משנה שמבטיחים לנו להיפגש. עד היום לא נמצא הזמן. הסברתי שוב ושוב ושוב, שתושבים כאן מתוסכלים, כועסים, עצובים. ישנם כאלה שעזבו בינתיים – זו דוגמה מובהקת ליחס שמקבל האזור. אנחנו בהחלט נפעל לשינוי היחס כלפינו, תושבי צפון מרכז העיר. זה מגיע לנו בזכות, לא בחסד”. המעוניינים לקחת חלק בפעילות מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שהוקמה: “פורום למען צפון מרכז העיר”

2 תגובות

  1. כל הכבוד הגיע הזמן להתייחס לצפון נתניה הוא כבר שנים מוזנח בערייה מתייחסים למזרח נתניה מפתחים אותו כדי להביא אוכלוסיה צעירה וחדשה לעיר , לדרום נתניה :לאוכלוסיה החלשה עוזרים במתנסים ובעזרה לנוער ולילדים עם כל מיני סטודנטים שמגעים לעזור אבל לצפון נתניה הם מתעלמים לחלוטין בגלל שהאוכלוסיה ממבגרת שם הם פשוט כמה שפנינו אליהם הם לא מתייחסים אים חוגים , אין פיתוח לא מתייחסים לפינוי בינוי בשכונות וזה ממש חבל אנחנו מקווים שהפעם עם הוועד הזה יעשה משהו נקוה לטוב !!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן