הערכות: מעל 600 שב”חים שוהים בנתניה

1
9

עשרות שוהים בלתי-חוקיים אותרו במהלך השבוע האחרון בפעולות אכיפה משותפות; “זה בקושי אקמול וזה גם לא שווה הרבה”, ציינו שוטרים.

בצל האירועים הביטחוניים מבצעים גורמי האכיפה, בהם שוטרי משטרת נתניה, הפיקוח והשיטור העירוני ומתנדבי משא”ז פעולות סביב השעון בניסיון לאתר שב”חים (שוהים בלתי-חוקיים) המתגוררים ועובדים באזור נתניה ואין ברשותם רישיון עבודה או אישור שהיה.

אזור נתניה מזה שנים רבות משמש כאחד הצמתים הנוחים לשהיית עובדים בלתי-חוקיים. על-פי הערכות גורמים משטרתיים בכירים, בכל רגע נתון שוהים בעיר מעל 600 שב”חים. במהלך השבוע האחרון, כאמור, בוצעה שורה של פעולות לאיתור שב”חים. בין השאר, אותרו בליל רביעי שב”חים במספר מתחמי בנייה בקריית השרון, זאת במסגרת פעילות המשותפת למשטרת נתניה, מתנדבי משא”ז תושבי השכונה ועוד.

בהיבט העירוני הכללי, לצד תגבור מערך הביטחון השוטף באמצעות הצבת שומרים במתחמי גני ילדים, קיים מערך הפיקוח העירוני, בשיתוף השיטור העירוני, שורה של מבצעים ממוקדים לאיתור שב”חים וכן טיפול במוקדי חיכוך מוכרים, בין השאר, ברחוב הס – המשמש בשעות הבוקר המוקדמות כמעין “שוק עובדים”.

גורמים במשטרה מסרו למערכת נתניה און ליין – ksn, כי “בפועל, אין בידינו יותר מדי כלים להתמודדות עם שוהים בלתי-חוקיים. מרגע שהם מתגלים, הם מעוכבים לחקירה. ואז, במרבית המקרים אלא אם מתברר שמדובר בשב”חים בעלי רקע ביטחוני או כאלה הדרושים לחקירה, הם מוסעים למחסום ומועברים לרשות הפלסטינית. בבוקר הם מוצאים את הדרך לחדור, שוב, ובקלות יחסית, לשטחי ישראל”.

עיקר ההתמקדות היא מול המעסיקים. על-פי חוק, מעסיק או מי שמסיע שוהים בלתי-חוקיים צפוי לקנס גבוה. כמו כן, מוגדר הדבר כעבירה פלילית. “הקטע הוא, שהרבה מאוד שב”חים מתגוררים במבנים באזורי התעשייה, במבנים בשטחים חקלאיים או בדירות. מרביתם מועסקים דרך גורם שני או שלישי, כך שקשה לשים את האצבע על המעסיק הישיר”, הוסיפו במשטרה.

תגובה 1

  1. אני מוכן לומר רק דבר אחד בנושא. דורון פדלון ועיתון נתניה און ליין מתריעים כבר מספר שנים על המחדל. עשרות כתבות פרסם העיתון בנושא תוך שהוא מציג את מורכבות העניין, את היבטיו השונים בצורה שקולה ולא מתלהמת ואת אזלת היד של הגורמים הממונים ובכלל זה עיריית נתניה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן