הותר לפרסום: עשרות נעצרו בחשד לסחר בנשק

0
90
גלעד ארדן
מפכ"ל המשטרה מעניק תעודה לסוכן הסמוי. צילום חטיבת דוברות המשטרה

הותר לפרסום, ביום שני בבוקר נחשף "מבצע 500", במסגרתו החדירה משטרת ישראל שוטר שפעל במשך למעלה משנה בזהות בדויה של עבריין באזור המשולש, והרים מסך מעל תופעת הסחר בנשק בלתי חוקי.

משעות הבוקר של יום שני מנהלת משטרת ישראל גל מעצרים של עשרות חשודים במשולש ובנתניה על ידי למעלה מ-600 שוטרים.

לאחר הפעלה סמויה ממושכת של למעלה משנה, חשפה משטרת ישראל את קיומו של סוכן חשאי, שוטר שהוחדר בזהות בדויה כעבריין לאזור המשולש ונתניה. הסוכן ביצע במהלך הפעלתו עשרות עסקאות מתועדות של רכישת של נשק בלתי חוקי, אמצעי לחימה וסמים תוך איסוף ראיות מפלילות נגד רובד עבריינים משפיע בתחום הנשק הבלתי חוקי.

ביום שני לפנות בוקר, יצאו כ- 600 שוטרים למבצע מעצרים וחיפושים של 62 חשודים. ההחלטה על החדרת שוטר כסוכן חשאי לאזור השרון והמשולש, התקבלה על ידי פיקוד מחוז מרכז לאחר ריבוי מקרים של שימוש בנשק בלתי חוקי במגזר הערבי, ובמיוחד באזור המשולש. בתהליך איתור מורכב זוהה על ידי מערך הסוכנים של משטרת ישראל, מועמד שהתאים מבחינת חזותו ושליטתו המלאה בשפה הערבית, ולאחר תהליך הכשרה אינטנסיבי ומעמיק, הוחדר הסוכן כעבריין מתחום הסחר בנשק וסמים.

בחודשי הפעלתו רכש הסוכן 12 תתי מקלע מאולתרים מסוג "קרלו", 3 רובי סער קלצ'ניקוב, 2 רובי מ-16 מאולתרים, 4 אקדחים, רימון הלם, תחמושת, וכן למעלה מ-9 ק"ג חשיש, למעלה מ-700 גרם מריחואנה-הידרו, ו-85 גרם קוקאין.

במהלך פעילות הסוכן באזור המשולש ונתניה, הפך הסוכן לדמות אהודה ומקובלת בקרב הרובד העברייני במקום ואף נקרא לפשר ביניהם במחלוקות וסכסוכי בין העבריינים.

זמן קצר לפני חשיפתו אמר הסוכן על תהליך גיוסו "תמיד ראיתי את עצמי בצד אוכף החוק, שהוצע לי לשמש סוכן לא חשבתי פעמיים, זאת משימה שהיא אתגר. תופעת הנשק במגזר הערבי מפריעה מאד לתושבים, תופעה מסוכנת שאני מכיר אותה מקרוב".

"י", מפעילו של הסוכן סיפר על תהליך ההכשרה "הסתובבנו ימים שלמים בלשכת הגיוס לחפש מועמד ראוי, ראינו אותו עושה מבחני קבלה והוא נראה לנו מתאים מבחינת נתונים וחזות. להיות סוכן זו משימה מודיעינית מורכבת, משלב ההכנה ועד ההפעלה שלו בשטח. אנחנו לוקחים אזרח נורמטיבי ולמעשה הופכים אותו לעבריין שיכול להיטמע בתא שטח עם סביבה עבריינית, להכיר אנשים לגרום להם להיות מספיק בטוחים לבצע מולו פעילות פלילית. תהליך הכשרתו של סוכן הוא אחד התהליכים המורכבים והמקצועיים ביותר בעבודת המודיעין".

במהלך ההפעלה נחשף מחירון הנשק הבלתי חוקי במגזר הערבי:

תת מקלע מאולתר "קרלו" -5,500-8,000 ₪
רובה סער קלצ'ניקוב- 32,000-38,000 ₪
מ-16 מאולתר (על בסיס רובה אוויר שמוסב פיראטית לנשק חם בקוטר 5.56 מ"מ)- 58,000 ₪
מ-16 מאולתר (על בסיס "קרלו" 9 מ"מ)-11,000 ₪
רובה סער מ-16 מקורי- 65,000 ₪
רובה סער תבור- 80,000 ₪
אקדח סטאר- 18,000 ₪
אקדח גלוק 38,000 ₪
כדור 9 מ"מ- 3-6 ₪
כדור 7.62- 40 ₪

חלק מכלי הנשק ומהאמל"ח שנתפסו. צילום חטיבות דוברות המשטרה
חלק מכלי הנשק ומהאמל"ח שנתפסו. צילום חטיבות דוברות המשטרה

בטרם היציאה למבצע המעצרים, בלילה שבין ראשון לשני, נערך טקס במהלכו העניקו השר לביטחון פנים ח"כ גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, ומפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, אקדח ותעודת מינוי שוטר לסוכן.

השר לביטחון פנים, ח"כ ארדן אמר בטקס: "אני מצדיע לסוכן האמיץ שהביא לחשיפת רשת סוחרי האמל"ח הלילה ולכוחות משטרת ישראל שהשתתפו במבצע. המאבק בנשק הבלתי חוקי נמצא בראש סדר העדיפויות של המשטרה ושלי ונמשיך בו בכל דרך ובכל כלי עד לחיסול התופעה. הסוכן שפעל כאן מוכיח שוב שבנושא שמירת החוק אין יהודים, ערבים או נוצרים. יש רק שומרי חוק או עבריינים, ואני מקווה ומאמין שהסוכן שסייע לנו והצטרף הלילה למשטרה ישמש דוגמה לדור הצעיר בחברה הערבית שסובלת ומשלמת מחיר כבד על רמת הפשיעה הגבוהה בה".

המפכ"ל, רב ניצב רוני אלשיך, השתתף אף הוא בטקס ומסר: "המשטרה נמצאת בעיצומו של מהלך נרחב להגברת אמון הציבור ואמון החברה הערבית בישראל במשטרה ובכלל היבטי אכיפת החוק. הסחר הבלתי חוקי באמל"ח פוגע בראש ובראשונה באיכות החיים ובביטחונם של אזרחי ישראל הערבים. הנשק שנאסף במבצע מודיעיני מתוחכם, שכלל ניהול סיכונים מרשים, הוא חלק מהרצף המודיעיני לאורך כלל מדרגי המשטרה אשר מגיע לשיאו באכיפה מבצעית משמעותית המחוללת שינוי בזירה. המבצע ימנע באופן מיידי פגיעה באזרחים חפים מפשע במגזר הערבי, מדובר בתופעה חמורה שמשטרת ישראל נחושה להתמודד עמה בנחישות וללא פשרות. באשר לסוכן, לא כל שוטר זוכה מיד עם כניסתו לשירות לתרום תרומה כה משמעותית לעשייה של משטרת ישראל. זהו ההזדמנות להודות לו על פעולה נחושה, אמיצה ומקצועית".

מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, סיפר על ימיו הראשונים של המבצע: "לפני כשנה בערך הצבתי יעד מאתגר ליחידה המרכזית, להחדיר סוכן משטרתי לתוך העולם העברייני של הספקים וסוחרי הנשק באזור המשולש. היחידה קיבלה המשימה יצאה לדרך ארוכה שראשיתה באיתור מועמד מתאים מקרב המגויסים החדשים של משטרת ישראל, הכשרתו להתמודד עם העולם העברייני והחדרתו לתוך האוכלוסייה העבריינית באזור המשולש. יעד המבצע הוא חיזוק אכיפת החוק ומתן ביטחון לתושבי המשולש, מגיע לתושבי טייבה, טירה וקלנסואה לחיות במציאות אחרת".

מהמשטרה נמסר עוד, כי תיק סחר הנשק מלווה על ידי פרקליטות מחוז מרכז, תיק הסמים מלווה על ידי יחידת התביעות של משטרת ישראל.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן