דרך האתגר

12
801
דרך האתגר. עו"ד מירב בן ארי. צילום יח"צ

הפוליטיקה לא זרה לעו"ד מירב בן ארי, אחת הנשים הצעירות והמשפיעות יותר שצמחו כאן בעשור האחרון. שיחה עם אישה חזקה ואמיצה, המאמינה שלכולנו מגיע עולם יפה יותר. השבוע ציינו ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי. מוקד החגיגות, ניתן לומר, נע בין כבוד ואהבה כלפי נשים לבין ציון ההישגים הכלכליים, החברתיים והפוליטיים של נשים. מי שפחות מדברת ויותר עושה היא עו"ד מירב בן-ארי, המתמודדת כיום ברשימת "כולנו" בראשות משה כחלון.

מירב גדלה, למדה והתחנכה בנתניה. בצבא שירתה חמש שנים כקצינת חינוך בחטיבת גולני. כמו צעירים רבים, גם היא יצאה לטיול תרמילים בחו"ל כדי לחגוג את השחרור. עם חזרתה נרשמה ללימודי משפט במרכז הבינתחומי בהרצלייה, העמיקה את מעורבותה החברתית ונבחרה לתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים – הראשונה בתפקיד לאחר עשור בהן לא כיהנו נשים. כיום מתגוררת בן ארי בתל-אביב ומכהנת כחברת מועצה בעיר הגדולה. בשנת 2005 זכתה בן-ארי לתהודה ציבורית ראשונה, כשזכתה במקום הראשון בתכנית הריאליטי "דרוש מנהיג".

מדוע החלטת בשנת 2005 להשתתף בתכנית בה נבחנו המועמדים, בין השאר, על היכולת להשפיע ולשנות?

"זו הייתה ממש תקופת ההתחלה של תכניות הריאליטי. היינו 12 מתמודדים, שאגב, אחד מהם היה עופר אורנשטיין, כיום חבר מועצת העיר בנתניה. בתכנית נדרשנו להפגין רוח מנהיגות ויזמות על-מנת שנצליח להוציא לפועל חזון ייחודי ולזכות בפרס: מלגה מלאה ללימודי מנהל עסקים בבינתחומי ותקציב של חמישה מיליון שקלים מקרן רש"י להגשמת החזון האישי. התכנית, עבורי, היוותה אמצעי לקדם תכניות חברתיות בתחום בו אני עוסקת: קידום נוער".

ואכן, בן-ארי זכתה במקום הראשון והשקיעה את הסכום בהקמת מרכז לבני נוער משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות, בעלי בעיות התנהגותיות, לימודיות או חברתיות. בפברואר 2006 נחנך הפרויקט- מרכז החינוך והספורט האתגרי "דרך האתגר" – אותו בחרה להקים בעיר הולדתה נתניה.

"חזרתי לנתניה והקמתי את מה שחלמתי עליו כל חיי: מרכז לחינוך והעצמת בני נוער. המרכז משמש מעין פנימיית יום: מסגרת חינוכית משלימה בה פועלים מדריכים המלווים את בני הנוער מכיתות ח' עד י"א במשך כמה שעות בכל יום. הם באים, אוכלים צהריים, מכינים שיעורי בית עם הסטודנטים ומשתתפים בפעילויות של ספורט ימי ואתגרי".

למה בחרת לשלב בין ספורט אתגרי וחינוך?

"אלה שני תחומים שאני אוהבת ומאמינה בהם. הספורט הוא לא המטרה, אלא הכלי שבאמצעותו מעצימים את אמונתו של הילד בעצמו וביכולתו. ילד שעושה פעילות כזו חווה חוויות של הצלחה. אז הוא יכול להשליך אותן על חוויות הצלחה בבית הספר, בלימודים ובחיים בכלל. בשנת 2008 הקמתי את אותו המרכז בהרצליה, שם הוא נקרא "דרך הגלים". אני נמצאת כבר קרוב לעשור בכל מה שקשור לעשייה חברתית ולעבודה עם בני נוער. אני אוהבת את זה כל-כך. בדיוק עכשיו יצאתי ממפגש הורים שבאתי לעשות כאן (בנתניה). חשוב להבין, "דרך האתגר" הוא מקום ייחודי. אין משהו דומה לו. רוב הפעילויות היום הן לבני נוער נורמטיביים או לכאלה המנותקים לחלוטין, משתי קצות הקשת. אנחנו נותנים מענה למדיום, לאמצע, לילדים שזקוקים למסגרת. זו לא מועדונית רווחה. זהו מרכז שנותן לצעירים כלים איך להיות אנשים טובים יותר, אזרחים טובים יותר. אנחנו מוציאים אותם למסעות במדבר ולטיולים שונים. הם לומדים דברים על עצמם ומקבלים תחושת אחריות וביטחון. יש למרכז חלק מאד משמעותי בחיים שלהם".

את שני המרכזים הקמת בערים שבראשותן עומדות ועמדו נשים: מרים פיירברג בנתניה ויעל גרמן באותה עת בהרצליה. ובכל זאת, מדוע בחרת לעבוד דווקא עם בנים?

"מבחירה. יש היום המון כיתות מיוחדות: כיתות אומץ, תלם, מב"ר ועוד. ניתן לראות את משבר ההתבגרות בצורה ניכרת וקשה יותר אצל בנים. אני חושבת, שצריך לעשות מרכז כזה גם לבנות – אך היו שיקולי תקציב רבים ובחרתי לתת משקל כבד לאותה אוכלוסייה שנזקקה לנו יותר באותם ימים"

סיימת את התואר בעריכת דין ובכלל כיוונת למקום אחר – לעשייה חברתית. למה?

"עבדתי במשרד עורכי-דין, עשיתי התמחות והוצאתי את הרישיון. כל חיי רציתי מאד להיות עו"ד, אבל בזמנו ניתנה לי הזדמנות פז והייתי חייבת לנצל אותה. להיות עו"ד זה מעניין, אבל מה שאני עושה הוא הרבה יותר משמעותי בחיים שלי מאשר לשבת במשרד ולטפל בתיקים שונים. זה משהו שיש לו תחושה של ערך, סיפוק והגשמה".

היא ממשיכה ומספרת: "כל הקטע הנשי אצלי מאד חזק. שימשתי כמדריכה בטיולי ג'יפים, בדינמיקות קבוצתיות, בכל מה שקשור לעניין של העצמת נשים. אני מדברת הרבה בפאנלים על-כך שאין ספק, שלנשים נעשה עוול היסטורי שצריך לתקן ושיש לתת העדפה לנשים – לא רק ברצון טוב, אלא גם בחקיקה מוסדרת דרך הכנסת. יחד עם זאת, אין ספק שההתמחות שלי היא כל הנושא של החינוך הבלתי פורמאלי: אני חושבת שכיום אין מספיק מסגרות הנותנות מענה לבני נוער מחוץ לבית הספר. למעשה, אין בכלל. בתל-אביב אני מחזיקה את התיק לקידום נוער ואני אומרת לך שהמצב לא טוב".

האם זו אחת הסיבות שבגללן את מתמודדת לכנסת בימים אלה?

"חד משמעית כן. תשמעי, החלום שלי הוא שיהיה את "דרך האתגר" בכל הארץ. חייבת להיות כאן התערבות מדינית. חייבים לראות את בני הנוער. הם העתיד של מדינת ישראל. אם אתה מטפח אותם למצוינות ולהעצמה, נותן להם כלים טובים יותר, מונע שוטטות ונותן להם חוויות הצלחה, אתה מקדם אותם ויוצר מניעה, במקום להתעסק לאחר מכן בטיפול. זו הדרך שאני מאמינה בה, ולכן הצטרפתי לכולנו בראשות משה כחלון".

נושא החד-הוריות קרוב מאד לליבך. עד כמה המצב בארץ אבסורדי לטעמך?

"אני חושבת שהמדינה לא עושה מספיק בעניין הזה, בייחוד שיש אימהות אשר מוצאות עצמן לבד מכורח ולא מבחירה. בנוסף, בשנת 2015 יש אינספור אימהות המחליטות להביא לעולם לבד ילד. אנחנו צריכים לעודד את זה. לא רק בהבעת הסכמה, אלא בנתינת הזדמנות: לדאוג להקלות או למענקים עבור אותן נשים כדי למנוע מצב בו אישה מגיעה להיות נתמכת סעד רק בגלל שהיא חד הורית. למה בישראל, כשאומרים 'משפחות חד הוריות' אנחנו ישר מקשרים את זה לעוני? למצוקה? מדוע זה צריך להיות כך? ברוב מדינות העולם יש אימהות חד הוריות והן בסדר גמור. חיות טוב. אני גדלתי במשפחה חד-הורית נפלאה וטובה: עם חינוך, ערכים, מוסר, ראייה קדימה. אמא שלי היא דמות מאד חזקה, דומיננטית ומשמעותית בחיי. אסור לנו לקשר בין חד הוריות למסכנות".

מה את מאחלת לעצמך לעתיד?

"ואו", היא נאנחת. "קודם כל-שאכנס לכנסת. זו תקופה מאד קשה ואני עובדת מלא, אבל זה חשוב לי. אנחנו נלחמים על הדרך ועובדים קשה כדי להגיע לכמה שיותר אנשים. אני אדם של עשייה, כבר מגיל 14, עוד שהיה מקלט בנתניה וצבעתי אותו כדי שיהיה לנו, לבני הנוער, מקום להיות בו בחורף, שנוכל לשבת שם כל הילדים של השכונה. העשייה היא חלק ממני, מהאישיות שלי, זה מסב לי אושר גדול".

12 תגובות

  1. כמה מעודד ומעורר לקרוא על אשה צעירה ופעילה כל כך חברתית יפה וכל הכבוד שהיא עושה למען צעירי עירה נתניה לשעבר צר לי שהיא לא מתגוררת בנתניה, טוב היה עם היתה עושה למען בחירת למועצת העיר פה ולא בתל אביב . אבל למשמע מעשיה למען צעיר העיר הלב מתרחב. שאפו המשיכי כך.

  2. כל הכבוד לאשה צעירה ,מוכשרת ופעילה למען צעירי עירה ,חבל שלא המשיכה להתגורר בנתניה .שאפו

  3. גאווה עירונית. עוד סיבה להצביע כחלון. בהחלט חיזוק משמעותי למפלגה.

  4. גאווה עירונית. עוד סיבה להצביע כחלון. בהחלט חיזוק משמעותי למפלגה.

  5. מתוך היכרות עם מירב, אני חייבת לציין שמירב אישה עם יכולות הובלה מעולות , מוכשרת ובעלת לב רגיש ויכולות נתינה. אני מאחלת לה שתצליח בבחירות ..

  6. היה לי את הזכות בגולני להיות תחת פיקודך.. היית לי השראה, מנהיגה, דוגמא אישית אך מעל לכל את בת אדם טהורה ואני בטוחה שתצליחי בכל אשר תבחרי. אוהבת מאוד ומעריצה. ד״ר איה בן שלום.

  7. מברוכ למירב בן ארי שנכנסה לכנסת מטעם מפלגת כולנו.
    בחורה צעירה אמביציוזית שבעשר אצבעות הגיעה להישג המדהים הזה.

Comments are closed.