מקום ראשון לתלמיד דניאל מרקוביץ בתחרות מדענים צעירים

5
449
דניאל מרקוביץ, תמר אריאל נתניה
הזוכה בתחרות המדען הצעיר. דניאל מרקוביץ, נתניה

דניאל מרקוביץ', תלמיד בית הספר תמר אריאל, קטף השבוע את המקום הראשון בארץ בתחרות "מדענים צעירים" שהתקיימה במוזיאון המדע בירושלים. מדובר בתחרות ארצית המתקיימת זו השנה  ה-22 כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע, החל בסמוך ליום הולדתו של המדען אלברט איינשטיין.

לתחרות מוגשים פרויקטים מחקריים והנדסיים שבוצעו בשנה האחרונה על ידי תלמידי תיכון מכל רחבי הארץ. יוזמי התחרות מאמינים, כי התחרות הינה אמצעי חשוב לקידום היצירתיות במדעים וטכנולוגיה, ולטיפוח מצוינות בתחומים אלה.

התחרות היא חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד הקשר ושיתוף הפעולה בין מדענים צעירים באירופה, ושל התחרות העולמית היוקרתית INTEL- ISEF המתקיימת בארצות הברית בחסות אינטל.

הזוכים בתחרות הארצית מייצגים את ישראל בתחרויות מדענים ומפתחים צעירים ברחבי העולם, ובתוך כך זוכים במלגות לימודים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. השנה הוגשו לתחרות 210 עבודות, כאשר שבע מתוך העבודות שעלו לגמר, קיבלו צל"ש, שתיים  קיבלו את המקום השלישי, שתיים במקום השני ושתיים במקום הראשון.

הרעיון לעבודת החקר, החל במסע של תנועת בני עקיבא. דניאל מרקוביץ', תלמיד כיתה יא' במסלול העתודה למדעים ולטכנולוגיה בבית ספר תמר אריאל – נתניה, משמש כמדריך בתנועת הנוער בני עקיבא.  באחד המסעות גילה, שסוללת הטלפון שלו התרוקנה. המקרה הזה, כמו גם הסקרנות של דניאל והחיפוש אחר רעיון לפרויקט בפיזיקה, הולידו פיתוח ומחקר של רכיב אלקטרוכימי היברידי המשלב סוללה וקבל על. הפרויקט נעשה בהנחייתו של נתנאל שפיגל ובהובלתו של המורה איציק גוילי. המורה איציק גוילי, הנחשב כפורץ דרך בגישתו לחינוך ולהוראה, אף זכה בעבר בתואר אות החינוך והמופת – תואר אותו מעניקה עיריית נתניה אחת לשנה למורים ולמחנכים שפעילותם מעוררת השראה.

לדברי מרקוביץ,  סוללה וקבלי על משמשים לצורכי צבירה והמרה של אנרגיה, לדוגמא במחשבים ניידים ולהנעת רכבים חשמליים. סוללות המוכרות כיום מעבירות צפיפות אנרגיה גבוהה, אך הן איטיות בפריקה וטעינה, מה שמצריך זמן רב . לעומתן קבלי העל מספקים הספק גבוה בזמן קצר, ולכן יש צורך לפתח רכיבים חדשים בעלי קיבול גבוה וטווח מתח מקסימלי.

המחקר התמקד בפיתוח ומחקר של רכיב אלקטרוכימי היברידי המשלב סוללה וקבל על ולדברי מנחי הפרויקט פיתוח זה הינו אבן דרך ביישום מערכות מתקדמות והוא יוכל לתת מענה לטעינת של רכבים חשמליים, תחום שצובר תאוצה בשנים האחרונות.

כאמור, פרויקט ייחודי זה זיכה את דניאל במקום הראשון והוא ייצג את ישראל בתחרות העולמית היוקרתית INTEL- ISEF, שתתקיים השנה באריזונה.

לכתבות נוספות הקליקו: 

17.2 מיליון שקלים יושקעו בניסיון להאט התמוטטות מצוקי נתניה

 

5 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן